O čemu se pregovara?
Energetika je stub održivog razvoja i jedna od ključnih oblasti za evropsku budućnost Crne Gore, a tradicionalno jedna od najznačajnijih oblasti djelovanja Evropske unije. Jak energetski sektor je ključan za ekonomsku stabilnost zemlje i geopolitičku bezbjednost, te ima veliki uticaj na ekonomiju, tržište, životnu sredinu i svakodnevni život građana. Kako EU teži formiranju jedinstvenog konkurentnog, bezbjednog i održivog energetskog tržišta, pregovori u poglavlju 15 podrazumijevaju usklađivanje domaćih propisa sa EU zakonodavstvom, značajne infrastrukturne investicije, kao i institucionalne reforme. Oblast energetike je strateški važna i u kontekstu pravedne tranzicije i zelene agende.
Podoblasti
Pravna tekovina Evropske unije u ovom poglavlju sastoji se od šest podoblasti:
- Električna energija
- Ugljovodonici
- Gas
- Obnovljivi izvori energije
- Energetska efikasnost
- Nuklearna sigurnost i zaštita od zračenja
Kada je otvoreno poglavlje?
Poglavlje je otvoreno na Međuvladinoj konferenciji održanoj 21. decembra 2015. godine u Briselu.
Završna mjerila
U okviru pregovaračkog poglavlja 15, Crna Gora ima obavezu da ispuni tri završna mjerila:
- Crna Gora da završi zakonodavno usklađivanje s pravnom tekovinom o obaveznim naftnim rezervama, uspostavi administrativnu strukturu za upravljanje naftnim rezervama i započne s uspostavljanjem rezervi u skladu s Akcionim planom.
- Crna Gora da se uskladi s pravnom tekovinom o unutrašnjem energetskom tržištu, uključujući razdvajanje svih energetskih subjekata u skladu s nekim od modela definisanih pravnom tekovinom.
- Crna Gora da se uskladi s pravnom tekovinom o energetskoj efikasnosti.
Koje su aktivnosti u narednom periodu?
U narednom periodu potrebno je intenziviranje aktivnosti na ispunjenju završnih mjerila, kroz formiranje naftnih rezervi, liberalizaciju tržišta, jačanje energetske efikasnosti i jačanje institucionalnih kapaciteta za sprovođenje EU propisa.
Koja je korist za Crnu Goru od ovog poglavlja?
Pristupanjem EU, Crna Gora će imati veću sigurnost snabdijevanja energijom, kroz privlačenje investicija u energetski sektor, korišćenje energije iz obnovljivih izvora i razvijanje tržišne konkurencije. Ovime će biti pospiješena zaštita životne sredine, ušteda i povoljnije cijene energije, uz bolji kvalitet usluga za krajnje korisnike. Kako energetski sektor predstavlja jednu od strateških grana crnogorske ekonomije, a imajući u vidu koristi koje dobijamo usklađivanjem s evropskim propisima i standardima, reforme u oblasti poglavlja 15 i uključivanje u regionalno i evropsko energetsko tržište trebaju da budu prioritet naše zemlje.