NaslovnicaInfoPress infoVlada će se u 2016. posvetiti daljem usklađivanju domaćeg sa zakonodavstvom EU

Vlada će se u 2016. posvetiti daljem usklađivanju domaćeg sa zakonodavstvom EU

Nastavljajući aktivnosti na realizaciji strateških ciljeva iz četvorogodišnjeg programa, u čijoj osnovi su integracija u EU i NATO, stvaranje uslova za dinamičan razvoj i dalje jačanje vladavine prava, Vlada Crne Gore, na 142. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, donijela je Program rada Vlade za 2016.godinu.

Programom je planirana realizacija 14 prioritetnih razvojnih projekata, 105 obaveza iz tematskog i 65 obaveza iz normativnog dijela. Vlada će se u 2016. godini posvetiti daljem usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU, kao i nastavku reformi u oblasti pravosuđa, državne uprave i lokalne samouprave, sa naglaskom na implementaciji zakonodavstva i jačanju administrativnih kapaciteta, kao ključnim uslovima za dalji napredak Crne Gore na evropskom putu, ali i kontinuirani razvoj crnogorskog društva.

Imajući u vidu da je glavni prioritet razvoja na nacionalnom nivou postizanje pametnog, održivog i inkluzivnog rasta u energetici, turizmu, saobraćaju i poljoprivredi, Vlada će u 2016. godini nastaviti realizaciju velikih projekata u tim oblastima. Vlada će realizovati i niz mjera koje će uticati na povećanje stepena konkurentnosti manje razvijenog regiona, kao i jačanje ljudskih resursa i zapošljavanje, a posebnu pažnju će posvetiti privlačenju stranih direktnih investicija koje treba da budu važna okosnica budućeg razvoja Crne Gore.

Vlada je donijela Program ekonomskih reformi za Crnu Goru 2016 – 2018, koji je najvažniji ekonomski dokument u zemlji, predstavlja njenu ekonomsku politiku u srednjem roku i osnovu za ekonomski dijalog sa Briselom, a strukturiran je prema zahtjevima i metodologiji Evropske komisije.

Cilj ekonomske politike u periodu do 2018. je intezivniji i održivi ekonomski rast, uz otvaranje novih radnih mjesta. Ekonomska politika biće usmjerena na rast konkurentnosti crnogorske ekonomije sprovođenjem strukturnih reformi i razvojem infrastrukture u cilju rasta domaćih i stranih direktnih investicija.

Programom utvrđeni prioriteti ekonomske politike Crne Gore su: dalji razvoj saobraćajne infrastrukture, fiskalna održivost, povoljan investicioni ambijent, sistemsko smanjenje neformalne zaposlenosti, stvaranje uslova za rast kredita i razvoj malih i srednjih preduzeća, jačanje eksterne pozicije zemlje i unapređenja ljudskih kapaciteta. Ovi prioriteti su odgovor na prepreke ekonomskom rastu, u skladu sa preporukama EU za Crnu Goru.

Na sjednici je donijet i Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2016 – 2018 kojim se osnovni dokument prilagođava konstantnim promjenama pravna tekovina Evropske unije u toku pregovaračkog procesa.

Vlada je utvrdila prijedloge zakona o izmjenama Zakona o radu, Zakona o Fondu rada, Zakona o mirnom rješavanju radnih sporova, Zakona o zabrani zlostavljanja na radu i Zakona o reprezentativnosti sindikata, radi njihovog usaglašavanja sa novim Zakonom o upravnom postupku, čija primjena počinje 1. jula 2016. godine.

Na sjednici je utvrđen Prijedlog Zakona o potvrđivanju Ugovora o Centru za istraživanje i inovacije Zapadnog Balkana. Centar će biti uspostavljen kao međunarodna, nezavisna, neprofitna, samoodrživa organizacija u regionalnom vlasništvu, sa sjedištem u Splitu.

Utvrđen je i Prijedlog zakona o održavanju stambenih zgrada koji ne predviđa bitne izmjene prava i obaveza etažnih vlasnika, već je usmjeren na preciziranje pojedinih odredbi koje su pokazale nedostatke u primjeni, u cilju očuvanja i unapređenja postojećeg stambenog fonda.

Između ostalog, Vlada je usvojila Četvrti kvartalni izvještaj o realizaciji Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2015 – 2018, kao i izvještaje o realizaciji akcionih planova za 23. poglavlje – Pravosuđe i temeljna prava i 24. poglavlje – Pravda, sloboda i bezbjednost.

SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU

Usvojen Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za period 2024–2027

Vlada Crne Gore je, na današnjoj sjednici, usvojila Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende u okviru Instrumenta EU za reforme i rast za...

Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa

Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada...

CG nastavlja sa sprovođenjem reformi u oblastima koje obuhvata Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

U Briselu je održan sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između Crne Gore i Evropske unije, u hibridnom formatu. Tokom sastanka predstavljeni...

ZA SLABOVIDE