NaslovnicaPress infoPress IPAPlanirani budžet za IPARD program za period 2016-2020. iznosi 52 miliona eura

Planirani budžet za IPARD program za period 2016-2020. iznosi 52 miliona eura

U okviru realizacije evropske agende, Vlada Crne Gore, na 149. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, usvojila je Informaciju o dosadašnjem toku realizacije EU/IPA projekta izgradnje institucija u poljoprivredi i ruralnom razvoju u Crnoj Gori – IPARD-like projekat.

Nakon uspješne implementacije projekta Institucionalnog razvoja i jačanja poljoprivrede (MIDAS), pozivi za IPARD-like predstavljaju prelazni korak ka budućem IPARD programu, koji će početi da se primjenjuje 2016. godine.

Planirani budžet za IPARD program za period 2016-2020. iznosi ukupno 52 miliona eura, od čega je doprinos EU 75 odsto, odnosno 39 miliona eura.

To znači da će u sektoru poljoprivrede u narednih 5-8 godina potencijalno ulaganje po ovom osnovu iznositi 140 miliona eura, kad se uračuna i učešće poljoprivrednih proizvođača u projektima.

Vlada je usvojila IX izvještaj o implementaciji Strategije za prevenciju i suzbijanje terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma 2015–2018 i Akcionog plana za period jul–decembar 2015. godine.

U kontekstu aktuelnih dešavanja na globalnom nivou i bezbjednosnih izazova sa kojima se suočava veliki broj zemalja, Crna Gora nastavlja da preventivno djeluje u ovoj oblasti, a potpuna realizacija mjera iz Akcionog plana potvrđuje punu posvećenost nadležnih institucija ostvarenju zadatih ciljeva.

Strategija je fokusirana na dalje unapređenje normativno-pravnog okvira, administrativnih i materijalno-tehničkih kapaciteta relevantnih državnih organa, intenziviranje saradnje nadležnih institucija u zemlji, regionu i na međunarodnom nivou, kao i podizanje svijesti o potrebi onemogućavanja propagande i pozivanja na terorizam, te podsticanja terorizma na bilo koji način.

Na sjednici je usvojen Izvještaj o sprovođenju Akcionog plana za implementaciju Strategije za integrisano upravljanje migracijama u Crnoj Gori u 2015. godini.

U diskusiji je istaknuto da je potrebno nastaviti unapređivanje propisa i standarda koji se odnose na punu reintegraciju povratnika u crnogorsko društvo u oblastima pristupa tržištu rada, obrazovanja, socijalnog staranja i zdravstvene zaštite.

Takođe, neophodno je i značajnije uključivanje jedinica lokalne samouprave u sprovođenju mjera i aktivnosti za njihovu integraciju u lokalnim zajednicama.

Vlada je usvojila i Izvještaj o razvoju i zaštiti prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica za 2015. godinu, koji pruža prikaz politike zaštite manjina, kako u normativnom dijelu, tako i po pojedinim oblastima društvenog života. U tom smislu, posebno je naglašen značaj istraživanja o zastupljenosti pripadnika manjinskih naroda u državnim organima, organima državne uprave i lokalnih uprava, sudovima i Državnom tužilaštvu, koji je pokazao pozitivan trend, ali i potrebu kontinuiranih napora u sprovođenju predviđenih zakonskih rješenja.

Izvještaj sadrži i smjernice za preduzimanje daljih koraka u pravcu pune integracije manjinskih naroda u društveni život, uz dalje očuvanje i razvijanje njihove nacionalne i kulturne posebnosti, te unapređenje njihovih zakonskih prava i sloboda.

SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU

Izvještaj – Evaluacija IPA II akcija realizovanih pod indirektnim upravljanjem

Projekat „Podrška evaluaciji IPA II akcija realizovanih pod indirektnim upravljanjem“, finansiran od strane Evropske Unije, započeo je u septembru 2024. godine sa ciljem da...

Evropski đir – Igre bez granica u šest gradova povodom Dana Evrope

Ministarstvo evropskih u saradnji sa opštinama, uz podršku Evropske unije kroz projekat EU4ME, organizuje “Evropski đir – Igre bez granica” od 9. do 20....

Jubilarni 10. EUSAIR forum na Kritu: decenija saradnje za prosperitetniji Jadransko-jonski region

Jubilarni 10. godišnji forum Strategije Evropske unije za jadransko-jonski region (EUSAIR) održan je 6. i 7. maja u Georgiupolisu na grčkom ostrvu Krit. Pod sloganom...

ZA SLABOVIDE