NaslovnicaInfoPress infoGlavna poruka Davosa je snažna Evropa koja ima viziju za budućnost

Glavna poruka Davosa je snažna Evropa koja ima viziju za budućnost

“Evropska unija, uz promovisanje mira i blagostanja među stanovništom Evrope, ostaje ključni mehanizam za dalji razvoj kontinenta uz jačanje njene pozicije na globalnoj sceni. U toj Uniji ujedinjena Evropa skupa sa Zapadnim Balkanom ostaje prioritet”, poruka je ministra evropskih poslova Aleksandra Andrije Pejovića sa Svjetskog ekonomskog foruma.

Ministar Pejović, u okviru ovogodišnjeg Foruma u Davosu, učestvuje u radu grupe „Novi lideri za Evropu“, čija je tema koncept zajedničkih vrijednosti i principa koji spajaju članice EU i zemlje kandidate i doprinose stvaranju čvršćeg osjećaja zajedništva. Na sastancima „Nove mogućnosti za Evropu” i „Idenititet, integracija i migracija” su razmijenjena mišljenja o viziji, jakoj reformskoj agendi Evrope i demografskim promjenama.

Pejović je istakao da je trend rasta podrške EU sve jači, uprkos turbulentnom periodu koji je za njom. „To, dodao je ministar, potvrđuju i rezultati poslednjih istraživanja na nivou Evrope, koji pokazuju da Unija uživa veliku podršku u zemljama članicama i da talas populizma jenjava“.

Ukazao je da u Crnoj Gori, kao državi koja je najdalje odmakla u pregovorima, postoji stabilan trend podrške građana članstvu u EU, navodeći da pozitivan stav o Uniji ima 63,7% crnogorskih građana.

davos 2

Podsjetio je da zemlje članice EU poštuju fundamentalne vrijednosti, kao što su ljudsko dostojanstvo, ljudska prava, sloboda, demokratija, jednakost i vladavina prava, poručujući da njegovanje ovih vrijednosti mora i dalje biti u fokusu EU. U tom smislu je ukazao na značaj proširenja EU na sve države koje su spremne da svoj dalji razvoj temelje na evropskim vrijednostima i standardima.

WEF

Učesnici sastanka su gotovo jednoglasno ukazali da je budućnost Evrope danas mnogo izvjesnija uz jako rukovodstvo i jasnu viziju lidera, jačanje odbrambene unije i zajedničke vanjske poltike te ekonomsko-finansijakih instrumenata. U dijelu sastanka održanog na temu idenititeta, integracije i migracije razgovarano je o izazovima koje je donijela izbjeglička kriza i mehanizmima UN za prevazilaženje izazova na globalnom nivou (Njujorška deklaracija).

Ministar Pejović je na marginama skupa u Davosu razgovarao i sa članicom Izvršnog komiteta i rukovodiocem odeljenja za Evropu i Evroaziju SEF-a u Davosu Martinom Larkin, kao i s ministricom finansija Latvije Danom Reznece – Ozola. Sastao se i s ministaricom za bugarsko predsjedavanje Savjetom EU 2018. godine Lilijanom Pavlovom, kao i sa ministrima vanjskih poslova Makedonije i Albanije, Nikolom Dimitrovim i Ditmirom Bušatijem, Amandom Elis iz Istočno-zapadnog centra, kao i nizom drugih kolega i zvaničnika.

Usvojen Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za period 2024–2027

Vlada Crne Gore je, na današnjoj sjednici, usvojila Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende u okviru Instrumenta EU za reforme i rast za...

Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa

Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada...

CG nastavlja sa sprovođenjem reformi u oblastima koje obuhvata Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

U Briselu je održan sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između Crne Gore i Evropske unije, u hibridnom formatu. Tokom sastanka predstavljeni...

ZA SLABOVIDE