Savjet Evrope organizovao je značajan događaj u Podgorici sa ciljem predstavljanja Osnovne studije o zakonodavtsvu, politici i sudskoj praksi u oblasti ljudskih prava i životne sredine u Jugoistočnoj Evropi.
Ova studija daje opšti pregled zakonodavnih i političkih okvira u svih šest jurisdikcija Jugoistočne Evrope, uključujući Crnu Goru. Ona se bavi kako materijalnim, tako i procesnim pravom, ocjenjuje sprovođenje nacionalnih zakona i sudske prakse, i nudi praktične preporuke kako bi se adresirali najvažniji pravni i institucionalni izazovi crnogorskog pravnog sistema.
U uvodnom obraćanju, predsjednica Ustavnog suda Crne Gore, Snežana Armenko, naglasila je da je ovo “trenutak ne samo da se osvrnemo na postignute rezultate, već i da se pripremimo za buduće izazove ali i prilike, jer su one podjednako važne kada ih uočimo i iskoristimo, kako bi u realnosti gradili mostove između dva ključna pitanja savremenog doba: održivog razvoja i očuvanja životne sredine”.
Predrag Zenović, glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom, istakao je da “zaštita životne sredine nije samo sektorska politika – ona je pitanje ljudskih prava i osnovni izraz društvenog ugovora između države i naroda. Crna Gora kao ekološka država ima ustavnu dužnost i istorijsku mogućnost da primjerom bude lider u region. Ovo nije pitanje samo usklađenosti – ovo je pitanje ubjeđenja.”
Lejla Dervišagić, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, podvukla je da “jedino zajedničkim radom pravosuđa, izvršnih vlasti, civilnog društva i nas, međunarodnih partnera, možemo izgraditi pravni i politički okvir u kojem priroda, ekosistemi i ljudi imaju prostor da se razvijaju i napreduju”.
Okrugli sto okupio je predstavnike crnogorskog sudstva, tužilaštva, Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Kancelarije Ombudsmana, civilnog društva, kao i pravne stručnjake. Učesnici su imali priliku da kroz sadržajnu diskusiju razmijene mišljenja o ključnim nalazima i preporukama studije, čime je dodatno unaprijeđeno razumijevanje povezanosti ljudskih prava i zaštite životne sredine, posebno u svjetlu evropskih i međunarodnih pravnih standarda.
Cilj Osnovne studije jeste da pruži pravac za dalje napredovanje u zaštiti ljudskih prava i životne sredine u Crnoj Gori, te da posluži kao značajan orijentir za nadležne institucije i stručnu javnost u datoj oblasti.
Okrugli sto organizovan je u okviru regionalnog projekta Ljudska prava i održiva životna sredina u Jugoistočnoj Evropi, koji finansira Human Rights Trust Fund.
Osnovna studija o zakonodavtsvu, politici i sudskoj praksi u oblasti ljudskih prava i životne sredine u Jugoistočnoj Evropi ( preuzmi )