NaslovnicaInfoPress infoWRECKS4ALL Digitalna baština: Inovativni alati i strategije za promociju

WRECKS4ALL Digitalna baština: Inovativni alati i strategije za promociju

U Naučno-tehnološkom parku Crne Gore održana je završna konferencija međunarodnog projekta “WRECKS4ALL 2.0” – “Digitalna baština: Inovativni alati i strategije za promociju” koji je okupio stručnjake, istraživače, predstavnike institucija i kulturne radnike iz regiona s ciljem promocije i očuvanja podvodne kulturne baštine uz pomoć savremenih digitalnih tehnologija.

Projekat “WRECKS4ALL 2.0” sufinansiran je iz programa Interreg IPA prekogranične saradnje za Južni Jadran, kroz Instrument pretpristupne pomoći Evropske unije (IPA III). Njegov dugoročni cilj jeste stvaranje hibridnog muzeološkog modela koji spaja fizičku i digitalnu interpretaciju kulturne baštine, čineći je pristupačnom i održivom za buduće generacije.

Tokom cjelodnevnog programa predstavljen je napredak ostvaren u prethodnih pet godina kroz implementaciju Wrecks4all Projekta, uključujući prvu digitalizaciju podvodne kulturne baštine i otvaranje soba virtuelne realnosti, izradu GIS baze podataka o olupinama u Crnoj Gori, osnivanje istraživačke jedinice za arheologiju na Univerzitetu Crne Gore i razvoj strategija za unapređenje ronilačkog turizma i uspostavljanje podvodnih i virtuelnih muzeja.

U fokusu konferencije bila je upotreba virtuelne stvarnosti, 3D modelovanja, geoinformacionih sistema i digitalnog pripovijedanja kao alata za povećanje vidljivosti kulturne baštine koja je fizički nepristupačna široj javnosti.

Konferenciju su otvorili Jasna Bulatović, načelnica Direktorata za međuregionalne programe Ministarstva evropskih poslova Crne Gore i Sabian Hasani, savjetnik ministra za ekonomiju, kulturu i inovacije Republike Albanije, dok su uvodne govore održali projektni partneri iz Crne Gore, Albanije i Italije.

Posebna pažnja bila je posvećena prezentaciji regionalno prilagođenog Akcionog plana WRECKS4ALL, koji je razvijen kao strateški dokument za potrebe obalnih zajednica južnog Jadrana. Plan se bavi mogućnostima širenja modela digitalne valorizacije podvodne baštine na nova područja, selekcijom lokaliteta za prekogranične kulturne rute, procjenom održivosti turizma, upravljanjem destinacijama i integracijom digitalnih inovacija u prezentaciju i zaštitu bastine.

Konferencija je uključivala prezentacije iz Crne Gore, Italije i Albanije, s temama kao što su digitalna transformacija kulturnog turizma, geoportali podvodne baštine, edukacija zajednice i najbolje prakse iz oblasti digitalizacije i zaštite nematerijalne baštine.

Učesnici su imali priliku da isprobaju VR aplikacije razvijene u okviru projekta, čime su virtuelno “zaronili” u svijet potonulih brodova i skrivenih priča Jadrana.

IZVOR: Laboratorija za arheologiju pomorstva

Javni poziv NVO za predlaganje predstavnika/ce za člana/icu Savjeta za vladavinu prava

Nakon što je Vlada 26. juna 2025. godine konstatovala prestanak funkcije predstavniku nevladinog sektora (NVO) u Savjetu za vladavinu prava na lični zahtjev, Ministarstvo...

Priručnik za prevođenje pravnih i drugih akata u procesu evropskih integracija

Ministarstvo evropskih poslova priredilo je novo elektronsko izdanje Priručnika za prevođenje pravnih i drugih akata u procesu evropskih integracija. Ovaj priručnik namijenjen je kompletnoj javnoj...

Zenović: Crna Gora ostaje posvećena evropskom putu uz snažnu podršku Poljske

Crna Gora ostaje u potpunosti posvećena evropskoj agendi, uz snažnu podršku Poljske i zajedničku posvećenost evropskim vrijednostima, kazao je glavni pregovarač Crne Gore sa...

ZA SLABOVIDE