NaslovnicaInfoPress infoPREDUZETNIŠTVO. PROJEKTI. PERSPEKTIVA: Single Market Program i Enterprise Europe

PREDUZETNIŠTVO. PROJEKTI. PERSPEKTIVA: Single Market Program i Enterprise Europe

Ministarstvo evropskih poslova u saradnji s Ministarstvom ekonomskog razvoja i Ministarstvom regionalnog razvoja i saradnje s nevladinim organizacijama, kroz projekat EU4ME, organizovalo je panel i radionicu o Poglavlju 20 – Preduzetništvo i industrijska politika, koje je Crna Gora privremeno zatvorila krajem prošle godine. Događaj pod nazviom „PREDUZETNIŠTVO. PROJEKTI. PERSPEKTIVA: Single Market Program i Enterprise Europe“ imao je za cilj da preduzetnicima/ama približi konkretne mogućnosti za unapređenje poslovanja kroz podršku Evropske unije.

U uvodnom obraćanju Renata Milutinović, v.d. generalne direktorice Direktorata za razvoj industrije i zanatstva u Ministarstvu ekonomskog razvoja, istakla je da se sprovođenjem politika iz ovog poglavlja stvaraju uslovi za jačanje konkurentnosti domaćih preduzeća, lakši pristup evropskom tržištu i razvoj moderne, inovativne i održive privrede.

„Naša preduzeća će osjetiti brojne benefite kroz aktivnosti koje su usmjerene na kontinuirano unapređenje poslovnog okruženja i otklanjanje prepreka sa kojima se privrednici svakodnevno suočavaju“, rekla je Milutinović.

Crna Gora je prva u regionu potpisala Sporazum o učešću u EU programu Jedinstvenog tržišta – Single Market Programme. U okviru programa trenutno se realizuju dva projekta: Enterprise Europe Network – EEN i Cross-RE-Tour.

„Evropska komisija odobrila je nastavak projekta Enterprise Europe Network crnogorskom konzorcijumu, tako da će se aktivnosti nastaviti i u narednom trogodišnjem periodu“, naglasila je Mirsada Bošnjak, državna sekretarka Ministarstva regionalnog razvoja i saradnje s NVO.

Šefica pregovaračke radne grupe za Poglavlje 20 Maja Jokanović iz Ministarstva ekonomskog razvoja govorila je o benefitima zatvaranja poglavlja.

„Namjera je da zajedničkim naporima, u što većoj mjeri, iskoristimo sve raspoložive fondove, a samim tim da naša mikro, mala i srednja preduzeća jačaju svoju konkurentnost i što bolje se pripreme za tržišnu utakmicu na prostoru Evropske unije i šire“, objasnila je šefica pregovaračke radne grupe za Poglavlje 20 Maja Jokanović, iz Ministarstva ekonomskog razvoja.

Enterprise Europe Network je najveća svjetska mreža podrške inovativnim malim i srednjim preduzećima sa međunarodnim potencijalom. Privredna komora, Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore i Biznis start centar Bar, zajedno s Ministarstvom regionalnog razvoja i saradnje s NVO, realizuju aktivnosti projekta. Mreža pomaže preduzetnicima da dođu do potrebnih informacija za poslovnu saradnju i unapređenje poslovanja, te im pruža podršku u razumijevanju EU zakonodavstva, pravila i procedura.

„Kome god se od nas obratite, mi ćemo vas uputiti na tačnu adresu nadležnu za oblast koja vas zanima“, rekla je Ivana Tomašević, direktorica Biznis start centra Bar.

Fokus Privredne komore je na internacionalizaciji i povezivanju preduzeća.

„Unutar mreže postoji baza poslovne saradnje. Firme imaju mogućnost da kreiraju profile, u čemu im pomažemo, i iskažu interesovanje za saradnju putem baze. Trenutno se na našem sajtu nalazi oko 5.400 malih i srednjih preduzeća iz EU, uključujući i naša, koja su kroz ovu mrežu odlučila da potraže poslovne partnere“, objasnila je Tanja Radusinović, direktorica Sektora za projekte iz Privredne komore CG.

 

Žarko Miranović iz radija DRS, koji je korisnik EEN projekta, naveo je da su sredstvima iz projekta nabavili novu opremu, a da je proces prijave i realizacije bio jednostavan.

„Naš cilj je bio zamjena dijela tehničke opreme. Našli smo proizvođača, stupili u kontakt i nabavili radio-prijemnike koji su nam omogućili bolje pokrivanje, smanjenje potrošnje struje za 30 do 40% i smanjenje operativnih troškova. Posebno pozivam medije da iskoriste fondove i time modernizuju opremu i unaprijede poslovanje“, poručio je Miranović.

Projekat Cross-RE-Tour podržava inovacije u oblasti cirkularnog, zelenog i digitalnog poslovanja u turizmu.

„Projekat je dizajniran da podrži biznise, bilo da su start-upovi ili napredna preduzeća, koji žele da uvode inovacije u zelenim i digitalnim oblastima“, objasnila je Jelena Krivčević, direktorica Razvojne regionalne agencije Bjelasica, Komovi i Prokletije.

Nakon panela održana je radionica za preduzetnike pod nazivom „EU fondovi za preduzetnike“.

Dragan Đurišić i Vlado Stojković iz Ministarstva evropskih poslova predstavili su EmBRACE projekat i Program Dunavskog regiona, dok je iskustva korisnika/ca podijelila Ljubica Kostić-Bukarica iz kompanije M.A.S. Code.

Cjelokupan događaj organizovan je u okviru kampanje „28do28“,  koju sprovodi Ministarstvo evropskih poslova sa ciljem da na jednostavan i razumljiv način građanima predstavi konkretne koristi zatvaranja pregovaračkih poglavlja.

Evropski dan u Beranama u bojama Danske

Ministarstvo evropskih poslova i Opština Berane, u saradnji sa ambasadom Kraljevine Danske,organizuju Evropski dan u Beranama u bojama Danske, u ponedeljek 28. jula 2025....

Gorčević i Birn: Crna Gora odlučna da zatvori sva pregovaračka poglavlja tokom irskog predsjedavanja Savjetom EU

„Crna Gora je u potpunosti posvećena zatvaranju svih pregovaračkih poglavlja tokom irskog predsjedavanja Savjetom EU u drugoj polovini 2026. godine. To je naš glavni...

Ministarstvo evropskih poslova podržalo 13 projekata nevladinih organizacija u okviru konkursa „Dijalog za Evropu“

Predstavnici 13 nevladinih organizacija, čiji su projekti podržani u okviru Javnog konkursa „Dijalog za Evropu“  potpisali su danas ugovore za 2025. godinu sa ministarkom...

ZA SLABOVIDE