NaslovnicaInfoPress infoPLAC Radionica o invazivnim stranim vrstama

PLAC Radionica o invazivnim stranim vrstama

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera u saradnji sa Ministarstvom evropskih poslova, uz podršku projekta finansiranog sredstvima EU „Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru – PLAC“, organizovalo je radionicu 24. oktobra u hotelu Podgorica, posvećenu implementaciji Uredbe (EU) 1143/2014 o prevenciji i upravljanju unošenjem i širenjem invazivnih stranih vrsta.

Radionici su, pored pomenutih institucija, prisustvovali službenici iz Agencije za zaštitu životne sredine, Nacionalnih parkova Crne Gore, Prirodnjačkog muzeja, te predstavnici Opština Tuzi i Podgorica, kao i Univerziteta Crne Gore.

Događaj su otvorile voditeljka projekta, Tatjana Tomić, i šefica odsjeka za slatkovodne i kopnene ekosisteme, Anela Sijarić. O specifičnim izazovima govorila je ekspertkinja PLAC projekta, Petra Kutleša.

U uvodnom dijelu prezentovana je Uredba o invazivnim stranim vrstama, koja uključuje niz mjera koje se primjenjuju u cijeloj EU u vezi sa invazivnim stranim vrstama (ISV), sa ciljem smanjenja njihovog štetnog uticaja na biodiverzitet, ekosistemske usluge i zdravlje ljudi. Osnova Uredbe je lista invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost na nivou EU, koja trenutno obuhvata 88 vrsta i redovno se ažurira. Vrste sa ove liste podliježu ograničenjima vezanim za držanje, uvoz, prodaju, uzgoj i puštanje u okoliš.

U crnogorsko zakonodavstvo, putem Zakona o stranim i invazivnim stranim vrstama biljaka, životinja i gljiva, prenesene su odredbe Uredbe o invazivnim stranim vrstama. Ovaj zakon reguliše mjere prevencije unošenja i širenja ISV, rano otkrivanje i brzo djelovanje radi njihovog iskorjenjivanja, te upravljanje široko rasprostranjenim invazivnim stranim vrstama.

S obzirom na usvajanje Pravilnika o utvrđivanju liste invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Crnoj Gori i/ili Evropskoj uniji, cilj radionice bio je diskusija sa stručnjacima o mjerama upravljanja ISV koje su prisutne u prirodi Crne Gore. Stručnjaci su podijelili informacije o poznatoj distribuciji sedam vrsta sisara, gmazova, biljaka i slatkovodnih riba sa Liste, uz zaključak da će izrada karata s osnovnom distribucijom tih vrsta biti ključna za prioritizaciju područja za praćenje, analizu putova unošenja i širenja, te izradu akcionih planova i planova upravljanja u skladu sa Zakonom.

Ministarstvo evropskih poslova podržalo 13 projekata nevladinih organizacija u okviru konkursa „Dijalog za Evropu“

Predstavnici 13 nevladinih organizacija, čiji su projekti podržani u okviru Javnog konkursa „Dijalog za Evropu“  potpisali su danas ugovore za 2025. godinu sa ministarkom...

Javni poziv NVO za predlaganje predstavnika/ce za člana/icu Savjeta za vladavinu prava

Nakon što je Vlada 26. juna 2025. godine konstatovala prestanak funkcije predstavniku nevladinog sektora (NVO) u Savjetu za vladavinu prava na lični zahtjev, Ministarstvo...

WRECKS4ALL Digitalna baština: Inovativni alati i strategije za promociju

U Naučno-tehnološkom parku Crne Gore održana je završna konferencija međunarodnog projekta "WRECKS4ALL 2.0" - "Digitalna baština: Inovativni alati i strategije za promociju" koji je...

ZA SLABOVIDE