NaslovnicaInfoPress infoPriče koje motivišu: Kako je Velinka uz podršku EU očuvala tradiciju pletenja

Priče koje motivišu: Kako je Velinka uz podršku EU očuvala tradiciju pletenja

U savremenom svijetu u kojem je industrijska proizvodnja primarna, Velinka Laušević sa Žabljaka dobila je mogućnost da očuva tradiciju i prenese znanje o pletenju vunom na nove generacije.

Neformalna grupa „Domaća riznica”, kroz projekat koji finasira Evropska unija „Jačanje civilnog društva za podršku održivom socio-ekonomskom razvoju Crne Gore”, angažovala je Velinku da nauči grupu žena osnovama pletenja i pruži im mogućnost da od svog rada zarađuju.

Velinka ističe da joj je angažovanost u projektu pomogla da nabavi potrebni materijal za radionice pletenja, kao i da su žene koje su pohađale njene radionice uspjele da savladaju sve potrebne tehnike. To im je, kako naglašava, omogućilo da i same prodaju svoje ručno rađene proizvode. „To smatram svojim najvećim uspjehom”, napominje Velinka.

Ističe da se u početku brinula hoće li uspjeti da polaznice radionica nauči sve o pletenju, s obzirom na to da nisu imale prethodnog iskustva. „To su početnice koje nikad u životu nisu uzele iglu. Počele su sa jednostavnim šalovima, pa su prešle na kape i čarape. Zatim sam ih počela učiti sa više niti i sa više boja da upleću, da šaraju, e tu su tek bile oduševljene”, kaže Velinka.

Velinkina posvećenost radu donosi odlične rezultate jer, kako kaže, ručno rađeni proizvodi uvijek imaju kupce. „Ja sam srećna što ovo znam da radim i što mogu drugima da prenesem svoje znanje. Da imam hiljadu čarapa, ne bih se sekirala da ih neću prodati. Zanat se uči i peče i bez obzira na to što nemate rutinu i vještinu, sve se polako može naučiti”.

Njena radionica ne samo da je sačuvala stari zanat, već je postala i pokretač ekonomske nezavisnosti za žene koje su učile od nje, kao što je i Tijana Lučić. „Nisam znala ni da pletem, ni da heklam, ni da vezem, a uz ovaj projekat i uz gospođu Velinku naučila sam mnogo toga. Ovo je zanat koji, nadam se, nikad neće izumrijeti”, zaključuje Tijana.

Velinka Laušević svojim radom ne samo da čuva pletenje od zaborava, već i osnažuje žene da same kreiraju sopstvene poslovne poduhvate, pružajući im podršku kroz edukacije i lični primjer preduzetničkog uspjeha.

Ovo je jedna od četiri priče, u okviru kampanje Ministarstva evropskih poslova povodom Dana žena, nastale kroz projekat EU4ME, uz finansijsku podršku Evropske unije.

Autorka: Anđelika Durutović

Od lokalnog do regionalnog tržišta uz podršku EU

Mikro-preduzeće iz Podgorice, specijalizovano za marketing i PR, postalo je jedan od dobitnika bespovratnih sredstava kroz projekat EmBRACE. To im je omogućilo saradnju sa...

Projekat INCREASE – fotonaponski elementi na zgradama Glavnog grada

IPA tim Glavnog grada predstavio je benefite projekta INCREASE, predstavnicima domaćih privrednih društava zainteresovanim za inovativna tehnološka rješenja navedenog projekta. Projekat Increase finansira se iz...

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održaće se u ponedjeljak, 7. jula 2025, u Briselu, u...

ZA SLABOVIDE