Naslovnica Info Press info 13. jul – simbol i ideja vodilja današnjoj nezavisnoj, progresivnoj i evropskoj...

13. jul – simbol i ideja vodilja današnjoj nezavisnoj, progresivnoj i evropskoj Crnoj Gori

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Danilo Nikolić je, na otvaranju okruglog stola pod nazivom 13. jul – vrijednosni temelj evropske Crne Gore, ukazao na cilj ove ustanove, kao temeljne institucije crnogorskog obrazovanja, nauke i kulture, a time i crnogorske državnosti i identiteta, da doprinese obilježavanju najznačajnijeg datuma za našu državu.

“Trinaesti jul nije samo datum, već i snažan simbol crnogorske istorijske vertikale – simbol ne samo onog najboljeg u crnogorskom biću u prošlosti i sadašnjosti, nego, i još više, vodilja koja pokazuje put u budućnost”, kazao je Nikolić i dodao da je malo koji datum tako snažno vezan za jedan narod i njegovu zemlju kao što je trinaesti jul utkan u biće crnogorskog naroda.

Rektor se osvrnuo na važnost ovog datuma za afirmaciju crnogorske državnosti kroz istoriju i naveo da su državotvorna i antifašistička simbolika, identitetska i slobodarska personifikacija pomenutog datuma predstavljali vrijednosni temelj i ideju vodilju ka današnjoj nezavisnoj, progresivnoj i evropskoj Crnoj Gori.

“Istorijski podvizi crnogorskog naroda treba da posluže kao primjer i putokaz, kao izvor nadahnuća i ponosa, ali i kao lekcije mladim generacijama koje nas uče mudrosti, toleranciji, razboritosti i čovječnosti, kako bismo se suočili sa novim izazovima, dosljedni idealima koje crnogorski trinaesti jul simbolizira”, istakao je rektor Nikolić.

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Zoran Pažin naglasio je da je 13. jul, kao simbol neutažive težnje crnogorskih građana za slobodom i pravdom, potvrda da su u građanskoj Crnoj Gori najstarije i najvažnije one vrijednosti koje spajaju crnogorske građane svih vjera i nacija. „Samo na takvim vrijednostima možemo graditi državni identitet savremene Crne Gore, koji je dublji i stariji od svih naših razlika,“ rekao je potpredsjednik.

Trinaestojulsko nasljeđe kao veliki moralni kapital današnje Crne Gore, ali i jasan putokaz njenog budućeg razvoja i napretka, naglasio je, niko nije poklonio Crnoj Gori, već su za njih kroz vjekove živjeli i umirali Crnogorci i Crnogorke svih vjera i nacija, saopštio je Pažin.

 

Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom, Aleksandar Drljević kazao je da Crna Gora, danas, odlučno korača ka zajednici država koja je nakon drugog svjetskog rata osigurala mir i stabilnost na evropskom kontinentu.

“Nekada smo naše pravo na slobodu i pravedno društvo branili oružjem, a danas to pravo branimo predanim radom i reformama koje će život crnogorskih građana približiti evropskom kvalitetu života”, dodao je Drljević.

Značaj Narodnooslobodilačke borbe za crnogorski identitet predočio je predsjednik SUBOR-a i antifašista Crne Gore Zuvdija Hodžić ističući važost Dana državnosti kao najveličanstvanijeg dana u Evropi i svijetu, a čije tekovine čuva Savremena Crna Gora.

On je kazao da je 13. jul izraz vjekovnih stremljenja i težnje, te da objedinjuje sve što je bilo slobodarsko u Crnoj Gori. Pored toga što je za nas svetionik, kako navodi Hodžić, ovaj datum je i primjer Evropi i svijetu i sinonim je crnogorske postojanosti i slobode.

Dekan Fakulteta političih nauka prof. dr Milan Marković naglasio je da je Trinajestojulski ustanak kao veličanstveni događaj evropske istorije 20. vijeka, simbol otpora fašizmu, znak buđenja slobodarske Crne Gore. “Iskonski je osnov za stvaranje multikultularne, multikonfesionalne, demokratske Crne Gore koja baštini: slobodu, mir, vladavinu prava, toleranciju, dostojanstvo, rekao je Marković.

Posmatrano u istorijskog vertikali po rezultatima i ostvarenim pregnućima, Trinaestojulski ustanak, kaže Direktor Istorijskog instituta dr Radoslav Raspopović, može se ubrojiti u krug datuma koji su stvorili i održali “ime crnogorsko” i Crnu Goru učinili prepoznatljivom na političkoj mapi Evrope.

Predsjednik Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport u Skupštini Crne Gore, mr Radule Novović objasnio je da 13. jul, po više osnova, spada u najvažnije segmente vrijednosnog temelja Crne Gore kao evropske države, te da simboliše ideal jedinstva crnogorskog društva zarad višeg cilja, na šta se nadovezuje i vizija ujedinjene antifašističke Evrope.

Okrugli sto, organizovao je Univerzitet Crne Gore, Istorijski institut i Fakultet političkih nauka i jedan je od serije društvenih dijaloga, naučnih tribina i okruglih stolova, u okviru kojih predstavnici akademske, privredne i društvene zajednice raspravljaju o aktuelnim izazovima i razvojnoj perspektivi savremenog crnogorskog društva a u organizaciji UCG.

Izvor: Univerzitet Crne Gore

Saopštenja

Gorčević u Skoplju: Zajednička obaveza EU i regiona da održimo zamah proširenja

0
“Zajednička obaveza EU i država regiona je da održimo zamah proširenja.  Ohrabreni smo porukama koje stižu od lidera EU i koje predstavljaju dodatni podsticaj...

Oglas za poziciju Projektni menadžer (Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina –...

0
Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore, kao Nacionalno tijelo Interreg VI-A IPA programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027, poziva zainteresovane kandidate...

Autorski tekst ministarke Gorčević za Dan portal: Istorijska šansa za našu generaciju

0
Pitanje ulaska Crne Gore u Evropsku uniju je tema kojom se više od decenije bave razne institucije, ali i građani ove države, dakle, i...

Osam miliona eura za crnogorske partnere u okviru Jadransko-jonskog programa

0
Institucije i organizacije iz Crne Gore ostvarile su zapažen uspjeh u okviru Prvog poziva IPA Jadransko-jonskog programa (IPA ADRION), kroz koji će njih 61...

Gorčević sa Hartmanom: Uspješna saradnja Crne Gore i UNDP-ja u dostizanju ciljeva EU i...

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević razgovarala je danas sa zamjenikom direktorke Regionalne kancelarije UNDP-a za Evropu i Zajednicu nezavisnih država, Nikom Hartmanom. Gorčević i Hartman...