Naslovnica Poglavlje 27. Životna sredina i klimatske promjene

Poglavlje 27. Životna sredina i klimatske promjene

O čemu se pregovara?

Oblast životne sredine i klimatskih promjena je ključna za zaštitu prirodnih resursa i unapređenje kvaliteta života građana. Politika zaštite životne sredine zasniva se na očuvanju prirodnih resursa, smanjenju zagađenja, održivom razvoju i usklađivanju ljudskih aktivnosti s ekološkim principima kako bi se osigurala dugoročna ekološka ravnoteža i kvalitet života. Pregovori se fokusiraju na usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU u podoblastima iz domena poglavlja 27, kao i globalnim ciljevima iz Agende 2030 uz obezbjeđivanje infrastrukturnih kapaciteta potrebnih za punu implementaciju politika zaštite životne sredine i ublažavanja posljedica klimatskih promjena. U pitanju je jedno od najzahtjevnijih i najskupljih poglavlja pregovaračkog procesa.

Podoblasti

Pravna tekovina Evropske unije u ovom poglavlju sastoji se od deset podoblasti:

  • horizontalno zakonodavstvo,
  • kvalitet voda,
  • kvalitet vazduha,
  • upravljanje otpadom,
  • zaštita prirode,
  • kontrola industrijskog zagađenja i upravljanje rizikom,
  • hemikalije,
  • buka,
  • civilna zaštita,
  • klimatske promjene.

Kada je otvoreno poglavlje?

Poglavlje je otvoreno na Međuvladinoj konferenciji održanoj 10. decembra 2018. godine u Briselu.

Završna mjerila

U okviru pregovaračkog poglavlja 27, Crna Gora ima obavezu da ispuni osam završnih mjerila:

  1. Crna Gora nastavlja da se usklađuje sa horizontalnim direktivamai pokazuje da će u potpunosti biti spremna osigurati njihovo djelotvorno sprovođenje i primjenu na dan pristupanja.
  2. Što se tiče kvaliteta vazduha, Crna Gora se u potpunosti usklađuje sa revidiranom Direktivom o smanjenju nacionalnih emisija određenih atmosferskih zagađujućih materija (Direktiva NEC 2016/2284 / EU). Crna Gora predstavlja analizu troškova i efekata strategije kontrole emisija za 2020 i 2030, koja će poslužiti kao osnova za konačni sporazum između EU i Crne Gore o njenim obavezama smanjenja prema NEC direktivi. Crna Gora godišnje izvještava o svojim emisijama u skladu sa Direktivom i Konvencijom o prekograničnom zagađenju vazduha na velike daljine i razvija nacionalni program za kontrolu zagađenosti vazduha. Osim toga, Crna Gora unapređuje pripremu za implementaciju pravne tekovine EU u ovoj oblasti redovnim preduzimanjem mjera za smanjenje zagađenja vazduha u Crnoj Gori, posebno u područjima gdje su prekoračene granične vrijednosti EU za kvalitet vazduha, te razvijanjem ili ažuriranjem planova za kvalitet vazduha, kako je predviđeno Direktivom o kvalitetu vazduha i čistijem vazduhu u Evropi (Direktiva 2008/50/EC).
  3. Crna Gora odlučuje o svom sistemu upravljanja otpadomi posvećuje adekvatna sredstva za investicije u infrastrukturu, u skladu sa relevantnim propisima EU, uključujući hijerarhiju otpada. Crna Gora uspostavlja programe prevencije otpada, priprema planove upravljanja otpadom (WMP) i usvaja mjere za odvojeno sakupljanje otpada za papir, metal, plastiku i staklo.
  4. Crna Gora ostvaruje značajan napredak u pogledu usklađivanja sa pravnom tekovinom u oblasti voda, uključujući zakonodavstvo o vodi za piće i Direktivu 2008/56/EC kojom se uspostavlja okvir za djelovanje Zajednice u oblasti politike zaštite morske sredine. Crna Gora imenuje nadležne organe za vodu za piće i razvija planove upravljanja riječnim slivovima za svaki riječni sliv, koji u potpunosti leži na svojoj teritoriji, uključujući dijelove međunarodnih područja riječnog sliva koji pripadaju njenoj teritoriji.
  5. U oblasti zaštite prirode, Crna Gora dostavlja Komisiji liste predloženih lokacija Natura 2000, koja u dovoljnoj mjeri pokriva tipove staništa i vrste u skladu sa zahtjevima direktiva o pticama i staništima. Crna Gora pokazuje sposobnost upravljanja mrežom Natura 2000, uključujući davanje odgovarajućeg statusa zaštite Ulcinjskoj solani i efikasno sprovođenje neophodnih mjera zaštite, što vodi poboljšanju njenog statusa očuvanja.
  6. Crna Gora nastavlja usklađivanje sa pravnom tekovinom EU u sektoru hemikalija, buke i civilne zaštite, i pokazuje da će u potpunosti biti spremna osigurati primjenu i sprovođenje zahtjeva EU danom pristupanja.
  7. klimatskim promjenamaCrna Gora nastavlja usklađivanje sa pravnom tekovinom EU, posebno usvajanjem zakonodavstva o funkcionisanju Evropskog sistema trgovanja emisijama gasova staklene bašte (EU ETS), u skladu sa EU ETS direktivom 2003/87/EC i njenim sukcesivnim amandmanima. Crna Gora se dalje usklađuje sa relevantnim sekundarnim propisima o praćenju i izvještavanju, akreditaciji i verifikaciji, Registru Unije, besplatnim izdvajanjima i aukciji. Crna Gora osigurava da postoji odgovarajući okvir za implementaciju EU ETS direktive u cjelini u vezi sa praćenjem, izvještavanjem i verifikacijom emisije gasova sa efektom staklene bašte.
  8. Crna Gora, u skladu sa Akcionim planom za transpoziciju, implementaciju i primjenu pravne tekovine EU u oblasti životne sredine i klimatskih promjena – značajno povećava kapacitete administrativnih tijela na svim nivoima, uključujući inspekcijske službe, dodatno poboljšava koordinaciju rada i demonstrira da će sve adekvatne administrativne strukture i adekvatna obuka biti na snazi u pravo vrijeme prije pristupanja, kako bi se omogućilo sprovođenje i primjena pravne tekovine EU u svim sektorima ovog poglavlja.

Koje su aktivnosti u narednom periodu?

Jedan od najzahtjevnijih aspekata poglavlja 27 je obezbjeđivanje finansijskih, administrativnih i infrastrukturnih kapaciteta za sprovođenje evropskih standarda. Ključni izazovi u narednom periodu su zagađenje vazduha, pitanje divljih deponija i devastacija prirode. Treba nastaviti usklađivanje domaćih propisa sa zakonodavstvom EU, jačanje administrativnih kapaciteta, realizaciju infrastrukturnih projekata, podizanje svijesti javnosti i korišćenje finansijskih sredstava iz međunarodnih i EU fondova.

Koja je korist za Crnu Goru od ovog poglavlja?

Očuvanjem prirodnih resursa, smanjenjem zagađenja i boljim upravljanjem otpadom direktno doprinosimo zdravijem, mirnijem i kvalitetnijem životu građana. Očuvanjem prirodnih staništa i biodiverziteta štitimo ekosistem, osiguravamo dugoročnu održivost svojih prirodnih resursa, i unapređujemo potencijal za turizam, poljoprivredu, šumarstvo i ribarstvo. Razvoj zelenih tehnologija i novih sektora privrede, poput obnovljivih izvora energije, donosi nova radna mjesta i doprinosi ekonomskoj stabilnosti. Crna Gora, kao zemlja koju karakterišu prirodne ljepote, ima posebnu odgovornost za zaštitu i očuvanje životne sredine.

Poglavlje 27 - Radna grupa

Ivana Vojinović

Pregovarač

Ivana Vojinović

Šef RG

Marija Tripunović

Sekretar RG

Radna grupa je formirana u januaru 2013. Pregovaračica i  šefica radne grupe za ovo poglavlje je Ivana Vojinović, generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu u Ministarstvu održivog razvoja i turizma. Kontakt osoba za radnu grupu je Marija Tripunović iz Kancelarije za evropske integracije.

Radnu grupu čini 33 član (23 iz državnih institucija i 10 iz civilnog sektora).

Pravna tekovina sadrži više od 200 glavnih pravnih akata koji obuhvataju horizontalno zakonodavstvo, kvalitet vazduha, klimatske promjene, upravljanje otpadom, upravljanje vodama, zaštitu prirode, industrijsko zagađivanje, civilnu zaštitu, hemikalije i zaštitu od buke.

Ciljevi zaštite životne sredine su zaštita očuvanja zdravlja i života ljudi, kvaliteta ekosistema, zaštita biljnih i životinjskih vrsta i kulturnih dobara čiji je tvorac čovjek, očuvanje ravnoteže i ekološke stabilnosti prirode, racionalno i adekvatno korištenje prirodnih resursa.

Poglavlje 27 - Radna grupa

Nenad Vitomirović

Pregovarač za klaster 4

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Nenad Vitomirović

Šef PRG

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Amar Sadiković

Sekretar PRG

Ministarstvo evropskih poslova

Odlučni smo da ostvarimo mjerljiv napredak u oblasti zaštite životne sredine

“Raduje nas što nova Vlada započinje ubrzanje procesa evropske integracije upravo sjednicom Radne grupe za pregovaračko poglavlje 27 – Životna sredina i klimatske promjene....

Sinergijom pregovaračke i IPA strukture do uspješnih novih projekata u oblasti Zelene agende i održivog povezivanja

„Evropski parlament je u septembru odobrio iznos pretpristupne podrške za naredni sedmogodišnji period - IPA III, u iznosu od 14,2 milijarde eura za Zapadni...

Intenziviraćemo rad na ispunjenju svih obaveza iz poglavlja 27

„Naš cilj je da, intenziviranjem rada na sprovođenju aktivnosti iz Akcionog plana za ispunjavanje završnih mjerila u Poglavlju 27 - Životna sredina i klimatske...

ZA SLABOVIDE