NaslovnicaInfoPress infoBertelsman: Kolaps Šengena mogao bi koštati EU 1.400 milijardi eura

Bertelsman: Kolaps Šengena mogao bi koštati EU 1.400 milijardi eura

Kolaps bezvizne šengenske zone koštao bi Evropsku uniju do 1.400 milijardi evra u narednoj deceniji, navodi se u analizi njemačke Bertelsman fondacije.

Prema najgorem scenariju, u kom bi ponovno uvođenje kontrola na granicama EU podiglo troškove uvoza za tri odsto, Njemačka bi, kao najveća evropska ekonomija, imala izdatke od čak 235 milijardi eura između 2016. i 2025. godine, a Francuska do 244 milijarde eura, navodi se u analizi, a prenosi agencija Rojters.

Prema najblažem scenariju, kada bi troškovi uvoza porasli za jedan odsto, kraj šengenske zone bi koštao EU oko 470 milijardi eura u narednoj deceniji, dodaje se u studiji.

Troškovi bi, prema najtežem mogućem scenariju, porasli na 1.400 milijardi eura, ili oko deset odsto godišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP) 28-člane EU.

“Ako se unutar Evrope vrate granične kontrole, ionako slabašan privredni rast će se naći pod dodatnim pritiskom”, izjavio je predsjednik Bertelsman fondacije, Art de Gojs.

Šengenska zona slobodnog kretanja je ustanovljena prije 30 godina, i trenutno je 26 država obuhvaćeno u potpunosti Šengenskim sporazumom, od kojih su 22 članice EU.

Ovaj bezvizni sistem se, međutim, u proteklih pola godine našao na udaru oštrih kritika, zbog ogromnog priliva migranata u Evropu, uglavnom sa Bliskog istoka i iz Afrike.

Kako bi ograničile priliv i osigurale bolju kontrolu ulaska migranata na njihove teritorije, većina država-članica Šengena je proteklih mjeseci uvela granične kontrole, što je izazvalo strah od kolapsa čitavog ovog sistema, navodi britanska agencija.

Izvor: Tanjug

Usvojen Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za period 2024–2027

Vlada Crne Gore je, na današnjoj sjednici, usvojila Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende u okviru Instrumenta EU za reforme i rast za...

Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa

Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada...

CG nastavlja sa sprovođenjem reformi u oblastima koje obuhvata Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

U Briselu je održan sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između Crne Gore i Evropske unije, u hibridnom formatu. Tokom sastanka predstavljeni...

ZA SLABOVIDE