Aktivne politike tržišta rada ključne su za promovisanje promjena, povećanje zaposlenosti, smanjenje nezaposlenosti, kao i integraciju ukupnog potencijala radne snage, saopštila je ministar rada i socijalnog staranja, Zorica Kovačević.
Ona je kazala da je projekat pod nazivom Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost, koji treba da doprinese jačanju efikasnosti tih mjera, kreiran u cilju integrisanja ukupnog potencijala radne snage na tržištu rada i omogućavanja pristupa svima koji su sposobniza rad.
Projekat, vrijedan skoro milion eura, finansira se iz sredstava četvrte komponente instrumenata pretpristupne pomoći (IPA) i trajaće godinu i osam mjeseci. Glavni korisnici projekta su Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Zavod za zapošljavanje.
„Projekat predstavlja nastavak uspješne saradnje predstavnika Vlade i Delegacije EU, kao i kontunuirane podrške i pomoći EU reformskim procesima u oblasti zapošljavanja, obrazovanja i socijalne inkluzije“, rekla je Kovačević na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen projekat.
Ona smatra da je podrška fondova EU veoma značajna, s obzirom na to da fiskalna ograničenja otežavaju sprovođenje aktivnih nacionalnih mjera za zapošljavanje.
„Fiskalna ograničenja, koja su proistekla iz ekonomske krize, u značajnoj su mjeri smanjila obim sredstava i standarde aktivnih mjera zapošljavanja“, kazala je Kovačević.
Ona je dodala da je Vlada izdvojila 1,3 miliona eura za grant šemu koja je pokrenuta u oktobru prošle godine u cilju dobijanja bespovratnih sredstava, osposobljavanja i zapošljavanja mladih, žena i dugoročno nezaposlenih.
Kovačević je navela da će se, pored projekta, za oblast zapošljavanja izdvojiti oko sedam miliona eura kroz višegodišnji strateški operativni program, za preiod od prošle do naredne godine, koji se finansira iz IPA fondova.
„Ta sredstva će biti usmjerena na rješavanje izazova koji se odnose na visoku nezaposlenost mladih, regionalne razlike, povećanje konkurentnosti radne snage, kao i na podsticanje preduzetništva“, saopštila je Kovačević.
Šef sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Andre Lys, objasnio je da projekat predstavlja način kojim će se kroz podršku fondova EU doprinijeti poboljšanju stanja na crnogorskom tržištu rada.
„Ta politika i srodne mjere od presudnog su značaja za povećanje stope zaposlenosti, kao i za neophodni balans potražnje i ponude na crnogorskom tržištu“, kazao je Lys.
On je naveo da je cilj projekta da do 2020. godine u Crnoj Gori bude 75 odsto zaposlenih.
„Ne postoji jedinstveni lijek za rješavanje problema nezaposlenosti, tako da Crna Gora mora da nađe svoj put na osnovu karakteristika tržišta rada, kako bi uspješno intervenisala u ovoj oblasti“, rekao je Lys.
On smatra da je u cilju rješavanja problema socijalne inkluzije neophodno udruživanje i djelovanje zajedničkim snagama.
Lys je dodao da bi trebalo raditi na jačanju kapaciteta Biroa za zapošljavanje i ostalih službi u cilju povećanja stope zaposlenosti.
Vođa tima i ključni ekspert projekta, Stojan Zagorc, saopštio je da će se kroz projekat raditi na kreiranju seta aktivnih mjera za zapošljavanje i novih instrumenata za istraživanje tržišta u skladu sa standardima EU.
Projekat će, kako je dodao, omogućiti i pružanje podrške svim aplikanatima koji će aplicirati za grantove EU, kako bi uspješno sproveli svoje projekte.
Izvor: Agencija Mina-business