NaslovnicaInfoPress infoBratislava: Važna uloga Zapadnog Balkana u evropskoj bezbjednosnoj arhitekturi

Bratislava: Važna uloga Zapadnog Balkana u evropskoj bezbjednosnoj arhitekturi

Članstvo u EU je efikasan mehanizam koji podstiče sprovođenje reformi, a njegovo ubrzanje bi intenziviralo dalju demokratizaciju i transformaciju država Zapadnog Balkana, ocjena je učesnika Panela „Dio slagalice koji nedostaje: Zapadni Balkan“ koji je održan u Bratislavi, u okviru Globsek Tatra Samita.

Na panelu u kojem su govorili ministri i državni sekretari vanjskih poslova i evropskih integracija Slovačke i država Zapadnog Balkana, Crnu Goru je predstavljao državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović.

Učesnici Panela su istakli da su države Zapadnog Balkana prešle dug put od devedesetih, kako u dijelu usklađenosti s evropskim standardima i vrijednostima, tako i u pogledu jačanja regionalne saradnje. Saglasili su se da zajednički izazovi ostaju u dijelu jačanja vladavine prava, demokratskog upravljanja i promovisanja stabilnosti u regionu kao preduslova za stvaranje povoljnog ambijenta za privlačenje investicija, obezbjeđenje zaposlenosti i ekonomskog razvoja.

Ambasador Pejović je ukazao da je proces pristupanja EU posljednjih godina postao zahtjevniji za države kandidate, ali da politika proširenja i dalje ima ključni transformativni uticaj na države Zapadnog Balkana za sprovođenje suštinskih reformi. On je istakao da je Zapadni Balkan najbolji primjer prevazilaženja sukoba iz prošlosti i stvaranja mira i stabilnosti u pravcu postizanja zajedničke budućnosti u EU. Podvukao je da je region Zapadnog Balkana dio koji nedostaje EU, te da ima posebno važnu ulogu u evropskoj bezbjednosnoj arhitekturi.

Učesnici panela su se saglasili da region dijeli bezbjednosne izazove s kojima se suočava EU, te da je u pravcu njihovog uspješnog prevazilaženja neophodno poboljšati saradnju, preduzeti zajedničke korake i održati povjerenje građana u evropski projekt.

Usvojen Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za period 2024–2027

Vlada Crne Gore je, na današnjoj sjednici, usvojila Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende u okviru Instrumenta EU za reforme i rast za...

Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa

Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada...

CG nastavlja sa sprovođenjem reformi u oblastima koje obuhvata Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

U Briselu je održan sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između Crne Gore i Evropske unije, u hibridnom formatu. Tokom sastanka predstavljeni...

ZA SLABOVIDE