NaslovnicaInfoPress infoBrdo proces: O borbi protiv terorizma, migracijama, obavezama iz poglavlja 24...

Brdo proces: O borbi protiv terorizma, migracijama, obavezama iz poglavlja 24…

Delegacija Ministarstva unutrašnjih poslova, predvođena sekretarom Draganom Pejanovićem, učestvovala je na ministarskoj konferenciji Brdo procesa, koja se od 18. do 19. aprila održavala u Republici Sloveniji, u blizini grada Kranja.

Dijapazon tema ovogodišnje konferencije, koja je pored crnogorskih predstavnika okupila i predstavnike nadležnih institucija iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije, kretao se od unapređenja regionalne saradnje i napretka u ispunjavanju obaveza iz poglavlja 24 – pravda, sloboda i bezbjednost, do iznalaženja odgovora na aktuelne migratorne tokove i borbu protiv terorizma.

Poseban akcenat stavljen je na integrisani pristup borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma na Zapadnom Balkanu (WBCTi), za koji je neformalna radna grupa, kojom predsjedava Slovenija, a kopredsjedava Austrija, izradila Akcioni plan za period od 2015-2017. godine, a koji služi kao instrument kojim se želi na koordiniran način pristupiti realizaciji aktivnosti u oblasti borbe protiv terorizma, na preventivnom i represivnom planu. Obraćajući se učesnicima konferencije, sekretar Pejanović iskazao je posebno zadovoljstvo zbog usvojenog sveobuhvatnog i komplementarnog pristupa EU borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma na Zapadnom Balkanu (WBCTi), i u tom kontekstu uputio punu podršku daljem razvoju inicijative „Integrisano upravljanje na području unutrašnje bezbjednosti“ i inkorporiranju još dvije komponente – borbe protiv teškog i organizovanog kriminala i upravljanja granicama. Sekretar Pejanović ovom prilikom je istakao da je crnogorska policija formirala i posebnu organizacionu jedinicu koja se bavi terorizmom, a konstatovao je i da Crna Gora, kroz rezidentno predstavljanje pri EUROPOL-u u Hagu, pruža značajan doprinos suzbijanju svih potencijalnih prijetnji, kao i identifikaciji i kažnjavanju svih počinilaca ovakvih zločina.

Učešće na ministarskoj konferenciji bilo je prilika i za promociju napretka i ostvarenih rezultata Crne Gore na planu suzbijanja nezakonitih migracija, posebno u kontekstu daljeg razvoja dobrosusjedskih odnosa i regionalne saradnje. Izlažući na ovu temu, sekretar Pejanović je naveo da Crna Gora, iako nije direktno pogođena prilivom migranata i izbjeglica, redovno prati situaciju i u kontinuitetu razmjenjuje informacije sa partnerskim zemljama i prilagođava svoje institucionalne mehanizme, kako bi spremno dočekala eventualni dolazak izbjeglica i migranata na svojim granicama.

Sa tim ciljem, kako je objasnio, kreiran je efikasan nacionalni strateški okvir za upravljanje i suočavanje sa migracijskom krizom, sa opredjeljenjem da i u tom segmentu Crna Gora bude kooperativni dio evropske politike.

Brdo proces je regionalna inicijativa koju su pokrenule Slovenija i Hrvatska u martu 2010. godine, sa ciljem da se na sistematičan i efikasan način pruži pomoć državama kandidatima i budućim državama kandidatima Jugiostočne Evrope u ispunjenju uslova u procesu pridruživanja Evropskoj uniji. Podršku ovoj inicijativi od samog početka pruža i Evropska unija koju predstavlja komesar nadležan za politiku proširenja, kao i visoki zvaničnici država članica EU.

Produžen rok za prijavu na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta (EUSAIR FP)

Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore produžilo je rok za prijavljivanje na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta za EUSAIR FACILITY POINT do 20....

Mišković za Pobjedu: Dosljedno sporovođenje medijskih zakona ključ za odgovorno i pluralističko medijsko okruženje

Usvajanje medijskih zakona, s akcentom na Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama, predstavlja važan korak ka modernizaciji medijskog sektora, a njihovo dosljedno sprovođenje predstavlja ključ,...

U Kotoru održan sastanak Odbora za nadgledanje programa Južni Jadran

Predstavnici institucija iz Italije, Albanije i Crne Gore okupili su se 7. i 8. novembra 2024. godine u Kotoru u okviru redovnih polugodišnjih sastanaka...

ZA SLABOVIDE