Potpredsjednik Vlade Duško Marković primio je danas ministra vanjskih i evropskih poslova Republike Slovačke Miroslava Lajčaka, koji boravi u zvaničnoj višednevnoj posjeti Crnoj Gori.
Marković je izrazio oficijelnu i ličnu dobrodošlicu ministru Lajčaku, naglasivši da su bilateralni odnosi dvije države na visokom nivou, sa odličnom platformom za njihovu dalju nadgradnju, posebno na polju ekonomije, zaštite životne sredine i turizma.
„Crna Gora i dalje očekuje podršku Slovačke oko važnih procesa u kojima se naša država nalazi u ovom trenutku, a naročito na putu evropskih integracija, tim prije što će prijateljska Slovačka Republika kao predsjedavajuća od 1. jula ove godine imati mehanizme da sveobuhvatno prati i ocjenjuje ispunjavanje naših evropskih obaveza“, istakao je potpredsjednik Marković.
Ministar Lajčak je, uz čestitke za jubilej obnove crnogorske nezavisnosti, kazao da ga je obradovalo i to što je baš on imao zadovoljstvo da juče potpiše Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u, te saopštio namjeru da Slovačka Republika bude jedna od prvih država koja će ga ratifikovati.
Po njegovom mišljenju, takav odnos prema našoj zemlji zasniva se prvenstveno na ostvarenim rezultatima Crne Gore, koja, kako je naveo, dijeli demokratske vrijednosti savremene Evrope. Lajčak je potvrdio spremnost svoje Vlade da sa posebnom pažnjom prati ispunjavanje naše evropske agende za vrijeme slovačkog predsjedavanja EU.
U kontekstu aktuelne situacije u Crnoj Gori, Lajčak je zaključio da su odgovorna Vlada i konstruktivna opozicija pokazali da Crna Gora ima snage da unutar svog političkog sistema rješava otvorena pitanja.
Potpredsjednik Marković je naglasio da je ministar Lajčak sa timom u periodu koji je prethodio referendumu, na kojem je naša zemlja obnovila državnu nezavisnost, pokazao svestrano razumijevanje ukupnih procesa u Crnoj Gori.
„Danas, nakon jedne decenije, svjedoci smo novih demokratskih i civilizacijskih kapaciteta naše države, kao svojevrsnog pokazatelja stabilnosti na njenom unutrašnjem i spoljno-političkom planu. Prilog tome je i potpisani politički sporazum i novoizabrana Vlada, što najbolje govori o našoj zrelosti da na temelju uočenih političkih različitosti vodimo dijalog i u svojoj kući, jednako uspješno kao i onaj prema vani“, kazao je Marković.
Sagovornici su se saglasili da je NATO nametnuo Crnoj Gori ozbiljne kriterijume, koji nijesu samo bezbjednosni, već se prije svega odnose na vladavinu prava, stabilnost političkog sistema i ekonomsku sigurnost, što se pokazuje kao odličan podsticaj za naše integracione korake. Takođe su saglasni u ocjeni da će konstruktivna uloga Crne Gore na planu evropskih integracija biti u prvom planu, i da se jedino na taj način može uticati na politiku proširenja EU, koja je legitimni interes naše zemlje.
Služba za odnose s javnošću