Roman Haken, član Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESK) posjetiće u četvrtak, 10. marta, Gimnaziju na Cetinju u cilju pripreme učenika ove škole za učešće u evropskoj omladinskoj debati nazvanoj “Tvoja Evropa, tvoje pravo da kažeš” koja se održava u Briselu od 17. do 19. marta ove godine. Ovo je prvi put da Crna Gora učestvuje u ovoj inicijativi EESK, koja postoji već sedam godina.
G. Haken će raditi sa učenicima i jednim profesorom u cilju pripreme za ovaj događaj koji se ove godine fokusira na pitanje migracija u Evropi. On će predstaviti aktivnosti i ulogu EESK kao glas civilnog društva u Evropi, i pružiti učenicima smjernice koje će im biti od koristi za predstojeću debatu. Učenici koji će učestvovati u ovoj inicijativi dolaze iz cijele Evrope i imaće zadatak da predlože konkretne mjere koje bi trebalo da preduzmu njihove škole ili lokalna udruženja kako bi se promovisala efektivna integracija mladih migranata u evropsko društvo.
Trideset-tri škole su izabrane među preko 400 prijavljenih iz svih 28 država članica EU, i po prvi put, pet zemalja kandidata (Albanije, Turske, Srbije, bivše jugoslovenske Republike Makedonije, i Crne Gore). EESK organizuje ovaj događaj sedmu godinu za redom kako bi se pogledi, iskustva i ideje mladih ljudi uzeli u obzir prilikom oblikovanja politika na nivou EU.
Prilikom prijave za ovaj događaj, Gimnazija na Cetinju je objasnila zašto želi da učestvuje u ovom događaju: “Aktivan angažman u svijetu koji nas okružuje neophodan je mladim ljudima. Naši učenici su svjesni da sami moraju stvarati svijet u kome žive, i ukoliko se sada ne angažuju, kasnije će biti kasno.”
Učenici iz Crne Gore već mogu stupiti u kontakt sa učenicima iz drugih evropskih škola koji će učestvovati u ovoj inicijativi, kako bi razmijenili ideje i informacije putem Facebook stranice i Twitter naloga ovog događaja.
G. Haken, koji je inače iz Češke Republike, član je EESK od 2006. godine. Član je Savjeta za NVO pri Vladi Češke i direktor Centra za organizovanje zajednice u Središnjoj Moraviji gdje rukovodi programima koji promovišu učešće građana u razvoju lokalnih zajednica. Od 2002. godine, član je i Mreže građana centralne i istočne Evrope, koja se fokusira na građansko učešće u procesima donošenja odluka, a od 2003. i član tima za održivu budućnost koji promoviše učešće NVO u pripremi programskih dokumenata EU.
Više informacija o događaju: http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.events-and-activities-your-europe-your-say-2016
O Evropskom ekonomskom i socijalnom komitetu (EESK)
EESK predstavlja različite ekonomske i društvene komponente organizovanog civilnog društva. EESK je institucionalno konsultativno tijelo ustanovljeno Ugovorom iz Rima 1957. Godine. Njegova konsultativna uloga omogućuje članovima, i samim tim organizacijama koje predstavljaju, da učestvuju u postupcima donošenja odluka u EU. Komitet ima 350 članova iz cijele Evrope, koje imenuje Savjet Evropske unije.
Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori