Grupa organskih proizvođača iz Crne Gore nastavila je studijsku posjetu Francuskoj obilaskom organskih farmi voća, povrća i meda, smještenih u široj okolini grada Valans.
Iskustva francuskih kolega koji su dugi niz godina u sistemu organske proizvodnje značajna su za crnogorske proizvođače koji su se opredijelili za zahtjevnu proizvodnju visoko kvalitetne hrane. Iako im propisi EU nisu nepoznanica, bilo je značajno čuti kako se formira uzgojni oblik voćki, na kojoj se podlozi obavlja kalemljenje, na koji se sve način može boriti protiv bolesti i štetočina u proizvodnji u kojoj nema hemijskog tretiranja.
Na gazdinstvu Đoela Faurjela od 1999. godine organski se proizvode višnje, trešnje, kajsije, breskve, kivi, kruške i jabuke. Od povrća opredijelio se za bijeli luk. Sve to proizvodi na površini od 9ha. Jabuke gopodina Faurjela nijesu crvljive, kao što mnogi neupućeni vjeruju da organske treba da budu.
Proizvođači iz Crne Gore vidjeli su i na koji način se i to postiže, postavljanjem sistema posebnih mreža protiv jabukinog moljca. Proizvode sa farme uzimaju stalni kupci, a dodatnu mogućnost plasmana nudi im prodavnica organskih proizvoda u neposrednoj blizini u kojoj mjesta ima za sve organske proizvođače. U ponudu prodavnice uvjerili su se i proizvođači iz Crne Gore.
Sljedeće imanje koje su posjetili vodi Siril Vignona, koji se bavi proizvodnjom povrća na otorenom i u plastenicima površine 3.000 kvadratnih metara. Posebno interesovanje naših proizvođača izazvao je bogat sortiment – više od 40 različitih vrsta povrća i 150 različitih sorti. Na pitanja vezana za iznos subvencija i visinu uplate osiguranja, ovaj farmer je odgovorio da ga podrška države, niti smanjenje rizika u proizvodnji, jednostavno ne zanimaju, jer su mu prihodi odlični. Uz to, zapošljava i dva radnika.
Ne manje interesantna je bila i posjeta organskom pčelaru Gironu Gerardu koji profesionalno pčelari skoro 40 godina. Trenutno ima preko 400 pčelinjih društava. Poseban utisak na posjetioce tokom degustacije ostavio je med od lavande.
Za njegovog crnogorskog kolegu, organskog pčelara Mila Šestovića koji ima isti broj pčelinjih društava kao francuski kolega, posjeta je bila odlična prilika da se uporedi kao proizvođač.
„Imamo isti broj društava, ali on ima mnogo veći prinos meda po pčelinjoj zajednici. Uopšte postižu veći prinos meda nego mi u Crnoj Gori. Oprema koju koristi za vrcanje meda je zaista napredna. Smatram da i mi u Crnoj Gori trebamo ne samo da se potrudimo da povećamo broj pčelinjih zajednica, već i da nabavimo savremeniju opremu i uvodimo nove tehnologije. Sada kada vidim šta rade drugi, mnogo mi je jasnije šta i mi treba da radimo“ kazao je Šestović.
On se posebno zahvalio Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja što je organiskim proizvođačima pružena prilika da odu na studijsku posjetu i na terenu vide nešto što mogu primijeniti kod kuće kako bi postali uspješniji.
Vesna Borović iz Pljevalja, koja je među prvima u Crnoj Gori počela da se bavi organskom proizvodnjom, danas na 14 hektara uzgaja žitarice i povrće, a na 2 hektara voće.
„Počastvovana sam što sam od strane Ministarstva dobila priliku da pođem na ovo sudijsko putovanje. To mogu slobodno reći i za kolege. Posjeta francuskim proizvođačima biće nam od velike koristi. Svako novo saznanje je značajno za naš rad i daje nam podsticaj i nove ideje kako da povećamo obim i kvalitet svoje proizvodnje. Prodavnica organskih proizvoda je nešto zaista divno i nadam se da ćemo i mi u Crnoj Gori imati sličnu. Dobili smo mnogo novih ideja i uvjerena sam da ćemo znati da stečeno iskustvo iskoristimo“, kaže Borović.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja