Naslovnica Info Press info Drobnič: Crna Gora mora još uvijek da radi na razvijanju svog sistema...

Drobnič: Crna Gora mora još uvijek da radi na razvijanju svog sistema socijalne zaštite

Besplatna i anonimna SOS linija za žrtve nasilja u porodici najvažniji je mehanizam za urgentnu pomoć i podršku tim osobama, poručeno je na konferenciji povodom predstavljanja te linije.

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Mitja Drobnič ocijenio je da je potreban otvoren razgovor o tom pitanju, objašnjavajući da nijedna država nije imuna na taj problem, uključujući i one unutar EU.

On je kazao da je, iako su kvalitetni zakoni ključni za zaustavljanje nasilja nad ženama, neophodno utvrditi korjen problema.

a013

„Crna Gora mora još uvijek da radi na razvijanju svog sistema socijalne zaštite, na izgradnji kapaciteta državnih institucija kako bi pružila adekvatnu zaštitu prava najranjivjih grupama stanovništva“, poručio je Drobnič, navodeći da će EU nastaviti da pruža podršku reformi socijalnog sistema u državi.

Drobnič smatra da su aktivne NVO ključan dio procesa izgradnje participativne demokratije u Crnoj Gori.

Ministarka rada i socijalnog staranja, Zorica Kovačević kazala je da je cilj danas pokrenute kampanje informisanje građana o dostupnosti nacionalne SOS linije za žrtve nasilja u porodici, njihovo motivisanje da je koriste i podizanje povjerenja u sistemski pristup državnih organa u pružanju zaštitnih mjera.

a001

Prema njenim riječima, uvođenje SOS linije, čiji je broj 080/111-111, realizuje se kroz partnerstvo institucija sa nevladinim sektorom i, kako je dodala, pokazatelj je riješenosti resornog Ministarstva da istraje i postigne najviše standarde socijalne zaštite.

„Svaka žrtva nasilja u porodici, koja odluči da prijavi slučaj Centrima za socijalni rad, dobiće punu podršku, kako u smislu hitnosti, tako i punog angažovanja na procesuiranju predmeta, zaštiti i pomoći“, poručila je Kovačević.

Ona je objasnila da je linija besplatna za pozive sa bilo koje mreže u Crnoj Gori i dostupna 24 sata dnevno.

„Ovaj servis predstavlja prvi i najvažniji kontakt za podršku žrtvama nasilja, jer na SOS liniji radi obučeno, kompetentno osoblje koje razumije problem nasilja u porodici i koje će žrtvama dati savjet i podršku, a, prema njihovoj želji, preduzimati dalje korake“, objasnila je Kovačević.

Ona je ocijenila da je Crna Gora u prethodnom periodu napravila značajne pomake na unapređenju sistema zaštite od nasilja u porodici, na nivou strateških i zakonskih okvira, kao i na nivou aktivnosti na terenu.

Kovačević je podsjetila da je 2011. godine bilo 507 prijavljenih prekršajnih slučajeva nasilja u porodici, dok ih je u prošloj godini bilo 1.347.

„To znači da je broj prijava u periodu od samo tri godine porastao za 166 odsto“, navela je Kovačević, ocjenjujući da povećan broj prijava ne sugeriše da je više nasilja u državi, već da je stvoren povoljniji zakonski okvir.

Predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Fiona Mekluni ukazala je na to da nasilje u porodici nije privatna stvar, već predstavlja problem na koje cjelokupno društvo mora odgovoriti, a vlade treba da obezbijede sistem zaštite.

a007

Ona je podsjetila da podaci pokazuju da je svaka treća žena u Crnoj Gori bila izložena fizičkom ili nekom drugom obliku nasilja u porodici.

Mekluni je ocijenila da patrijarhalni stavovi i obrasci ponašanja i dalje prožimaju crnogorsko društvo.

„Zato su neophodni dodatni napori institucija kako bi se došlo do promjene cjelokupnog društvenog okruženja“, smatra ona.

Mekluni je objasnila da SOS linija za žrtve nasilja predstavlja kariku u lancu multidisciplinarne podrške tim žrtvana, bilo da su u pitanju žene, djeca, muškarci ili starije osobe.

„Od danas, svi oni mogu da pozovu SOS liniju i zatraže savjet, pomoć i podršku. Linija je besplatna i zasnovana na principima anononimnosti i dostupnosti 24 sata, sedam dana u nedelji“, poručila je Mekluni.

Predstavnica nevladine organizacije „SOS telefon za žrtve i djecu žrtve nasilja“ iz Nikšića Nataša Međedović, kazala je da ta linija predstavlja najvažniji mehanizam za urgentnu pomoć i podršku žrtvama nasilja.

a011

Ona je ukazala da će ta NVO voditi navedenu SOS liniju, i dodala da je njihov zadatak da ojačaju snage žrtve i servisiraju njene akutne potrebe.

Međedović je rekla da je njihov zadatak i da podrže žrtvu da osnaži svoje kompetencije i povrati kontrolu nad svojim životom.

„Uvođenjem ove linije žrtve porodičnog nasilja u Crnoj Gori dobijaju servis koji garantuje brz, senzibilan i održiv odgovor na njihove potrebe“, poručila je ona.

Izvor: MINA

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...