Naslovnica Info Press info Države Zapadnog Balkana se obavezale: Neće se međusobno ometati na putu ka...

Države Zapadnog Balkana se obavezale: Neće se međusobno ometati na putu ka EU

Visoki predstavnici vlada država Zapadnog Balkana usvojili su danas u Beču zajedničku deklaraciju kojom poručuju da države regiona neće ometati jedne druge u procesu evropskih integracija.

Deklaracijom o bilateralnim pitanjima, usvojenom u okviru Samita Balkan 6, države regiona se obavezuju na razrješavanje svih otvorenih pitanja u duhu dobrosusjedskih odnosa i posvećenosti evropskim integracijama.

Deklaraciju je predložila Savjetodavna grupa Balkan u Evropi (BiEPAG).

Kako se navodi u saopštenju Evropskog fonda za Balkan, prihvatanjem dokumenta, države Zapadnog Balkana obavezale su se da se neće međusobno ometati, niti na bilo koji drugi način remetiti napredak susjeda ka Evropskoj Uniji (EU).

“Usvojena Deklaracija obavezuje zemlje potpisnice da bilateralne sporove rješavaju tako da nijedna država Zapadnog Balkana ne blokira, niti podstiče druge da blokiraju proces evropskih integracija nekog od susjeda, što je u više navrata zabilježeno u regionu tokom posljednjih godina”, navodi se u saopštenju.

BiEPAG je, kako piše, Deklaracijom predvidio da će Vlade država Zapadnog Balkana otvorena bilateralna pitanja rješavati putem pregovora i drugim miroljubivim sredstvima za razrješenje konflikata, a da će se, ukoliko dogovor ne bude postignut, pristupiti međunarodnoj arbitraži.

Deklaracija predviđa i godišnje izvještavanje na predstojećim samitima Zapadni Balkan 6, pri čemu će prvi izvještaj biti predstavljen na Samitu u Parizu, koji će biti održan naredne godine.

„Uz neriješene sporove u vezi sa granicama i političke sporove, koji se mahom tiču pitanja državnosti i nacionalnih identiteta, pitanja koja su ostala neriješena nakon raspada Jugoslavije, a posebno pitanja koja se tiču prava manjina – nisu samo prepreke za pojedinačne države na putu ka EU, već i bezbjednosni rizici za cijeli region”, rekla je Hedvig Morvai, iz Evropskog fonda za Balkan.

Ona je dodala da je za realizaciju ciljeva Deklaracije posebno značajno da je usvoje i države koje su članice EU, a susjedi su sa zemljama Zapadnog Balkana.

“Činjenica da su vlade Zapadnog Balkana usvojile zajedničku Deklaraciju izuzetno je važna i ohrabrujuća, pošto ukazuje na to da su zemlje regiona svjesne izazova sa kojima se suočavaju i spremne da zajednički rade kako bi se otvorena pitanja rješavala mirnim putem”, kazala je Morvai.

Prema njenim riječima, prihvatanje Deklaracije je i praktično priznanje za stručnjake BiEPAG-a.

Eksperti BiEPAG-a, kako je saopšteno, predstavili su niz preporuka iz političke analize pripremljene za bečki samit, pod nazivom „Uklanjanje prepreka koje ometaju pridruživanje EU: bilateralni sporovi zemalja Zapadnog Balkana”.

U tom dokumentu, pored usvajanja Deklaracije, oni su predložili niz mjera koje je moguće preduzeti u kratkom roku, kao što su imenovanje koordinatora EU za bilateralna pitanja i identifikovanje i rješavanje „lakših“ otvorenih pitanja, što bi poslužilo kao model za druge države u regionu.

Izvor: MINA

Saopštenja

Žižić: Uspješna prekogranična saradnja Crne Gore i Bosne i Hercegovine

0
„Uspješna prekogranična saradnja institucija i korisnika projekata iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u okviru IPE I i IPE II, značajno je doprinijela...

Objavljen Prvi poziv za Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027

0
Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini objavila je poziv za podnošenje predloga projekata za „Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora...

Žižić: Usklađivanje sa Direktivom o uslugama daje zamajac daljem razvoju naše ekonomije

0
„Imajući u vidu da je živimo u eri ubrzanog razvoja tehnologija i digitalne transformacije društva, jako je važno da našim građanima, odnosno privredi omogućimo...

Premijer Abazović: Naš sljedeći veliki cilj je članstvo u EU

0
„Danas je šesta godišnjica članstva Crne Gore u NATO, a sljedeći veliki cilj je članstvo u Evropskoj uniji. Postoje interni izazovi, ali smo pokazali...

EUSAIR Facility Point organizuje konkurs za najbolji novinarski prilog/članak

0
EUSAIR (Strategija EU za Jadransko-jonski region), jedna od četiri makroregionalne strategije EU, ujedinjuje 10 zemalja koje nastoje da pronađu rješenja za zajedničke izazove. Zemlje...