Naslovnica Info Press info Đurović: Zemlje regiona prilagodiće se Bregzitu

Đurović: Zemlje regiona prilagodiće se Bregzitu

Evropska unija se bez Velike Britanije značajno mijenja, ali će se tome prilagoditi svi partneri, kao i zemlje regiona koje teže članstvu, ocijenila je profesorica na Ekonomskom fakultetu u Podgorici Gordana Đurović.

Ona je, komentarišući uticaj izlaska Velike Britanije iz EU, na crnogorsku ekonomiju kazala da je trgovina sa tom državom relativno skromna, 1,7 odsto na strani izvoza i 0,7 odsto na strani uvoza.

“Trgovina bi mogla biti i manja, ako bi se uvele carine, u odnosu na važeći bescarinski režim. Oko 35 odsto našeg izvoza ide na tržište EU, dok iz Unije uvozimo oko 46 odsto ukupnog robnog uvoza. Sa daljim približavanjem EU, za očekivati je da će trgovina sa EU jačati, ali to se neće odnositi na trgovinu sa Velikom Britanijom”, rekla je Đurović agenciji Mina-business.

Kada su u pitanju strane direktne investicije, Đurović je navela da one u Crnu Goru dolaze iz Velike Britanije na nivou od tri odsto.

“Za razliku od trgovine, u oblasti stranih direktnih investicija, ne bi došlo do promjene režima ulaganja u slučaju izlaska Britanije iz EU. Investicije se mogu nesmetano realizovati, a nove ugovarati. Naša struktura stranih direktnih investicija je, inače, dosta disperzirana i treba podsticati svaki razvojni projekat sa stranim partnerima”, saopštila je Đurović.

Prema njenim riječima, bruto domaći proizvod (BDP) Velike Britanije predstavlja 16 odsto BDPa EU.

“Britanija u budžet EU daje 14 milijardi eura godišnje ili 0,6 odsto svog BDP-a, ali zato iz budžeta povlači sedam milijardi ili 0,3 odsto svog BDP-a. To znači da je neto davalac u budžet EU, ali sa svega 0,3 odsto”, objasnila je Đurović.

Britanska ekonomija se, kako je ocijenila, dinamično razvijala unutar EU i postepeno je značajno preusmjerila svoje trgovinske tokove prema EU i na strani uvoza i na strani izvoza robe i usluga.

“Od ukupne trgovine, 45 odsto je sa EU zemljama. Istovremeno Britanija daje i 73 poslanika od 751 poslanika u Evropskom parlamentu, tako da će njen izostanak uticati i na sam proces donošenja odluka, kvalifikovanu većinu i većinsko opredjeljenje da EU traži ‘više Evrope sa jačim vezama’, kako bi ostala jedinstvena i odgovorila izazovima današnjice”, kazala je Đurović.

S obzirom da je IPA II ugovorena do kraja 2020. godine, Đurović je saopštila da će vjerovatno doći do njene rekonsolidacije na nešto nižem nivou u drugoj polovini finansijske perspektive, pa neki IPA projekti u periodu od 2018. do 2020. godine neće moći biti realizovani na planiranom nivou.

Izvor: Agencija Mina-business

Saopštenja

Nova generacija Škole političkog rukovođenja održala prvi modul

0
Prvi modul 22. generacije Škole političkih studija pod nazivom "Politički život Crne Gore: stvarna ili fingirana demokratija"  održan je proteklog vikenda u Ulcinju, u...

Srednjoškolci „buzzuju“ o Evropskoj uniji

0
Ministarstvo evropskih poslova (MEP) i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), uz finansijsku podršku Evropske unije (EU) kroz projekat EU4ME, pokrenuli su edukativno-komunikacionu kampanju...

Zenović: Pozitivan IBAR dao novi zamah i energiju evropskom putu Crne Gore

0
Dobijanje pozitivnog IBARa dalo je novi zamah i novu energiju evropskom putu Crne Gore, kako državnoj administraciji i pregovaračkoj strukturi, tako i cjelokupnoj društvenoj...

Radionica za komuniciranje i izvještavanje za članove i članice pregovaračke strukture

0
Dvodnevna radionica na temu vještina komuniciranja i izvještavanja u okviru procesa evropske integracije za članove i članice pregovaračke strukture počela je danas u Podgorici,...

Predstavljena Platforma za učenje politika u okviru Programa saradnje Interreg Evropa

0
"Kroz Platformu  za učenje politika, kao jednu od ključnih komponenti Programa saradnje Interreg Evropa, crnogorske institucije i organizacije ostvaruju pristup bogatoj riznici znanja i...