Naslovnica Press info Press IPA Duž obala zajedničkog mora

Duž obala zajedničkog mora

Uspješno okončano predsjedavanje Slovenije Strategijom Evropske unije za Jadransko-jonski region; Albanija će se tokom predsjedavanja posvetiti mladima

Jednogodišnje predsjedavanje Slovenije Strategijom Evropske unije za Jadransko-jonski region završeno je  31. maja 2021. zajedničkom ministarskom konferencijom i usvajanjem Deklaracije iz Izole  na šestom EUSAIR Forumu, od strane devet zemalja članica: Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Italije, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije.

Izolska deklaracija, koja je usvojena na Forumu, jasno je prepoznala postignute rezultate, kao što su uključivanje vodećih projekata u konkretne evropske, regionalne i nacionalne programe finansiranja kao i pokrenuti proces konsultacija radi procjene značaja EUSAIR vodećih inicijativa za Ekonomski i investicioni plan i Zelenu agendu za Zapadni Balkan. Deklaracijom iz Izole države potpisnice su potvrdile zalaganje daljem razvoju regionalne saradnje, valorizaciji zajedničkih potencijala, zelenoj ekonomiji, uključivanju omladine u aktivnosti u okviru Strategije i drugim prioritetima od zajedničkog interesa. Forum, održan pod sloganom „Duž obala zajedničkog mora“, je najznačajniji događaj tokom predsjedavanja a okupio je predstavnike Evropske komisije i drugih institucija EU, ministre država učesnica, kao i predstavnike regionalnih i lokalnih uprava, privrednog sektora, univerziteta i civilnog društva i bio odlična prilika da se ukaže na napredak u oblastima na koje se Strategija odnosi, kao i predstojeće aktivnosti/planove.

Anže Logar, ministar vanjskih poslova Slovenije,  je na otvaranju Foruma podsjetio da je godina predsjedavanja, istorijski obilježena najizazovnijom pandemijom vijeka, primorala da se još više usredsredimo na svoje prioritete: na Zelenu povezanost; proširenje dobro povezane i ekonomski pametne Evropske unije, kao i na socijalno osviješteni i ekološki prihvatljiv oporavak: „Gotovo kao da su se naša četiri makroregionalna Jadransko – jonska stuba proširila preko granica našeg regiona – i stekla širu vrijednost“.

Pored Logara, učesnike Foruma pozdravio je i Danilo Markočič, gradonačelnik Izole, a zvanično su ga otvorili  Elisa Fereira, komesarka EU za koheziju i reforme i Zvone Černač,  ministar za razvoj i evropsku kohezionu politiku Slovenije. Učesnici su imali priliku da čuju i Lučku Kajfež Bogataj, dobitnicu Nobelove nagrade  za mir koju je dobila zbog zalaganja u  razvoju i širenju znanja o klimatskim promjenama izazvanim čovjekom.

Godina slovenačkog predsedavanja započela je uspešno – Upravni odbor je usvojio EUSAIR vodeće inicijative (flagships) za period 2021-2027. Šesti EUSAIR forum zaključio je godinu slovenačkog predsjedavanja uz jasno prepoznavanje važnosti izgradnje ovih vodećih projekata. Identifikacijom Zelene povezanosti (Green conectivity) kao „horizontalne komponente svih stubova koja  doprinosi zelenom oporavku i zelenoj budućnosti Evrope“, posebna pažnja Slovenačkog predsjedavanja bila je posvećena mladima – kao glavnoj žrtvi epidemije COVID – 19 i klimatske krize.

Za vrijeme svog predsjedavanja EUSAIR-om Slovenija je postavila sebi ključni zadatak  – Zelenu povezanost, sa ciljem poboljšanja kvaliteta života u obalnim područjima i u zaleđu, obavezujući  sve države članice da  i „oporavak nakon krize COVID – 19 takođe mora biti zelen“. Drugi prioritet slovenačkog predsedavanja bio je nastavak procesa proširenja Evropske unije na Zapadni Balkan i započinjanje pristupnih pregovora sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom, koji svojim geografskim položajem jačaju unutrašnju koheziju u regionu. Posebna pažnja je takođe posvećena oblasti izgradnje kompetencija i komunikaciji sa ključnim EUSAIR akterima i mladim ljudima. Slovenija je do kraja svog predsjedavanja veliki dio aktivnosti posvetila tim sadržajima, a sve uz podršku strateškog projekta ,,Jedinica za podršku – Podrška upravljanju Strategijom Evropske unije za Jadransko-jonski region (EUSAIR) – Facility Point“.

Saradnja sa Evropskom komisijom na obezbjeđivanju adekvatnih finansijskih sredstava i uvrštavanje dogovorenih strateških makroregionalnih aktivnosti u kohezione i pretpristupne programe EU za period 2021-2027 odigrala je ključnu ulogu u ispunjavanju postavljenih ciljeva slovenačkog predsedavanja EUSAIR 20-21.

Koordinatori četiri tematska stuba u okviru EUSAIR-a –  Plavi rast, Povezivanje regiona, Kvalitet životne sredine i Održivi turizam, definisali su set prioriteta i iste predložili članovima EUSAIR Upravnog odbora na razmatranje i usvajanje. Tokom slovenačkog predsjedavanja članovi Upravnog odbora  usaglasili su vodeće inicijative (flagships) radi inkorporiranja  u najvažnije programska dokumente za Instrument pretpristupne podrške (IPA III) i  Evropske strukturne i investicione fondove (ESIF).

 

Evropska komisija je podržala proaktivnost ključnih implementatora EUSAIR-a u postizanju sporazuma i usvajanju vodećih inicijativa u savršenom trenutku, pošto je proces pripreme programskih dokumenata tek počeo. Iako se ne može osigurati da će sve vodeće inicijative biti u dokumentima pripremljenim za programski period 2021-2027, ovim je postignut značajan korak  u dugom procesu makroregionalnog uvezivanja. Vodeće inicijative su predložene kao rješenja za glavne izazove od makroregionalnog značaja u skladu sa nacionalnim potrebama, kao i sa ciljevima politike EU za zeleniju, nisko-ugljeničnu i povezanu Evropu.

 

Na Forumu su dodijeljene Vetrenjače izvrsnosti – nagrade EUSAIR-a za one koji su iskoristili svoje veliko iskustvo i doprinijeli  razvoju i promovisanju makroregionalnih strategija. Ovogodišnji dobitnici nagrade su: Georgi Aleksakis iz Grčke, Bojana Cipot i Emelija Kastelić iz Slovenije, Mirjana Čagalj iz Hrvatske, Milena Krasić iz Crne Gore i Rozela Ruska iz Italije.

 

Šesti EUSAIR Forum je prepoznao mlade kao najveću nadu novog načina razmišljanja i inovativnog pristupa u rješavanju savremenih izazova, a albanska ministarka spoljnih poslova Olta Džačka je prilikom preuzimanja predsjedavanja Albanije od Slovenije obećala nastavak dobre prakse slovenačkog predsedavanja – da će se fokusirati posebno na mlade!

 

Strategija EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR), pokrenuta je 2014. godine i postala treća makroregionalna strategija u Evropskoj uniji, pokriva područje od 70 miliona ljudi iz devet različitih zemalja.

Jedinica za podršku – Podrška upravljanju Strategijom Evropske unije za Jadransko-jonski region (EUSAIR) – Facility Point

KANCELARIJA ZA EVROPSKE INTEGRACIJE

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...