Naslovnica Info Press info EU pomaže obrazovanje u vanrednim situacijama za više od 2,3 miliona djece...

EU pomaže obrazovanje u vanrednim situacijama za više od 2,3 miliona djece u 42 zemlje

Evropska komisija je najavila paket humanitarne pomoći vrijedan 52 miliona eura specijalno namijenjen za projekte obrazovanja djece u vanrednim situacijama u 2016. Ovaj paket prati prethodnu odluku Komisije da četiri odsto svog budžeta za humanitarnu pomoć potroši na obrazovanje.

Sredstva će pomoći u obrazovanju preko 2.300.000 djece u 42 zemlje širom svijeta, posebno u regionima gdje postoji veći rizik da djeca propuste školovanje i gdje je ono ometeno: Bliski Istok (Sirija i Irak), Istočna, Centralna i Zapadna Afrika, Ukrajina, Centralna Amerika i Kolumbija.

„Danas ispunjavamo i čak nadmašujemo dato obećanje da ćemo učetvorostručiti pomoć za obrazovanje u vanrednim situacijama sa jedan na četiri odsto, odnosno sa 11 na 25 miliona eura, iz našeg budžeta za humanitarnu pomoć. Ulaganjem u obrazovanje djece u zonama sukoba i drugim vanrednim situacijama ulažemo u budućnost i smanjujemo rizik da sjutra imamo izgubljene generacije. Ponosan sam što Evropska unija postaje lider na ovom polju. Takođe bih pohvalio i Evropski parlament jer su uspjeli da obezbjede dodatna sredstva EU za ovu akciju i njihovu konstantnu podršku. Sada pozivam i sve humanitarne donatore da slijede naš primjer”, izjavio je komesar za humanitarnu pomoć i upravljanje vanrednim situacijama Hristos Stilijanides.

Ovim sredstvima biće pomognut pristup obrazovanju u vanrednim situacijama, uključujući obrazovanje o opasnostima od mina, učenje o životnim vještinama i stručno obrazovanje, kao i rekreativnim aktivnostima i psihosocijalnoj podršci. Djeci će takođe biti obezbijeđen nastavni materijal, a biće podignuti i novi objekti za izvođenje nastave. Korisnici treninga biće i učitelji, roditelji i staratelji.

Pomoć će se pružati preko nevladinih organizacija, agencija Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija. Na primjer, UNICEF će poboljšati kvalitet uslova za obrazovanje u Alepu, Sirija, tako što će školama dati solarne panele u kojima često nestaje struja. Sirijska djeca dobiće pristup digitalnim resursima u školama tako što će im biti donirani računari i tableti. U Etiopiji, organizacija Save the Children poboljšaće pristup kvalitetnom obrazovanju za djecu u izbjegličkim kampovima tako što će dodatno obrazovati učitelje i renovirati ili izgraditi nove, bezbjedne prostorije za nastavu.

Kontekst

Komisija je od 2012. povećala finansijsku podršku za obrazovne projekte namijenjene djeci koja žive u područjima sukoba. 2015. godine, komesar Hristos Stilijanides obavezao se da će do kraja mandata Junkerove Komisije povećati sredstva koja EU dodjeljuje kao humanitarnu pomoć za obrazovanje u vanrednim situacijama na 4 %. Zahvaljujući podršci Evropskog parlamenta i država članica EU, to je povećanje omogućeno i ranije, već od 2016. godine.

Do danas je dodijeljeno više od 23 miliona eura za obrazovanje u okviru projekata za vanredne situacije, uključujući 500 000 eura doprinosa Luksemburga i 250 000 eura doprinosa Austrije 2014. Time se dosad pomoglo više od 1 519 000 djece u 26 zemalja. Ove godine, sa dodatnih 52 miliona, pomoć će stići do više od 3 800 000 djece u 46 zemalja.

Ciljne zemlje

Avganistan, Jermenija, Gruzija, Burkina Faso, Kamerun, Čad, Niger, Nigerija, Centralnoafrička Republika, Kolumbija, Demokratska Republika Kongo, Džibuti, Ekvador, Egipat, El Salvador, Etiopija, Gvatemala, Honduras, Indija, Iran, Irak, Kenija, Liban, Libija, Madagaskar, Mali, Mauritanija, Burma, Pakistan, Okupirane palestinske teritorije, Filipini, Somalija, Republika Južni Sudan, Sudan, Sirijska Arapska Republika, Tanzanija, Burundi, Ruanda, Uganda, Ukrajina i Jemen.

Partnerske humanitarne organizacije za sprovođenje projekata

ACTED, Adra, Concern Worldwide, COOPI Cooperazione Internazionale, Crveni krst, DanChurchAid, Danski savjet za izbjeglice (DRC), Finn Church Aid (FCA), Handicap International, HOPE’87, Međunarodni medicinski korpus, Međunarodna organizacija za migracije (IOM), International Rescue Committee (IRC), Luteranska svjetska federacija, Norveški savjet za izbjeglice, Plan International, Plan Spain, SOS Kinderdorf, Save the Children, Terre des hommes, Triangle, Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF) i War Child.

Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori

Saopštenja

Zenović – Miler: Dovršiti aktivnosti za IBAR, a onda zatvoriti spremna poglavlja

0
Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović se tokom posjete Briselu sastao sa šefom Jedinice D2 za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu...

Evropski dan u Petnjici i Beranama

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević,  boraviće sa saradnicima u ponedjeljak, 22. aprila 2024. godine u radnoj posjeti  opštinama Petnjica i Berane. Posjeta je dio projekta...

Zenović sa članovima COELA-e: CG je spremna za narednu fazu pregovora i može da...

0
Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović i ambasador Petar Marković, šef Misije Crne Gore pri EU, sastali su se danas u...

URBACT IV: Objavljen Poziv za dobre prakse

0
Poziv za dobre prakse u okviru programa URBACT IV objavljen je 15. aprila i biće otvoren  do 30. juna 2024. godine. Poziv je namijenjen lokalnim...

Zajednički konsultativni odbor EU i CG: Crna Gora napreduje na putu ka članstvu u...

0
Osamnaesti sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora civilnog društva Evropske unije i Crne Gore (ZKO), koji je danas održan u Podgorici, poslao je jasnu poruku institucijama...