Naslovnica Info Press info EU se obavezala na djelovanje na Svjetskom humanitarnom samitu

EU se obavezala na djelovanje na Svjetskom humanitarnom samitu

Na Svjetskom humanitarnom samitu u Istanbulu Evropska unija se obavezala da će preuzeti mjere za jačanje prevencije i pripravnosti, poboljšanje međunarodnog odgovora i pronalaženje rješenja za humanitarni sistem, koji je pod velikim pritiskom.

Evropska unija se zalaže za veliki napredak u svakom od pet područja ključnih nadležnosti za koja su UN definisale obaveze. EU se obavezala na pojedinačne obaveze na Svjetskom humanitarnom samitu (WHS) o politikama, programima i fondovima za koje je odgovorna.

Prioriteti koje je EU iznijela na sastanku uključuju ulaganja u razvoj otpornosti, efikasno i djelotvorno finansiranje, poštovanje međunarodnog humanitarnog prava, sprečavanje i okončavanje kriza te bolje usklađivanje humanitarne pomoći i razvoja.

Prvi Svjetski humanitarni samit prilika je za globalnu zajednicu da ojača i preoblikuje humanitarno djelovanje u narednim godinama. Evropska unija, koju zastupaju potpredsjednica Evropske komisije Kristalina Georgieva, komesar EU za humanitarnu pomoć i upravljanje krizama Hristos Stilianides i komesar za međunarodnu saradnju i razvoj Neven Mimica, najavila je na sastanku konkretne mjere.

EU pozdravlja pokretanje Velikog dogovora i spremna je da pruži pomoć za rješavanje nedostataka u finansiranju humanitarnog djelovanja. Grupa na visokom nivou za finansiranje humanitarne pomoći generalnog sekretara Ujedinjenih nacija procjenjuje da taj manjak iznosi otprilike 15 milijardi dolara. Cilj predloga je da preusmjeri bar milijardu dolara tokom sljedećih pet godina na žarišna mjesta humanitarnog djelovanja. Pokretanje predloga koji sadržava efikasne mjere i koji je predložila Grupa na visokom nivou, a o kom su pregovarali glavni donatori i humanitarne organizacije, prilika je da se više donatora i humanitarnih organizacija uključi i podrži više od 50 obaveza. Te obaveze uključuju pokretanje programa finansiranja, direktno finansiranje za nacionalne i lokalne pružaoce pomoći, poboljšanje zajedničkih i nepristrasnih procjena potreba te smanjenje birokratije usklađivanjem zahtjeva o izvještavanju.

EU je jedan od prvih donatora koji je 2016. ostvario globalni cilj od 4 % humanitarnog finansiranja namijenjenog obrazovanju. Najavivši podršku u iznosu od pet miliona eura platformi „Obrazovanje je prioritet”, tj. fondu za obrazovanje u hitnim slučajevima, Evropska unija je preduzela dalje konkretne mjere podrške u cilju ostvarenja tog prioritetnog cilja na Svjetskom humanitarnom samitu. Za platformu će na početku biti zadužen UNICEF kako bi se u području obrazovanja djece i mladih pogođenih krizom preuzele veće zajedničke političke, operativne i finansijske obaveze. Cilj je prikupiti 150 miliona eura u prvoj godini, a u petoj godini povećati iznos finansiranja na otprilike 1,5 milijardi eura kako bi se obezbijedilo obrazovanje za ukupno 75 miliona djece i mladih pogođenih krizom.

Konačno, EU je na sastanku ponovo potvrdila da je u postupku prikupljanja bespovratnih sredstava u iznosu višem od 500 miliona eura za podršku zemljama koje su najviše pogođene trenutnom nestašicom hrane koju je prouzrokovao El Ninjo. Riječ je o zajedničkoj inicijativi direktorata EU za razvoj i humanitarnu pomoć. Prva tranša u iznosu od 125 miliona eura za finansiranje hitnih mjera odobrena je u decembru 2015. U toku je postupak odobravanja druge tranše u iznosu od 414 miliona eura za podršku razvoju i humanitarnoj pomoći povezanima sa posljedicama El Ninja.

Više od 50 svjetskih lidera i 5 000 učesnika iz oblasti humanitarne pomoći i politike i razvoja okupilo se na prvom Svjetskom humanitarnom samitu u Istanbulu 23. i 24. maja kako bi pronašli rješenja za sve veće humanitarne potrebe te kako bi uspostavili što efikasniji međunarodni sistem humanitarne pomoći.

EU je aktivno učestovala u dvogodišnjim pripremama za sastanak. Tokom priprema za sastanak u savjetovanje je uključeno više od 23 000 aktera (vlade, preduzeća, humanitarne organizacije i organizacije civilnog društva, pogođene zajednice i organizacije mladih) kako bi se što bolje krenulo u rješavanje sve većih humanitarnih potreba.

Više o događaju na internet stranici WHS-a.

Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...