Evropski parlament pozdravlja kontinuirani napredak u pregovorima o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, poziva političke aktere da nastave konstruktivan dijalog i pozdravlja pozivinicu za članstvo upućenu od strane NATO-a, navodi se, između ostalog, u rezoluciji o Crnoj Gori koja je danas usvojena u Evropskom parlamentu.
„Crna Gora je dobra vijest koja dolazi sa Zapadnog Balkan, a uz dodatni pritisak migracione krize na čitav region, Crna Gora se sve više smatra stožerom stabilnosti“, ocijenio je izvjestilac za Crnu Goru Čarls Tanok, tokom predstavljanja predloga rezolucije na plenarnom zasijedanju Evropskog parlamenta u Strazburu.
Evropski parlament je pozdravio kontinuirani napredak Crne Gore u pristupnim pregovorima, koji je rezultirao otvaranjem 22 i privremenim zatvaranjem dva pregovaračka poglavlja, i ohrabrio vidljiv napredak u ispunjavanju mjerila za zatvaranje aktuelnih i otvaranje novih pregovaračkih poglavlja. Pozdravljena je, takođe, odluka NATO-a da Crnoj Gori uputi pozivnicu za članstvo i ohrabren brz i efikasan napredak u pristupnim pregovorim.
Europoslanici su naglasili da su održivi dijalog i konstruktivna saradnja između političkih aktera od presudne važnosti za kontinuitet napretka u procesu pristupanja Crne Gore EU i, u tom smislu, pozvali na nastavak parlamentarnog dijaloga.
U Rezoluciji su prepoznati pozitivni pomaci u reformi javne uprave, kao i dobar napredak u zakonodavnom okviru za jačanje nezavisnosti, odgovornosti i profesionalizma u crnogorskom pravosuđu, uz izraženo očekivanje pune implementacije usvojenih propisa u praksi. Sa druge strane, europoslanici su preporučili dalje jačanje zakonodavnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije, ocijenivši da, i pored pozitivnih promjena u zakonodavstvu i određenog napretka u pokretanju optužnica i izricanju presuda za slučajeve korupcije, ova oblast ostaje predmet ozbiljne zabrinutosti.
Evropski parlament je pohvalio makreokonmsku stabilnost i pozitivne ekonomske trendove u Crnoj Gori, preporučujući nastavak stukturnih reformi i dalje unapređenje poslovnog ambijenta.
Naglašavajući značaj medijskih sloboda i pluralizma kao ključnih vrijednosti EU, evropski parlamentarci su izrazili zabrinutost za trenutno stanje u oblasti medija i apelovali na obezbjeđenje nezavisnosti javnog servisa. Ukazano je, takođe, na nedostatak profesionalnih i etičkih standarda u medijima, kao i na nepovoljan ekonomski položaj novinara.