NaslovnicaInfoPress infoEUSAIR: Započeto sprovođenje tri strateška projekta

EUSAIR: Započeto sprovođenje tri strateška projekta

U Zagrebu je 21. februara održana konferencija u okviru Strategije Evropske unije za Jadransko-jonski region (EUSAIR), na kojoj je ozvaničen početak sprovođenja tri strateška projekta koja su od značaja za upravljanje ovom makreoregionalnom strategijom.

U pitanju su strateški projekti EUSAIR Facility Point, StEP i SP4EUSAIR, a kofinansirani su od strane Evropske unije kroz program Interreg IPA ADRION 2021-2027.

Nakon konferencije, održan je i sastanak Upravnog odbora EUSAIR-a, na kome je usvojen i revidirani Akcioni plan za sprovođenje strategije.

„U okviru sprovođenja EUSAIR-a, neophodno je da se prate indikatori koji će pokazati nivo uključenosti zemalja Zapadnog Balkana, a time se može mjeriti i uticaj ove makroregionalne strategije na sam proces pridruživanja Evropskoj uniji“, kazao je nakon sastanka Miloš Marković, v.d. generalnog direktora Direktorata za evropsku teritorijalnu saradnju u Ministarstvu evropskih poslova.

Pored predstavnika Ministarstva evropskih poslova, crnogorsku delegaciju na sastanku činili su i predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

„Za Crnu Goru je veoma važno da preuzme predsjedavanje makroregionalnom strategijom EUSAIR u periodu od 2027. do 2028. godine, imajući u vidu plan i očekivanja Vlade da Crna Gora u to vrijeme završi proces pregovora i postane punopravna članica Evropske unije“, naglasio je Marković.

Na sastanku su najavljeni predstojeći događaji u okviru hrvatskog predsjedavanja Strategijom i predstojeći EUSAIR Forum, koji će se održati 15. i 16. maja 2024. godine.

Glavni cilj Strategije za Jadransko-jonski region (EUSAIR) je da promoviše ekonomski i društveni prosperitet i rast u regionu kroz unapređenje njegove atraktivnosti, konkurentnosti i povezanosti, kao i da podstakne integraciju Zapadnog Balkana u EU. U sprovođenju Strategije učestvuje 10 država: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Italija, San Marino, Sjeverna Makedonija, Slovenija i Srbija.

Strategija se oslanja na 5 tematskih stubova, koji se bave plavim rastom, povezivanjem, zaštitom životne sredine, održivim turizmom i socijalnim pitanjima.

Usvojen Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za period 2024–2027

Vlada Crne Gore je, na današnjoj sjednici, usvojila Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende u okviru Instrumenta EU za reforme i rast za...

Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa

Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada...

CG nastavlja sa sprovođenjem reformi u oblastima koje obuhvata Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

U Briselu je održan sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između Crne Gore i Evropske unije, u hibridnom formatu. Tokom sastanka predstavljeni...

ZA SLABOVIDE