Naslovnica Info Press info "Evropski kafe": NVO neophodne u integracijama

“Evropski kafe”: NVO neophodne u integracijama

Uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja odluka i u proces pristupanja Evropskoj uniji u interesu je ne samo države i društva, nego i svake dobre vlasti, kazao je poslanik Evropskog parlamenta i član Parlamentarnog odbora EU i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP), Jozo Radoš. On je danas razgovarao sa predstavnicima civilnog društva u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je, u saradnji sa fondacijom Friedrich Ebert (FES), u okviru projekta «Evropski kafe» organizovao sastanak predstavnika civilnog društva sa Radošem, a po principu World Café metode, na temu „Evropska unija i zapadni Balkan – juče, danas, sjutra?“

Otvarajući Evropski kafe, izvršna direktorica CGO Daliborka Uljarević kazala je da kontekst u kojem se danas nalazi Evropska unija, dominantno generisan ekonomskom krizom i krizom političkih sistema koja jača desničarske elemente, ima negativne reperkusije i na proces tranzicije u zemljama zapadnog Balkana.

„Ipak, važno je da snage u društvu koje baštine vrijednosti otvorenog društva pronađu snage, mudrosti i demokratske kondicije i da kroz afirmaciju vladavine prava, ljudskih prava i sloboda očuvaju i dodatno osnaže ideju integracija kao superiornu u odnosu na uvijek pitke i u osnovi demagoške nacionalističke koncepte”, rekla je Uljarević naglašavajući potrebu crnogorskog društva za intenzivnijim usklađivanjem sa evropskim standardima i najboljim praksama.

Poslanik EP i član Parlamentarnog odbora EU i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) Jozo Radoš govorio je o problemima sa kojima se EU suočava i istakao da se to nesumnjivo odslikava i na proces proširenja. Evropska komisija i Savjet imaju ograničene kapacitete u smislu guranja zemalja kandidata da ispunjavaju uslove koji se od njih traže u procesu pregovora, ali evropske institucije vrlo pažljivo prate i cijene napredak koji zemlja kandidat ostvaruje.

cgo kafe1

„Pristupanje Evropskoj uniji u velikoj mjeri je birokratski postupak pa će napredak zemalja kandidata zavisiti uglavnom od rezultata koje postignu u procesu pregovora“, kazao je Radoš i podsjetio i da je Hrvatska postala punopravna članica i izgradila čitavu mrežu demokratskih institucija, ali još uvijek sve demokratske institucije ne funkcionišu na najbolji način.

„Civilno društvo u Crnoj Gori će uvijek imati prostora za utemeljenu i konstruktivnu kritiku i sagledavanje stvari iz ugla koji državne institucije Crne Gore po prirodi stvari ne mogu imati. Doprinos organizacija civilnog društva je dragocjen i u fazi donošenja zakona i u fazi njihove primjene. Stoga je uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja odluka i u procesu pristupanja Evropskoj uniji u interesu ne samo države i društva, nego i svake dobre vlasti“, kazao je Radoš.

U toku prethodne godine, CGO je organizovao četiri sastanka između predstavnika civilnog društva i nacionalnih i međunarodnih donosioca odluka, u okviru Evropskog kafea, podsjećaju iz ove NVO. Gosti Evropskog kafea bili su: ambasador Mitja Drobnič, šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Aleksandar Andrija Pejović, glavni pregovarač za vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore EU, Gudrun Elizabet Štajnaker, ambasadorka SR Njemačke u Crnoj Gori i Zoran Pažin, ministar pravde u Vladi Crne Gore.

cgo kafe2

U ovoj, 2016. godini, organizovali su, kako navode, sastanke sa predstavnicima opozicije građanske profilacije: Miodragom Lekićem, predsjednikom DEMOS-a, Aleksom Bečićem, predsjednikom Demokrata Crne Gore i Dritanom Abazovićem, potpredsjednikom Ujedinjene reformske akcije (URA). Sa njima su učesnici Evropskog kafea diskutovali o tome da li žive evropske vrijednosti u Crnoj Gori i na koji način se građanska opozicija bori za njih.

„Cilj Evropskog kafea je kreiranje platforme za otvorene i plodonosne neformalne diskusije koje će doprinijeti unaprijeđenju saradnje organizacija civilnog društva i institucija, inteziviranju komunikacije, mapiranju postojećih izazova i definisanju prijedloga za njihovo prevazilaženje, kao i informisanje o posebnim aspektima procesa pristupanja Crne Gore EU, a kroz diskusiju predstavnika NVO u Crnoj Gori i različitih aktera tog zahtijevnog i složenog procesa. U toku 2016. ćemo organizovati nekoliko skupova na kojima će govoriti predstavnici crnogorskih institucija, pregovaračke strukture, diplomatskog kora, političkih donosilaca odluka i drugi domaći i međunarodni eksperti iz ove oblasti“, naveli su iz CGO.

Današnjem sastanku, inače, prisustvovalo je 30 predstavnika organizacija civilnog društva.

Izvor: RTCG

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...