Naslovnica Press info Press IPA Gastronomskom obukom do unaprijeđenja turističkih proizvoda

Gastronomskom obukom do unaprijeđenja turističkih proizvoda

U dvodnevnoj gastronomskoj radionici, koju je organizovao Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI), učestvovalo je 40 domaćina i restoratera iz Durmitora i Hercegovine sa ciljem da unaprijede svoju turističku uslugu, saopšteno je danas na konferenciji u Miločeru.

Izvršna direktorica CSTI Svetlana Vujičić, kazala je da je radionica organizovana u okviru projekta Tipični proizvodi kao pokretač razvoja ruralnih područja – TERRA „Putevi meda kroz Durmitor i Hercegovinu“, koji finansira Evropska unija sa 85 odsto sredstava iz IPA Prekograničnog programa Bosna i Hercegovina (BiH)-Crna Gora.

Za projekat su, kako je dodala, 15 odsto sredstava obezbijedili projektni partneri NVO SPOCG i CSTI iz Podgorice i Udruženjem za preduzetništvo i posao (LiNK) i Udruženjem Mladih za promociju tradicuionalnih proizvoda „Okusi Hercegovinu“ iz Mostara.

„Sve projektne aktivnosti, koje se paralelno organizuju u Crnoj Gori i BiH, su sa ciljem poboljšanja kvaliteta turističkih usluga u ovoj prekograničnoj oblasti. Tako smo 29. februara i danas organizovali dvodnevnu radionicu iz oblasti gastronomije na kojoj je učestvovalo 40 domaćina i restoratera iz Durmitrora i iz Hercegovine sa ciljem da unaprijede svoju gastronomsku ponudu“, kazala je Vujičić na pres konferenciji u Miločeru.

Ona je objasnila da je na početku projekta urađeno višemjesečno istraživanje ponude šest opština oko Durmitora i devet opština u Hercegovini tokom kojeg je mapirano više od 200 interesnih tačaka za posjetioce.

„Nakon toga smo odradili selekciju 60 pčelara i restoratera sa projektnog područja prvenstveno na osnovu njihovog interesovanja da budu dio prekograničnog projekta, spremnosti da ugoste posjetioce, i na osnovu elemenata tradicionalnih i etnografskih vrijednosti“, navela je Vujičić.

U toku je, kako je dodala, kreiranje brojnih turističkih paket aranžamana koji će biti u ponudi preko interneta početkom ovogodišnje ljetnje sezone, a koji će biti predstavljeni turističkim agencijama iz Crne Gore i BiH.

Predsjednik Udruženja za preduzetništvo i posao (LiNK) Tomsilav Majić, koji je partner na projektu, kazao je da su projektom željeli da unaprijede odnose između BiH i Crne Gore kroz program prekogranične saradnje.

„Nadam se da ćemo na osnovu dobrih rezultata realizovanih u ovom projektu koji traje do 31.oktobra stvoiti podlogu za pisanje novih prijekata i programa i otvaranje novih mogućnosti u unaprijeđenju turističkih i drugih odnosa između Crne Gore i Hercegovine“, naveo je Majić.

Projektni menadžer na projektu iz Udruženja LiNK, Josip Bule rekao je da su prilikom osmišljavanja prokjekta sa partnerim iz Crne Gore pokušali naći zajedničku okosnicu između BiH i Crne Gore koja bi povezivala te dvije države.

„Našli smo za shodno da su to med i tipični tradicionalni proizvodi. Pokušali smo kroz različite aktivnosti projekta, tradicionalne proizvode i njihove recepte oteti ih zaboravu i inkorporirati ih u turistički paket i približiti ih potencijalnim turistima“, pojasnio je Bule.

Da bi to ostvarili, kako je dodao, potrebno je bilo podizati kapacitete lokalnih domaćinstava i restoratera na terenu, jačati njihovu sposobnost prezentacije i prodaje tih proizvoda.

Direktor Hotelskog edukativnog centra (HEC) Vuko Mitrović, rekao je da su tokom dva dana gastronomske radionice objedinili oko 30 jela, koja se, kako je naveo, mogu bilo gdje poslužiti bilo kom gostu koji posjeti BiH ili Crnu Goru.

„Pokazati ljudima kako je med djelotvoran i kako on dobro utiče na ukus pojedinih jela uspjeli smo svima da objasnimo danas“, naveo je on.

Domaćin Svetozar Batrićević, koji je iz okoline Nikšića, kazao je da proizvodi sokove od drenjina, kupina, šumskih jagoda, divljih jabuzka, liker od aronije i cvekle, domaći med, kreme za lice.

„Mislim da projekat može da zaživi i da bude dobra priča. Očekujem da može da doprinese afirmaciji mojih proizvoda“, naveo je on.

Izvor: Agencija Mina-business

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...