Naslovnica Press info Press IBAR Gorčević na sjednici Odbora za evropske integracije: Sve ide planiranim rokom, očekujemo...

Gorčević na sjednici Odbora za evropske integracije: Sve ide planiranim rokom, očekujemo dobijanje IBAR-a na ljeto

„Prema dinamičkom planu za dobijanje IBARa i dogovorenih rokova s EK, sve ide planiranim tokom i očekujemo dobijanje Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila na ljeto. Obaveza Ministarstva evropskih poslova je da do kraja aprila obavijesti EK šta je ispunjeno, pošalje izvještaj o spremnosti privremenih mjerila i operativnih zaključaka i da obrazloženje zašto neka mjerila neće biti ispunjena u potpunosti, sa jasnim planom kada i kako ćemo se odnositi prema njima u narednom periodu“, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević na sjednici Odbora za evropske integracije.

Ministarka je kazala da je pitanje IBAR-a i pitanje evropskih integracija postavljeno jako visoko i kao jedan od glavnih prioriteta ne samo Vlade nego i Parlamenta, istakavši da je izuzetno važno da imamo konsenzus kada su evropske integracije u pitanju.

 „Nije samo Vlada koja nosi ovaj proces nego i Parlament. Zahvalna sam opoziciji koja je pokazala konstruktivan odnos prema ovim pitanjima u prethodnom periodu“, poručila je ministarka Gorčević.

Ona je kazala da je Vlada, kroz Dinamički plan postavila jasne korake šta se očekuje od Crne Gore kada je riječ o dobijanju IBARa, te da je tokom prethodnog perioda održan veliki broj tematskih sastanaka sa Evropskom komisijom i domaćim institucijama, kao i 13. sastanak Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost.

„Prethodni period je obilježio ozbiljan rad ministara pravde, unutrašnjih poslova i kultre i medija. Većina operativnih zaključaka sa tematskih sastanaka je ispunjena. Pripremljeni su sistemski zakoni iz oblasti pravosuđa i paket medijskih zakona. U komunikaciji smo sa EK i želim da pohvalim njihove brze reakcije. Sve zakone smo radili u konsultaciji sa ekspertima“ kazala je Gorčević.

Ministarka je podsjetila da su Evropskoj komisiji, a potom i Venecijanskoj komisiji, na mišljenje je poslati set sistemskih zakona iz oblasti pravosuđa i to: Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom tužilaštvu, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Specijalnom državnom tužilaštvu, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju korupcije. Kako je pojasnila, Evropskoj komisiji su, takođe, poslati na mišljenje i nacrt nove Strategije reforme pravosuđa za period 2024-2027, kao i nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku. Takođe, EK je upućen na mišljenje i paket medijskih zakona koje je pripremilo Ministarstvo kulture i medija odnosno Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama, Zakon o medijima i Zakon o javnom medijskom servisu Crne Gore.

 „Dodatno, Crna Gora je formirala Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije, čiji je predsjednik potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, i čiji je primarni zadatak izrada Strategije za borbu protiv korupcije“, kazala je Gorčević.

Govoreći o predstojećim rokovima, ministarka je kazala da je rok za dostavljanje prvog Nacrta zakona o izmjenama i dopunama zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, na mišljenje EK, 8. april.  Istakla je da je 15. april rok za pripremu Nacrta strategije Akcionog plana za borbu protiv korupcije, a da do 20. aprila treba da se šalje Nacrt mehanizama za praćenje implementacije pomenute strategije i Akcionog plana za borbu protiv korupcije.

Ministarka je pojasnila da, kada je riječ o preostalim koracima, postoji nekoliko privremenih mjerila koja se oslanjaju na rad Skupštine, odnosno matičnih odbora, a koji se odnose na donošenje plana izmjena Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja što je u nadležnosti Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu;  imenovanja članova/ica Savjeta Agencije za sprječavanje korupcije što je u nadležnosti Odbora za antikorupciju.

Takođe, ukazala je na dva mjerila čije ispunjenje nije u nadležnosti Vlade, a koja se odnose na izmjenu člana Ustava da ministar pravde ne treba da bude član Sudskog savjeta i izbor predsjednika Vrhovnog suda. Istakla je da će Ministarstvo 8. aprila obavijestiti EK o zaključcima iz ovih privremenih mjerila sa jasnim planom kako će se prema njima odnositi u narednom periodu.

„Što se tiče Vlade, ne postoji zabrinutost u dijelu ispunjavanja obaveza kada je dobijanje IBAR-a u pitanju. Postoji politička volja, vidim da postoji i konstruktivan odnos u parlamentu. Sigurna sam da nakom dobijanja pozitivnih mišljenja od EK da će i ovi zakoni koji su u fazi nacrta imati prioritet prilikom glasanja u parlamentu”, dodala je Gorčević“, zaključila je Gorčević.

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...