NaslovnicaPress infoPress IPAIPA projekat: Predstavnici Ministarstva zdravlja učestvovali na međunarodnom skupu u Sarajevu

IPA projekat: Predstavnici Ministarstva zdravlja učestvovali na međunarodnom skupu u Sarajevu

Predstavnici Ministarstva zdravlja Crne Gore, kao jedan od 15 partnera u IPA projektu “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite”, koji finansira Evropska komisija, učestvovali su na međunarodnom stručnom skupu, koji je održan u Sarajevu, u organizaciji Federalnog ministarstva zdravlja.

Skup pod nazivom: „Izazovi i mogućnosti uvođenja informacijskih tehnologija u području zdravstva“, okupio je oko 130 učesnika iz Italije, Grčke, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kao i iz zdravstvenih ustanova sa područja Federacije BiH.

Cilj projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite” je da se, korišćenjem modernih informatičkih tehnologija, osigura mobilnost pacijenata, kao i ljekarskog kadra i usluga, kroz razvoj prekograničnog modela održive i efikasne komunikacije i razmjene podataka i iskustva među pružaocima zdravstvenih usluga, a sve u svrhu smanjenja nepotrebnog kretanja pacijenata u Jadransko-jonskoj regiji.

Lideri projekta, na skupu u Sarajevu, ocijenili su da je Ministarstvo zdravlja Crne Gore do sada realizovalo brojne aktivnosti u sklopu projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite”, kao što su, nabavka medicinske opreme za zdravstvene ustanove i mapiranje postojećih zdravstvenih ustanova i seta zdravstvenih usluga koje pružaju, neophodnih za brzo i efikasno pružanje prve pomoći građanima koji borave u našoj zemlji.

Takođe, završeno je anketiranje 27 zdravstvenih i institucija zdravstvene njege na teritoriji Crne Gore, u cilju dobijanja opštih informacija o uslugama koje pružaju, a značajno je i učešće crnogorskih predstavnika na međunarodnim skupovima, koji su organizovani u cilju razmjene podataka i iskustava i prezentacije postignutih rezultata u ovoj oblasti.

U narednom periodu, kako je dogovoreno, partneri u projektu iz osam zemalja, radiće na obezbjeđivanju tehničkih preduslova za mobilnost pacijenata, odnosno na opremanju institucija koje prihvataju pacijente ili obavljaju njihov transport – hitna pomoć, aerodromi, luke, kao i na programu akreditacije zdravstvenih ustanova i stvaranju komunikacionog softwera između zemalja i na pripremi završnog izvještaja o sprovedenom istraživanju u zdravstvenim institucijama Jadransko-jonske regije.

Benefiti koji će se dobiti realizacijom projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite” su bolja informisanost o vrsti i broju usluga, kao i pružaocima zdravstvene zaštite u svakoj od zemalja učesnica, zatim bolja informisanost o kadrovima, specijalizacijama, standardima pružanja usluga na nivou zdravstvenih institucija.

Uz to, projekat će doprinijeti povećanoj efikasnosti i dostupnosti pojedinih servisa, ažuriranju medicinskih podataka, kao i edukaciji zaposlenog osoblja, standardizaciji procesa i mogućnosti implementacije primjera dobre prakse.

Produžen rok za prijavu na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta (EUSAIR FP)

Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore produžilo je rok za prijavljivanje na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta za EUSAIR FACILITY POINT do 20....

Mišković za Pobjedu: Dosljedno sporovođenje medijskih zakona ključ za odgovorno i pluralističko medijsko okruženje

Usvajanje medijskih zakona, s akcentom na Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama, predstavlja važan korak ka modernizaciji medijskog sektora, a njihovo dosljedno sprovođenje predstavlja ključ,...

U Kotoru održan sastanak Odbora za nadgledanje programa Južni Jadran

Predstavnici institucija iz Italije, Albanije i Crne Gore okupili su se 7. i 8. novembra 2024. godine u Kotoru u okviru redovnih polugodišnjih sastanaka...

ZA SLABOVIDE