NaslovnicaPress infoPress IPAIPA projekat: Predstavnici Ministarstva zdravlja učestvovali na međunarodnom skupu u Sarajevu

IPA projekat: Predstavnici Ministarstva zdravlja učestvovali na međunarodnom skupu u Sarajevu

Predstavnici Ministarstva zdravlja Crne Gore, kao jedan od 15 partnera u IPA projektu “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite”, koji finansira Evropska komisija, učestvovali su na međunarodnom stručnom skupu, koji je održan u Sarajevu, u organizaciji Federalnog ministarstva zdravlja.

Skup pod nazivom: „Izazovi i mogućnosti uvođenja informacijskih tehnologija u području zdravstva“, okupio je oko 130 učesnika iz Italije, Grčke, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kao i iz zdravstvenih ustanova sa područja Federacije BiH.

Cilj projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite” je da se, korišćenjem modernih informatičkih tehnologija, osigura mobilnost pacijenata, kao i ljekarskog kadra i usluga, kroz razvoj prekograničnog modela održive i efikasne komunikacije i razmjene podataka i iskustva među pružaocima zdravstvenih usluga, a sve u svrhu smanjenja nepotrebnog kretanja pacijenata u Jadransko-jonskoj regiji.

Lideri projekta, na skupu u Sarajevu, ocijenili su da je Ministarstvo zdravlja Crne Gore do sada realizovalo brojne aktivnosti u sklopu projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite”, kao što su, nabavka medicinske opreme za zdravstvene ustanove i mapiranje postojećih zdravstvenih ustanova i seta zdravstvenih usluga koje pružaju, neophodnih za brzo i efikasno pružanje prve pomoći građanima koji borave u našoj zemlji.

Takođe, završeno je anketiranje 27 zdravstvenih i institucija zdravstvene njege na teritoriji Crne Gore, u cilju dobijanja opštih informacija o uslugama koje pružaju, a značajno je i učešće crnogorskih predstavnika na međunarodnim skupovima, koji su organizovani u cilju razmjene podataka i iskustava i prezentacije postignutih rezultata u ovoj oblasti.

U narednom periodu, kako je dogovoreno, partneri u projektu iz osam zemalja, radiće na obezbjeđivanju tehničkih preduslova za mobilnost pacijenata, odnosno na opremanju institucija koje prihvataju pacijente ili obavljaju njihov transport – hitna pomoć, aerodromi, luke, kao i na programu akreditacije zdravstvenih ustanova i stvaranju komunikacionog softwera između zemalja i na pripremi završnog izvještaja o sprovedenom istraživanju u zdravstvenim institucijama Jadransko-jonske regije.

Benefiti koji će se dobiti realizacijom projekta “Adriatic model održive mobilnosti u oblasti zdravstvene zaštite” su bolja informisanost o vrsti i broju usluga, kao i pružaocima zdravstvene zaštite u svakoj od zemalja učesnica, zatim bolja informisanost o kadrovima, specijalizacijama, standardima pružanja usluga na nivou zdravstvenih institucija.

Uz to, projekat će doprinijeti povećanoj efikasnosti i dostupnosti pojedinih servisa, ažuriranju medicinskih podataka, kao i edukaciji zaposlenog osoblja, standardizaciji procesa i mogućnosti implementacije primjera dobre prakse.

Javni poziv NVO za predlaganje predstavnika/ce za člana/icu Savjeta za vladavinu prava

Ministarstvo evropskih poslova poziva nevladine organizacije da dostave predloge za izbor predstavnika/ce u sastav Savjeta za vladavinu prava. Za člana/icu Savjeta za vladavinu prava nevladina...

NACRTA PLANA AKTIVNOSTI ZA ISPUNJAVANJE ZAHTJEVA KOHEZIONE POLITIKE U OKVIRU PREGOVARAČKOG POGLAVLJA 22

Građanima, naučnoj i stručnoj javnosti, državnim organima, političkim subjektima, nevladinim organizacijama, međunarodnim organizacijama, medijima i svim zainteresovanim organizacijama i zajednicama upućuje se javni poziv...

Osnaživanje i pojednostavljenje procesa za digitalni i dobro vođen Južni Jadran – SA GOVERNANCE

Programski prioritet: PA 5. Bolje upravljanje u programskom području Južnog Jadrana Specifični cilj 5.1: Unaprjeđenje efikasne javne uprave jačanjem pravne i administrativne saradnje i saradnje...

ZA SLABOVIDE