Drugog dana zvanične posjete Valoniji, ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petar Ivanović susreo se sa valonskim kolegom Rene Kolenom (Rene Colllin). Sagovornici su konstatovali da je realizovano sve što je dogovoreno tokom prve posjete ministra Ivanovića Valoniji u martu ove godine, te da postoji obostrani interes da se saradnja produbi i formalizuje kroz potpisivanje Memoranduma o saradnji dva ministarstva, sa fokusom na ruralani razvoj, obrazovanje i istraživanje u sektoru poljoprivrede. Memorandum bi predstavljao pravni okvir za dugoročnu stratešku saradnju u specifičnim oblastima koje će, kako je dogovoreno, identifikovati zajednički ekspertski tim.
“Ova studijska posjeta predstavlja izuzetnu priliku za crnogorske poljoprivrednike da dobiju nove ideje, pogledaju najnoviju mehanizaciju koju koja se koristi u poljoprivredi, ostvare kontakte sa belgijskim kolegama, i da se upoznaju sa konkurencijom koja ih ih čeka u Evropskoj Uniji” kazao je ministar Ivanović. On je dodao da se politika EU sve više okreće regionima, a ne zemljama, i u tom kontekstu ocijenio dobru perspektivu buduće saradnje Valonije i Velikog regiona (koji okuplja granične djelove Belgije, Luksemburga, Njemačke i Francuske), ne samo sa Crnom Gorom, već i Zapadnim Balkanom. Ivanović je pozvao valonskog kolegu da do kraja godine posjeti Crnu Goru, i uputio poziv za uzvratnu posjetu belgijiskih poljoprivrednika našoj zemlji, što je sa zadovoljstvom prihvaćeno.
U nastavku posjete, ministar Ivanović susreo se sa prof. dr Ivanom Larondelom (Yvan Larondelle) dekanom Fakulteta za bio-inžinjering Univerzita Luven koji je osnovan 1425. godine, sa kojim je razgovarao o modalitetima saradnje kroz razmjenu studenata i ušešće u zajedničkim projektima u okviru EU programa Horizont 2020. Takođe, razgovarao je i sa prof. dr Ivom Senkelom (Yves Schenkel) iz Valonskog centra za poljoprivredna istraživanja, koji ga je upoznao sa radom ove naučne institucije, naročito sa aktivnostima na formiranju genetske baze podataka različitih biljnih vrsta, kao i novim metodama praćenja kontrole u oblasti bezbjednosti hrane. Iskazana je obostrana zainteresovanost za uspostavljanje saradnje kroz učešće u zajedničkim projektima, što bi se definisalo dogovorenim Memorandumom o saradnji.
Crnogorski poljoprivrednici susreli su se sa predstavnicima Federacije valonskih poljoprivrednika, kao krovnom organizacijom koja okuplja sve profile poljoprivrednika i ima za cilj da zastupa njihove interese, kako na nacionalnom, tako i na evropskom nivou. Upoznali su se sa načinom rada i aktivnostima ove organizacije. Na pčelarskom štandu upoznali su sa načinom proizvodnje meda u ovom dijelu Belgije, a na štandu sa žitaricama razmijenjena su iskustva i razgovarano o mogućnostima saradnje u obezbjeđivanju viskorodnog i kvalitetnog sjemena žitarica. Prisustvovali su i izložbi “Belgijskog plavog govečeta” i takmičenju u ovoj kategoriji, što je bila prilika da se sa uzgajivačima ove rase razgovara o mogućnostima njenog ukrštanja sa mesnim rasama u Crnoj Gori, kao i nabavci sjemena za vještačko osjemjenjivanje.
Posjetom Ratnom muzeju u Bastonju, koji je najveći muzej posvećen Drugom svjetskom ratu, završava se uspješna posjeta crnogorskih poljoprivrednika Valoniji.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja