U Crnoj Gori je u prethodnoj godini na putevima stradala 51 osoba, što je za 21 odsto manje u odnosu na 2014, saopštio je pomoćnik direktora Uprave policije, Nikola Janjušević.
On je danas, nakon sjednice Vlade, predstavio izvještaj o stanju bezbjednosti saobraćaja na putevima u Crnoj Gori i naveo da je stanje u toj oblasti po većini parametara poboljšano.
“Za ocjenu stanja bezbjednosti u drumskom sabraćaju u državi ključna su tri segmenta: broj saobraćajnih nezgoda u godini, broj povrijeđenih lica i broj poginulih, što je najbitniji segment”, pojasnio je Janjušević.
Prema njegovim riječima, broj poginulih osoba u prošloj je 51, a u 2014. godini 65, što je smanjenje za 21,5 odsto.
On je naveo da je broj saobraćanih nezgoda u prošloj bio 4.944, a u 2014. godini 5.531, što je smanjenje za 10,6 odsto.
Janjušević je dodao da je broj teže povrijeđenih u prošloj godini bio 407, a u godini prije 350, što je povećanje za 16,3 odsto.
Poseban segment izvještaja je, kako je naveo, stanje bezbjednosti u drumskom sabraćaju tokom ljetnje turističke sezone i on je najuspješniji otkad se vodi statistika u Upravi policije.
“Što znači da je za tri mjeseca jun, jul i avgust na putevima u Crnoj Gori poginulo 12 lica, što je najmanji broj smrtno stradalih otkad se vodi statistka u Upravi policije”, rekao je Janjušević.
On je naglasio da je Uprava policije u toku prethodnih nekoliko godina nabavila značajan broj materijalno-tehničkih sredstava, što je značano doprinijelo da taj rezultat bude tako povoljan.
Janjušević je kazao da su u Izvještaju tretirani i najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda, a u pitanju su tri najvažnija.
“Najčešći je ljudski faktor, drugi razlog je stanje puta i treći tehnička ispravnost vozila”, precizirao je Janjušević.
Kako je dodao, Crna Gora je u poslednjih pet godina ispunila preporuke Evropske unije da se broj poginulih svede na ispod deset osoba na sto hiljada stanovnika do 2019. godine.
Janjušević je rekao da je u Izvještaju obrađena i struktra registrovanih prekršaja i da su najčešći nekorišćenje sigurnosnog pojasa u 61.885 slučajeva, upravljanje neregistrovanim vozilom 7.950, slučaj kada vozač kod sebe nema vozačku dozvolu 6.629.
Registrovana je, kako je dodao, i brzina veća od propisane za više od 30 kilometara u naselju i za više od 50 kilometara van naselja u 5.828 slučajeva, upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola i odbijanje ispitivanja količine alkohola u organizmu u 8.012 slučajeva, upravljanje vozilom bez odgovarajuće kategorije u 3.767 slučajeva, neposjedovanje saobraćajne dozvole u 3.125 slučajev i korišćenje telefona u 1.856 slučajeva.
On je rekao da je donešen Akcioni plan za implementaciju Strategije poboljšanja drumskog saobraćaja za ovu godinu, u kom su predviđene mjere i aktivnosti koji će biti preduzete kako bi se i u narednim periodu zadržao pozitivan trend kada je u pitanju bezbjednost saobraćaja u Crnoj Gori.
Izvor: Agencija MINA