Naslovnica Info Press info Junker: Države Zapadnog Balkana na listi bezbjednih zemalja

Junker: Države Zapadnog Balkana na listi bezbjednih zemalja

Šefovi glavnih poslaničkih grupa u Evropskom parlamentu (EP) podržali su danas plan predsjednika Evropske komisije (EK) Žan-Klod Junkera o raspoređivanju izbjeglica sa ratom pogođenih područja Bliskog Istoka i Afrike širom kontinenta.

“Junker ima punu podršku Evropske narodnih parija”, rekao je šef poslaničke grupe desnog centra Manfred Veber, najveće stranke u EP.

On je pozitivno ocijenio plan Junkera da se oko 160 hiljada izbjeglica iz Sirije, Libije i Eritreje, koje se trenutno nalaze mahom u Grčkoj, Italiji i Mađarskoj, solidarno raspodijele među zemljama članicama, kao i ideju da se zemlje kandidati za članstvo u Evropskoj uniji (EU) svrstaju na evropsku listu “sigurnih zemalja”.

Junker je rekao da je EK, radi djelotvornijeg odobravanja azila, na spisak “bezbjednih zemalja” stavila i države Zapadnog Balkana koje će izgubiti svaki izgled za članstvo u EU ako bi bile skinute sa tog spiska, jer bi to značilo da se u njima ne poštuju ljudska prava i zakoni.

EK je danas predložila članicama EU da usvoje jedinstven spisak “bezbjednih zemalja”, uključujući Zapadni Balkan, što će omogućiti članicama EU da sprovode ubrzane postupke za dobijanje azila u nastojanju da se riješi velika izbjeglička kriza u Evropi.

Ðani Patela, vođa evropskih socijalista, druge po veličini parlamentarne grupe, takođe je podržao Junkerov plan, ali je kritikovao predsjednika Evropskog savjeta Donalda Tuska što nije došao na današnje plenarno zasjedanje.

“Prazna Tuskova stolica je simbol izostanka reakcije na izbjegličku krizu”,poručio je on, prenosi Tanjug.

Evropski liberali, koje predvodi Gi Verhofštat su uz podršku planu uputili i kritike na račun država članica i evropskih institucija zbog zakašnjele reakcije.

“Kod evropskih lidera vidimo sramotnu neslogu, dok obični građani širom Evrope pokazuju solidarnost”, rekao je on i takođe se osvrnuo na Tuskovo odsustvo, nazvavši ga neprihvatljivim.

Lider britanske antievropske parije Ukip Najdžel Faraž je, međutim, uputio oštre riječi na račun Junkera i svih onih koji se zalažu za prihvat izbjeglica, rekavši da to vodi u “katastrofu biblijskih razmjera”.

“Vi mora da mislite da smo ludi”, rekao je Faraž i iznio tvrdnju da uopšte nije riječ o izbjeglicama, nego o ekonomskim migrantima i islamističkim teroristima.

On se založio da se brodovi sa izbjeglicama silom vrate ako se približe evropskim obalama, po uzoru na Australiju, i upozorio da će Britanija u suprotnom slučaju napustiti EU.

Junkerov plan su napali i pripadnici ekstremno desnih grčkih i mađarskih stranaka, koji su upozorili na opasnost od islamizacije Evrope ako se izbjeglicama dozvoli da u njoj ostanu.

Te stranke, uključujući i Ukip, predstavljaju manjinu u Parlamentu, a da li će plan biti usvojen više zavisi od zemalja članica, koje će o njemu raspravljati narednih sedmica.

Izvor: MINA

Saopštenja

Žižić: Uspješna prekogranična saradnja Crne Gore i Bosne i Hercegovine

0
„Uspješna prekogranična saradnja institucija i korisnika projekata iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u okviru IPE I i IPE II, značajno je doprinijela...

Objavljen Prvi poziv za Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027

0
Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini objavila je poziv za podnošenje predloga projekata za „Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora...

Žižić: Usklađivanje sa Direktivom o uslugama daje zamajac daljem razvoju naše ekonomije

0
„Imajući u vidu da je živimo u eri ubrzanog razvoja tehnologija i digitalne transformacije društva, jako je važno da našim građanima, odnosno privredi omogućimo...

Premijer Abazović: Naš sljedeći veliki cilj je članstvo u EU

0
„Danas je šesta godišnjica članstva Crne Gore u NATO, a sljedeći veliki cilj je članstvo u Evropskoj uniji. Postoje interni izazovi, ali smo pokazali...

EUSAIR Facility Point organizuje konkurs za najbolji novinarski prilog/članak

0
EUSAIR (Strategija EU za Jadransko-jonski region), jedna od četiri makroregionalne strategije EU, ujedinjuje 10 zemalja koje nastoje da pronađu rješenja za zajedničke izazove. Zemlje...