NaslovnicaPress infoPress Pregovori o pristupanjuKolegijum za pregovore: Izvještaja o napretku svjedoči o razvojnom putu Crne Gore

Kolegijum za pregovore: Izvještaja o napretku svjedoči o razvojnom putu Crne Gore

Izvještaja o napretku Crne Gore u 2015. godini svjedoči o njenom razvojnom putu, potvrđujući rezultate koje je država ostvarila tokom proteklih godinu dana, ocijenjeno je na Kolegijumu za pregovore o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, kojim je predsjedavao predsjednik Vlade Milo Đukanović.

Članovi Kolegijuma razmijenili su mišljenje o nalazima iz Izvještaja o napretku za Crnu Goru za 2015, ocijenivši da je Evropska komisija notirala ostvareni napredak, kako u ispunjavanju političkih i ekonomskih kriterijuma, tako i u dijelu sprovođenja reformskih aktivnosti u sva 33 pregovaračka poglavlja.

Ocijenjeno je da nalazi iz Izvještaja svjedoče o razvojnom putu Crne Gore, potvrđujući rezultate koje je ostvarila tokom proteklih godinu dana. Kada je riječ o poređenju sa državama regiona i Turskom, izraženo je zadovoljstvo da je Crna Gora pokazala da je po svim parametrima – političkoj stabilnosti, ekonomskim kriterijumima i konstruktivnoj ulozi u regionu, očuvala lidersku poziciju u procesu evropske integracije.

Na kolegijumu je istaknuto da će Vlada, kao i prethodnih godina, pažljivo razmotriti preporuke iz izvještaja i da će one poslužiti da se u konkretnim oblastima intenziviraju napori i ubrza pristupanje EU.

Članovi Kolegijuma su razmijenili mišljenje o aktuelnom stanju u oblasti pristupnih pregovora i daljim aktivnostima i obavezama do kraja 2015. Posebno je razmotrena dinamika reformi u okviru sprovođenja akcionih planova za 23. i 24. poglavlje, s fokusom na zaključke Savjeta za vladavinu prava. Konstatovano je da se aktivnosti na ispunjenju privremenih mjerila odvijaju planiranim tokom te da, na bazi ostvarenih rezultata, možemo uskoro očekivati dobijanje završnih mjerila za ova poglavlja.

Na sjednici su razmotrene i usvojene pregovaračke pozicije za poglavlja 1 – Sloboda kretanja robe, 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor, 13 – Ribarstvo i 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata, kao i izvještaji o pregovaračkim poglavljima 5 – Javne nabavke i 20 – Preduzetništvo i industrijska politika.

Služba za odnose s javnošću

Javni poziv NVO za predlaganje predstavnika/ce za člana/icu Savjeta za vladavinu prava

Ministarstvo evropskih poslova poziva nevladine organizacije da dostave predloge za izbor predstavnika/ce u sastav Savjeta za vladavinu prava. Za člana/icu Savjeta za vladavinu prava nevladina...

NACRTA PLANA AKTIVNOSTI ZA ISPUNJAVANJE ZAHTJEVA KOHEZIONE POLITIKE U OKVIRU PREGOVARAČKOG POGLAVLJA 22

Građanima, naučnoj i stručnoj javnosti, državnim organima, političkim subjektima, nevladinim organizacijama, međunarodnim organizacijama, medijima i svim zainteresovanim organizacijama i zajednicama upućuje se javni poziv...

Osnaživanje i pojednostavljenje procesa za digitalni i dobro vođen Južni Jadran – SA GOVERNANCE

Programski prioritet: PA 5. Bolje upravljanje u programskom području Južnog Jadrana Specifični cilj 5.1: Unaprjeđenje efikasne javne uprave jačanjem pravne i administrativne saradnje i saradnje...

ZA SLABOVIDE