Naslovnica Info Press info Marković - Preka: Odlični bilateralni odnosi Crne Gore i Malte biće podsticajni...

Marković – Preka: Odlični bilateralni odnosi Crne Gore i Malte biće podsticajni za buduću ekonomsku saradnju

Potpredsjednik Vlade Duško Marković primio je danas predsjednicu Republike Malte Mari-Luiz Koleiro Preka, koja boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori. U delegaciji Republike Malte bili su i ministri vanjskih poslova i održivog razvoja i životne sredine te zemlje.

Potpredsjednik Marković je izrazio dobrodošlicu predsjednici Preka, naglasivši da njena posjeta dolazi u trenutku odličnih političkih odnosa dvije države, i da će je naša zemlja iskoristiti kao podsticaj za nastavak i unapređenje saradnje, posebno u oblastima obnovljive energije, poljoprivrede i turističke privrede.

„Odlični bilateralni odnosi dvije države biće podsticajni za buduću ekonomsku saradnju i napredak na tom planu, što se već ostvaruje kroz niz zaključenih protokola i memoraduma“, kazao je Marković.

Predsjednica Preka je zahvalila domaćinima na jedinstvenoj dobrodošlici, i saopštila da njena posjeta, kao uzvratna, dolazi u trenutku kontinuiranog jačanja političkih i ukupnih odnosa dvije zemlje. Ona je naglasila i buduću podršku Republike Malte Crnoj Gori u domenu evropskih integracija naše zemlje.

„Uočili smo vaše snažne napore i vjerujemo da politička stabilnost Crne Gore doprinosi regionu u cjelini, što ćemo znati da cijenimo za vrijeme našeg predsjedavanja EU, tokom prve polovine 2017. godine“, istakla je predsjednica.

Potpredsjednik Marković je saopštio da je naša zemlja snažno zainteresovana za demokratske vrijednosti koje su obilježja savremene Evrope.

„Relativno mala i mlada crnogorska administracija pronašla je najbolje odgovore za ispunjavanje zahtjevnih obaveza koje se tiču vladavine prava i izgradnje političkog sistema, a koji su osnov za optimalno funkcionisanje institucija, ekonomski razvoj i bolji kvalitet života naših građana. U tom kontekstu Crna Gora je, kao mlada demokratija, snažan i uvjerljiv primjer u Republici Malti, sa kojom dijeli zajedničke mediteranske geopolitičke vrijednosti.“, kazao je potpredsjednik.

Kad je riječ o situaciji na unutrašnjem planu, predsjednica Preko je ocijenila da crnogorski primjer sa Vladom, u kojoj participira opozicija, ostavlja utisak dublje i snažnije demokratije u regionu. Potpredsjednik Marković je konstatovao da se Crna Gora dvije dekade unazad pokazala kao odgovoran regionalni partner na Zapadnom Balkanu.

„Crna Gora je pokazala sposobnost donošenja održivih odluka na unutrašnjem i vanjskom planu, i danas nema otvorenih pitanja sa susjedima, uprkos negativnom istorijskom nasljeđu regiona. Poznato je da male države, kakve su i Malta i Crna Gora, snažno čuvaju svoje društvene vrijednosti i ukupnu stabilnost”, zaključio je Marković.

Kabinet potpredsjednika Vlade / Služba za odnose s javnošću

Saopštenja

Ministri evropskih poslova i finansija saglasni: Plan  rasta velika šansa za ubrzani razvoj država...

0
Inicijativa Evropske komisije Plan rasta za Zapadni Balkan predstavlja veliku šansu za ubrzani razvoj država regiona i intenziviranje procesa pristupanja EU. Jasna posvećenost država...

Oko 10,5 miliona sredstava EU za crnogorske partnere u okviru programa saradnje sa Hrvatskom...

0
Ukupno 36 crnogorskih institucija i organizacija učestvovaće u sprovođenju 29 projekata koji su podržani u okviru Prvog poziva za dostavljanje predloga projekata programa prekogranične...

Održan info dan za dva poziva programa Interreg Evropa

0
Crnogorske institucije i organizacije imaju priliku da uspostave saradnju sa partnerima iz 35 evropskih zemalja u okviru Programa međuregionalne saradnje Interreg Evropa i sprovedu...

Ministarski sastanak o Planu rasta za Zapadni Balkan u Podgorici

0
Sastanak ministara evropskih poslova i finansija država regiona i Evropske komisije (EK), posvećen Planu rasta za Zapadni Balkan, biće održan danas i sjutra u...

Ministarstvo evropskih poslova uspostavlja saradnju sa filološkim fakultetima na pripremi nacionalne verzije evropskog zakonodavstva

0
Priprema nacionalne verzije evropskog zakonodavstva je preduslov za članstvo u Evropskoj uniji i jedan od najzahtjevnijih pravno-prevodilačkih projekata koji država kandidat mora sprovesti prije...