Naslovnica Info Press info Mediteranske zemlje potvrđuju svoju posvećenost zaštiti mora i priobalnih područja Mediterana

Mediteranske zemlje potvrđuju svoju posvećenost zaštiti mora i priobalnih područja Mediterana

Više od 150 delegata iz 21 mediteranske zemlje i predstavnici Evropske unije, učestvuju na Konferenciji strana ugovornica Konvencije o zaštiti morske sredine i priobalnog podučja Sredozemlja – Barselonske konvencije (COP19) koji se održava u Atini od 9. do 12. februara.

Na sastanku se razmatraju odluke o ključnim pitanjima zaštite i održivog upravljanja morskim i obalnim područjima, uključujući i one koje se odnose na: integralno upravljanje obalnim područjima, održivu potrošnju i proizvodnju, regionalne akcije radi prilagođavanja na uticaj klimatskih promjena, kontrolisanje uticaja otpada koji dospijeva u more, eliminisanje uticaja prioritetnih kontaminenata na morske ekosistema, kontrolisanje zagađenja sa brodova, upravljanja zaštićenim područjima u moru, uključujuči i ona koja su od međunarodnog značaja.

Posebno mjesto zauzima diskusija o novoj Mediteranskoj strategiji održivog razvoja za period do 2025. godine, te reforma funkcionisanja Mediteranske komisije za održivi razvoj u kontekstu stvaranja uslova za efikasno sprovođenje strategije.

Na taj način uspostavlja se strareški i institucionalni okvir za prevođenje nedavno donijetih ciljeva održivog razvoja i Agende za održivi razvoj do 2030. godine u regionu Mediterana, što ima poseban značaj u kontekstu podrške nacionalnim naporima usmjernim na donošenje politika održivog razvoja usklađenih sa globalnim ciljevima održivog razvoja.

Pozdravljajući učesnike Konferencije Achim Steiner, zamjenik generalnog sekretara UN-a i izvršni direktor Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine (UNEP) podsjetio je na izutetni značaj Barselonske konvencije na čijem sprovođenu je zasnovano funkcionisanje Mediteranskog akcionog plana, kao prvog regionalnog UNEP-ovog programa za zaštitu mora, u prethodne 4 decenije.

Devetnaestim sastankom strana ugovornica Barselonske konvencije istovremeno se obilježava 40 godišnjica postojanja Mediteranskog akcionog plana.

U okviru segmenta na visokom nivou koji se održava pod sloganom “Četrdeset godina saradnje za zdrav i produktivan Mediteran: Kolektivno putovanje ka održivom razvoju”, ministri regiona će se osvrnuti na rezultate ostvarene u prethodne četiri decenije sprovođenja Barselonske konvencije.

Takođe, biće donijeta nova srednjoročna strategija MAP-a koja će definisati pprioritetne programe saradnje i podrške zemljama Mediterana, uključujući i partnerstva koja će biti uspostavljena radi obezbjeđivanja instrumenta tehničke i finansijske podrške .

Na Konferenciji učestvuju predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma Marija Vukčević, direktorica Direktorata za EU integracije i međunarodnu saradnju i Jelena Knežević, rukovodilac Odjeljenja za održivi razvoj i integralno upravljanje morem i priobalnim područjem.

Saopštenja

Žižić: Uspješna prekogranična saradnja Crne Gore i Bosne i Hercegovine

0
„Uspješna prekogranična saradnja institucija i korisnika projekata iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u okviru IPE I i IPE II, značajno je doprinijela...

Objavljen Prvi poziv za Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027

0
Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini objavila je poziv za podnošenje predloga projekata za „Program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora...

Žižić: Usklađivanje sa Direktivom o uslugama daje zamajac daljem razvoju naše ekonomije

0
„Imajući u vidu da je živimo u eri ubrzanog razvoja tehnologija i digitalne transformacije društva, jako je važno da našim građanima, odnosno privredi omogućimo...

Premijer Abazović: Naš sljedeći veliki cilj je članstvo u EU

0
„Danas je šesta godišnjica članstva Crne Gore u NATO, a sljedeći veliki cilj je članstvo u Evropskoj uniji. Postoje interni izazovi, ali smo pokazali...

EUSAIR Facility Point organizuje konkurs za najbolji novinarski prilog/članak

0
EUSAIR (Strategija EU za Jadransko-jonski region), jedna od četiri makroregionalne strategije EU, ujedinjuje 10 zemalja koje nastoje da pronađu rješenja za zajedničke izazove. Zemlje...