Naslovnica Press info Press Pregovori o pristupanju Ministarstvo rada: Zadatak države da spriječi veći odliv radne snage

Ministarstvo rada: Zadatak države da spriječi veći odliv radne snage

Ljekari, inženjeri, zanatlije neka su od zanimanja koja nedostaju evropskom tržištu rada a ulaskom u Evropsku uniju za njih će moći da konkurišu i građani Crne Gore.U ministarstvu rada koje je zaduženo za poglavlje 2 sloboda kretanja radnika kažu da naša zemlja još nije pregovarala o tome da li će nam ta mogućnost biti dostupna odmah po učlanjenju. Kakav god bio dogovor zadatak države sa druge strane je da spriječi veći odliv radne snage.

Sloboda kretanja radnika jedno je od osnovnih prava Evropske unije koje uređuje pregovaračko poglavlje 2, a koje znači da svaki građanin unije ima pravo da radi u drugoj zemlji jednako kao u svojoj. Na tu mogućnost nove članice obično čekaju više godina. Građanima susjedne Hrvatske evropsko tržište rada postalo je dostupno sedam godina nakon učlanjenja, koliko je trajao prelazni period. Dok ga Malta, kao mala zemlja, nije ni imala. Šta će biti sa nama rano je procjeniti kazali su u ministarstvu rada.

“To znači da imate ograničeni pristup tržištu rada i da nakon dvije godine kad ispunite neke uslove, dobijate naredne tri pa još dvije. Međutim Crna Gora još uvek nije pregovarala o tom prelaznom periodu. Može se desiti da ga ne bude. Slučaj Malte je za nas takođe interesantan, kao populacije koja je manja od naše”, objasnila je pregovaračica za poglavlja 2 i 19, Ljiljana Simović.

A evropskom tržištu rada, kako je rekla Simović, fale ljekari, stomatolozi, inženjeri, arhitekte. Na listi koju su nedavno sastavili je čak 47 deficitarnih zanimanja.

“To znači da i zanatlije koji ih je u Evropi manje mogu napustiti tržište jer tamo će možda naći bolje uslove ili bolje plaćene poslove”, navela je Simović.

Otvaranje evropskog tržišta rada ipak donosi rizik od odliva radne snage. Da ne bi smo bili u moru onih država kojima se to desilo, Simović je kazala da se jačanjem ekonomskog ambijenta zadržava makar dio njih.

“Međutim ono što su trendovi i što prati i druge zemlje, ne samo Crnu Goru kao malu populaciju, je da je ulaskom u EU 1% stanovništva migrira. Šta će biti sa Crnom Gorom zavisi od vremena kad će biti učlanjenje i od priprema i ekonomskog ambijenta”, zaključila je Simović.

Ulaskom u Uniju Crnoj Gori će biti dostupan i Eures, mreža evropskih zavoda za zapošljavanje. Zato je plan, ali obaveza domaćih institucija da obuče i kadar i građane.

Izvor: TV PRVA

TV PRVA – Ljiljana Simović, pregovaračica za poglavlja 2 i 19

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...