Naslovnica Info Press info Novi sistem navigacije u avio saobraćaju

Novi sistem navigacije u avio saobraćaju

Piloti Agencije za civilno vazduhoplovstvo uspješno su obavili probni avio let koristeći prvi put u vazdušnom prostoru Crne Gore novi koncept navigacije PBN i satelitskog sistema Egnos, koji je u Evropi operativan u poslednje dvije godine.

Novi koncept navigacije PBN zasnovan je na navigacionim mogućnostima vazduhoplova i omogućava veću preciznost avio letova.

Proceduru za slijetanje koja je korišćena u probnom letu je pripremila španska firma PildoLabs, u okviru projekta koji finansira Evropska unija Horizont 2020.

Procedura se bazira na korišćenju novog Evropskog satelitskog sistema Egnos, koji značajno povećava preciznost signala postojećih satelitskih sistema (GPS, Glonass i Galileo) za avio letove.

Pilot Dragan Popović je kazao da su ovim letom došli do dva važna zaključka.

Potvrdili smo, kaže on, postojanje dovoljno kvalitetnog signala Egnos sistema u Crnoj Gori i, još važnije, njegovu tačnost i preciznost, koja odgovara i najzahtjevnijim vidovima navigacije.

“Prelazak sa postojećeg sistema navigacije letova na PBN koncept prije svega bi doveo do manjeg otkazivanja letova, jer je preciznost toliko dobra da omogućava letove i po lošijim vremenskim uslovima”, rekao je Popović, koji je sa kolegom pilotom Miloradom Todorovićem obavio probni let.

Upotreba PBN sistema mogla bi da bude i važan korak i pomogne operateru aerodroma u izradi procedura za noćne letove na tivatskom aerodromu što do sada nije bilo moguće.

“Korišćenjem zemaljskih sredstava ne mogu da se odrede procedure za noćne letove na tivatskom aerodromu. Preciznost koju nam daje PBN koncept, u iznosu od 0.03 nautičke milje u cijelom vazdušnom prostoru Crne Gore, mogla bi da omogući široku primjenu ove tehnologije u našoj zemlji, ali i da doprinese izradi procedura i projekta za noćne letove na aerodromu Tivat”, objasnio je Popović.

Postojeće procedure se baziraju na korišćenju zemaljskih navigacionih sredstava i nameću određena ograničenja, zbog čega je preporuka Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) da se zemaljska sredstva postepeno izbacuju iz upotrebe.

Iz Agencije za civilno vazduhoplovstvo poručuju da dalji razvoj PBN procedura može povećati kapacitet vazdušnog prostora Crne Gore u cjelini, uz neophodno učešće i aktivnu ulogu svih subjekata u avio saobraćaju.

Izvor: Agencija Mina

Saopštenja

Gorčević u Skoplju: Zajednička obaveza EU i regiona da održimo zamah proširenja

0
“Zajednička obaveza EU i država regiona je da održimo zamah proširenja.  Ohrabreni smo porukama koje stižu od lidera EU i koje predstavljaju dodatni podsticaj...

Oglas za poziciju Projektni menadžer (Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina –...

0
Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore, kao Nacionalno tijelo Interreg VI-A IPA programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027, poziva zainteresovane kandidate...

Autorski tekst ministarke Gorčević za Dan portal: Istorijska šansa za našu generaciju

0
Pitanje ulaska Crne Gore u Evropsku uniju je tema kojom se više od decenije bave razne institucije, ali i građani ove države, dakle, i...

Osam miliona eura za crnogorske partnere u okviru Jadransko-jonskog programa

0
Institucije i organizacije iz Crne Gore ostvarile su zapažen uspjeh u okviru Prvog poziva IPA Jadransko-jonskog programa (IPA ADRION), kroz koji će njih 61...

Gorčević sa Hartmanom: Uspješna saradnja Crne Gore i UNDP-ja u dostizanju ciljeva EU i...

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević razgovarala je danas sa zamjenikom direktorke Regionalne kancelarije UNDP-a za Evropu i Zajednicu nezavisnih država, Nikom Hartmanom. Gorčević i Hartman...