Naslovnica Info Press info Novine u Predlogu zakona o javnim okupljanjima: Usaglašavanje sa evropskim standardima

Novine u Predlogu zakona o javnim okupljanjima: Usaglašavanje sa evropskim standardima

Javna okupljanja ubuduće će se moći organizovati na deset metara od državnih institucija, predviđeno je Predlogom zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, što je novina u odnosu na prethodno zakonsko rješenje po kojem je to ograničenje bilo 50 metara.

Novine sadržane u Predlogu zakona danas je, na konferenciji za novinare, predstavio generalni direktor Direkorata za bezbjednosno zaštitne poslove i nadzor Ministarstva unutrašnjih poslova, Miloš Vukčević.

On je podsjetio da je Zakon o javnim okupljanjima donijet 2005. godine, i da je postojala obaveza i potreba da se donese novi jer se, kako je naveo, ljudska prava stalno mijenjaju.

Razlozi za normativno unapređenje ove oblasti su brojni, i proizašli su iz potrebe usaglašavanja sa evropskim standardima u oblasti zaštite ljudskih prava, prvenstveno prava na organizovanje javnih – mirnih okupljanja.

U tom smislu zakonske novine se upravo odnose na promociju slobode okupljanja, ograničavanje okupljanja u mjeri koja je neophodna demokratskom društvu radi zaštite javne bezbjednosti, zaštite prava, sloboda i zdravlja drugih lica, normiranje jedinstvenih pravila za ponašanje organizatora učesnika okupljanja, kako bi se obezbijedio miran karakter tih okupljanja, implementacija instituta međunarodnog prava iz ove oblasti, posebno standarda Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.

„MUP je sa Upravom policije formirao Radnu grupu, u kojoj je učestvovao i predstavnik nevladine organizacije, i imali smo podršku eksperta Evropske komisije koji je pomogao sa preporukama suda u Strazburu i smjernicama Venecijanske komisije“, kazao je Vukčević.

On je istakao da je u novom zakonu došlo do razdvajanja javnih okupljanja od javnih priredbi.

„Javna priredba se ostvaruje u okviru privredne djelatnosti, radi ostavarivanja prihoda i profita, i zahtijeva dodatne mejre bezbjednosti, dok je javno okupljanje svako okupljanje više od 20 lica na otvorenom prostoru, radi izražavanja socijalnih, političkih uvjerenja i ciljeva, interesa i različitosti“, pojasnio je Vukčević.

On je kazao da okupljanja na kojima je manje od 20 osoba ne podliježu zakonskoj regulativi.

„Novina zakona je sto su perepoznata javna okupljanja u pokretu, koja prethodnim nijesu bila predviđena“, kazao je Vukčević.

On je rekao da je prostor prikladan za javno okupljanje prethodnim zakonom bio određen na 50 metara od Vlade, Skupštine i Ustavnog suda ,dok je novim to ograničenje smanjeno na deset do 15 metara od državnih institucija.

Novim zakonom je, kako je kazao Vukčević, organizator rasterećen, odnosno ne postoji obaveza angažovanja redara.

„Sada zakon prepoznaje vođu okupljanja, kojeg mora da odredi organizator, a koji će biti zadužen da podnosi prijavu i da ostvaruje saradnju sa nadležnim organima“, rekao je on.

Obaveza prijavljivanja okupljanja, koja mora biti izvršena pet dana prije samog održavanja, nije izmijenjena, a policija je obavezna da obavijesti državne organe.

Vukčević je rekao da su novine zakona konsultacije u cilju otklanjanja nejasnoca, nepravilnosti i nedoumica u vezi sa okupljanjima i održavanje spontanih okupljanja, čija prijava nije obavezna, ali se moraju ispuniti određeni uslovi.

„Ustavom Crne Gore dozvoljeno je ograničenje prava na slobodno okupljanje, ali razlika u novom zakonu je što ne definiše na kom prostoru će obavezno biti zabranjeno okupljanje“ istakao je Vukčević, dodajući da policija odlučuje o razlozima ograničenja.

Tužbe o rješenju zabrane javnog okupljanja, kako je naveo, više se neće podnositi MUP-u, nego Upravnom sudu.

Vukčević je rekao da su rješenja o javnim priredbama ostala slična kao u prethodnom zakonu.

„Uvedena je novina o izvještavanju, odnosno Vlada Crne Gore mora jednom godišnje obavijestiti Skupštinu o implemetaciji ovog zakona“, rekao je Vukčević.

On je kazao da su nastojali da zakon usklade sa standardima u oblasti zaštite ljudskih prava, i da su vodili računa o smjernicama Venecijanske komisije i o sudskoj praksi Evropskog suda za ljudska prava.

 Izvor: Agencija Mina/Ministarstvo unutrašnjih poslova

Saopštenja

Zenović – Miler: Dovršiti aktivnosti za IBAR, a onda zatvoriti spremna poglavlja

0
Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović se tokom posjete Briselu sastao sa šefom Jedinice D2 za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu...

Evropski dan u Petnjici i Beranama

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević,  boraviće sa saradnicima u ponedjeljak, 22. aprila 2024. godine u radnoj posjeti  opštinama Petnjica i Berane. Posjeta je dio projekta...

Zenović sa članovima COELA-e: CG je spremna za narednu fazu pregovora i može da...

0
Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović i ambasador Petar Marković, šef Misije Crne Gore pri EU, sastali su se danas u...

URBACT IV: Objavljen Poziv za dobre prakse

0
Poziv za dobre prakse u okviru programa URBACT IV objavljen je 15. aprila i biće otvoren  do 30. juna 2024. godine. Poziv je namijenjen lokalnim...

Zajednički konsultativni odbor EU i CG: Crna Gora napreduje na putu ka članstvu u...

0
Osamnaesti sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora civilnog društva Evropske unije i Crne Gore (ZKO), koji je danas održan u Podgorici, poslao je jasnu poruku institucijama...