Naslovnica Press info Press IPA Obuka za 12 ronilaca za kartiranje biodiverziteta podmorja

Obuka za 12 ronilaca za kartiranje biodiverziteta podmorja

NVO Green Home, u saradnji sa udruženjem Sunce iz Hrvatske, Agencijom za zaštitu životne sredine Crne Gore i JU za zaštićene prirodne vrijednosti Dubrovačko-neretvanske županije, sprovodi petodnevni trening za ronioce za kartiranje vrsta i staništa u moru.

Obuku trenutno prolazi 12 ronilaca, od kojih je sedam ispred crnogorskog tima na čelu sa stručnakinjom za kartiranje biodiverziteta, Vesnom Mačić, i pet ispred hrvatskog tima.

Odabrani ronioci u crnogorskom timu su Slađana Gvozdenović, Dušan Varda, Mihajlo Jovićević, Stefan Andjus, Aleksandar Mijović, Ivana Radonjić.

obuka ronilaca2

Tokom prethodna dva dana učesnici su se upoznali sa metodologijom za kartiranje, te načinima identifikacije vrsta i staništa, kao i načinu prikupljanja podataka za potrebe Natura 2000. Svakog dana pored teorijske obuke, organizuje se i praktični dio prilikom koje se ronioci obučavaju za rukovanje sa opremom za biodiverzitetska istraživanja u podmorju, tako da su juče prikupljeni i upoređivani prvi podaci o morskoj travi Posidoniji, ribljim vrstama i morskim algama, sa područja uvale Pečin i lokaliteta Perazića do, a danas sa lokaliteta Buljarica i ostrva Katič.

Za precizno i standardizovano sprovođenje monitoringa, učesnicima je prikazan Video terenski vodič za praćenje stanja morske cvjetnice Posidonia oceanica i Priručnik za inventarizaciju i praćenje stanja morskih staništa, koji su specijalno pripremljeni za ovu obuku i dalja mapiranja na terenu čiji se nastavak planira u periodu avgust/septembar 2016. i april/mart 2017. godine na području Rt Arza-Platamuni.

Nakon obuka ronilaca za kartiranje biodiverziteta u periodu od 18. do 22. jul se planira petodnevna obuka ronioca eksperata, za prebacivanje i obradu prikupljenih podataka u geoinformacionom sistemu (GIS).

obuka ronilaca1

U Crnoj Gori postoji svega nekoliko ronilaca koji su stručni za istraživanje biodiverziteta, te da će možda najveći doprinos projekta “4M”, pored podataka koji će biti prikupljeni, biti i dugoročno osnaženi ljudski kapaciteti za identifikaciju, kartiranje i monitoring vrsta i staništa koje se nalaze na prilozima Natura 2000 direktiva.

Projekat “4M: Mapiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru” finasiran je uz podršku EU, kroz Program prekogranične saradnje Hrvatska – Crna Gora 2007-2013.

NVO Green Home

Saopštenja

Crna Gora otvorena da iskustva i ekspertizu iz pregovaračkog procesa podijeli sa makedonskom administracijom

0
Crna Gora  i Sjeverna Makedonija baštine tradicionalno prijateljske odnose i sadržajnu saradnju. Sjeverna Makedonija cijeni dostignuća Crne Gore i otvorenost da iskustva i ekspertizu...

Predstavnici MEP-a učestvovali na Regionalnoj konferenciji o pripremi nacionalne verzije pravne tekovine EU

0
Predstavnici Ministarstva evropskih poslova učestvovali su u Regionalnoj konferenciji o pripremi nacionalne verzije pravne tekovine Evropske unije održanoj u Beogradu 26. septembra povodom Evropskog...

Online kviz za osnovce povodom Evropskog dana jezika

0
Sektor za informisanje javnosti o EU i procesu pristupanja EU Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore nastavlja sa obilježavanjem Evropskog dana jezika – 26. septembra. Tim...

Reforme u EU obezbijedile bi Crnoj Gori lakši put do članstva

0
Reforma Evropske unije (EU) pružila bi Crnoj Gori novu perspektivu i dašak entuzijazma da će Unija biti spremna u srednjem roku za prijem novih...

Oglas za nacionalnu kontaktnu osobu u Ministarstvu evropskih poslova u okviru Interreg Euro-MED i...

0
Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore, u svojstvu Nacionalnog tijela u okviru Interreg Euro-MED programa i Nacionalne URBACT tačke u okviru URBACT IV programa, poziva...