NaslovnicaPress infoPress Pregovori o pristupanjuOdgađanje Izvještaja o napretku ne mora da znači da će se u...

Odgađanje Izvještaja o napretku ne mora da znači da će se u njemu išta značajnije mijenjati

Profesorica Gordana Đurović smatra da odgađanje Izvještaja o napretku ne mora da znači da će se u njemu išta značajnije mijenjati. Ona kaže da može da bude nekih novih momenata u političkom dijelu u vezi sa Crnom Gorom.

Prvenstveno, kako navodi, faktografski, ali i jedna vrsta poziva na jačanje dijaloga u zemlji, u okviru institucija sistema. Kada je posrijedi potreba posredovanja evropskih zvaničnika u razgovoru političkih subjekata u Crnoj Gori smatra da će se EU zadržati na pozicijama da pozove prvenstveno ključne učesnike u političkom dijalogu u državi da mu pristupe.

Đurović smatra da Izvještaj Evropske komisije, prvi u novom mandatu Komisije, malo neuobičajeno kasni prvenstveno zbog migrantske krize i intezivne agende same EU, ali i potrebe i značaja šta taj Izvještaj nosi zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima iz našeg ragiona.

Praksa je, navodi Đurović, da se Izvještaj mnogo ranije zatvara da bi išao u procedure usvajanja i konačno objavljivanja usvajanja na Kolegijumu komesara koji se obično održava srijedom .

“Odgađanje Izvještaja ne mora da znači da će se u njemu išta značajnije mijenjati. Možda se doda rečenica dvije, ne previše, zato što su stvari već proceduralno usaglašene i utvrđene što će biti poruke prema zemljama regiona. Malo prostora ima da se nešto doda”, kazala je Đurović.

Ona je, odgovarajući na pitanje da li vjeruje da bi se u Izvještaju o napretku Crne Gore mogao naći i dio o protestima, rekla da svakako može biti nekih novih momenata u političkom dijelu u vezi sa Crnom Gorom.

“Bilo je slučajeva da se u posljednjem momentu nešto doda. Prvenstveno mislim da može da bude faktografski, a drugo može da bude jedna vrsta poziva na jačanje dijaloga u zemlji, naravno u okviru institucija sistema. Smatram da se tu EK vrlo dobro drži svog mandata koji ima u dijalogu sa zemljom kao što je Crna Gora koja četvrtu godinu pregovara”, objasnila je Đurović.

Odgovarajući na pitanje da li smatra da je potrebno posredovanje evropskih zvaničnika u razgovoru političkih subjekata u Crnoj Gori, ona je kazala, da bi voljela i da vjeruje da imamo snage i kapaciteta da kao drzava vodimo dijalog između razlicitih subjekata u zemlji.

“Naravno, ono što je preferirani model jeste da se taj dijalog vodi u institucijama. Zato smatram da EU neće žuriti da prije nego što se tom dijalogu i da šansa, nakon svega što se dešava posljednjih mjeseci, da posreduje i predlaže, da bude sa nekom većom ulogom u tom procesu. Mislim da će se zadržati na pozicijama da će pozvati, prvenstveno ključne učesnike u političkom dijalogu u državi, da mu pristupe i da kao ozbiljni i odgovorni ljudi u institucijama sistema razmisle kako da nađu izlaz iz odredjene situacije”, ocijenila je Đurović .

Izvor: Radio Antena M

Izvještaj – Evaluacija IPA II akcija realizovanih pod indirektnim upravljanjem

Projekat „Podrška evaluaciji IPA II akcija realizovanih pod indirektnim upravljanjem“, finansiran od strane Evropske Unije, započeo je u septembru 2024. godine sa ciljem da...

Evropski đir – Igre bez granica u šest gradova povodom Dana Evrope

Ministarstvo evropskih u saradnji sa opštinama, uz podršku Evropske unije kroz projekat EU4ME, organizuje “Evropski đir – Igre bez granica” od 9. do 20....

Jubilarni 10. EUSAIR forum na Kritu: decenija saradnje za prosperitetniji Jadransko-jonski region

Jubilarni 10. godišnji forum Strategije Evropske unije za jadransko-jonski region (EUSAIR) održan je 6. i 7. maja u Georgiupolisu na grčkom ostrvu Krit. Pod sloganom...

ZA SLABOVIDE