NaslovnicaPress infoPress Pregovori o pristupanjuOdgađanje Izvještaja o napretku ne mora da znači da će se u...

Odgađanje Izvještaja o napretku ne mora da znači da će se u njemu išta značajnije mijenjati

Profesorica Gordana Đurović smatra da odgađanje Izvještaja o napretku ne mora da znači da će se u njemu išta značajnije mijenjati. Ona kaže da može da bude nekih novih momenata u političkom dijelu u vezi sa Crnom Gorom.

Prvenstveno, kako navodi, faktografski, ali i jedna vrsta poziva na jačanje dijaloga u zemlji, u okviru institucija sistema. Kada je posrijedi potreba posredovanja evropskih zvaničnika u razgovoru političkih subjekata u Crnoj Gori smatra da će se EU zadržati na pozicijama da pozove prvenstveno ključne učesnike u političkom dijalogu u državi da mu pristupe.

Đurović smatra da Izvještaj Evropske komisije, prvi u novom mandatu Komisije, malo neuobičajeno kasni prvenstveno zbog migrantske krize i intezivne agende same EU, ali i potrebe i značaja šta taj Izvještaj nosi zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima iz našeg ragiona.

Praksa je, navodi Đurović, da se Izvještaj mnogo ranije zatvara da bi išao u procedure usvajanja i konačno objavljivanja usvajanja na Kolegijumu komesara koji se obično održava srijedom .

“Odgađanje Izvještaja ne mora da znači da će se u njemu išta značajnije mijenjati. Možda se doda rečenica dvije, ne previše, zato što su stvari već proceduralno usaglašene i utvrđene što će biti poruke prema zemljama regiona. Malo prostora ima da se nešto doda”, kazala je Đurović.

Ona je, odgovarajući na pitanje da li vjeruje da bi se u Izvještaju o napretku Crne Gore mogao naći i dio o protestima, rekla da svakako može biti nekih novih momenata u političkom dijelu u vezi sa Crnom Gorom.

“Bilo je slučajeva da se u posljednjem momentu nešto doda. Prvenstveno mislim da može da bude faktografski, a drugo može da bude jedna vrsta poziva na jačanje dijaloga u zemlji, naravno u okviru institucija sistema. Smatram da se tu EK vrlo dobro drži svog mandata koji ima u dijalogu sa zemljom kao što je Crna Gora koja četvrtu godinu pregovara”, objasnila je Đurović.

Odgovarajući na pitanje da li smatra da je potrebno posredovanje evropskih zvaničnika u razgovoru političkih subjekata u Crnoj Gori, ona je kazala, da bi voljela i da vjeruje da imamo snage i kapaciteta da kao drzava vodimo dijalog između razlicitih subjekata u zemlji.

“Naravno, ono što je preferirani model jeste da se taj dijalog vodi u institucijama. Zato smatram da EU neće žuriti da prije nego što se tom dijalogu i da šansa, nakon svega što se dešava posljednjih mjeseci, da posreduje i predlaže, da bude sa nekom većom ulogom u tom procesu. Mislim da će se zadržati na pozicijama da će pozvati, prvenstveno ključne učesnike u političkom dijalogu u državi, da mu pristupe i da kao ozbiljni i odgovorni ljudi u institucijama sistema razmisle kako da nađu izlaz iz odredjene situacije”, ocijenila je Đurović .

Izvor: Radio Antena M

Od lokalnog do regionalnog tržišta uz podršku EU

Mikro-preduzeće iz Podgorice, specijalizovano za marketing i PR, postalo je jedan od dobitnika bespovratnih sredstava kroz projekat EmBRACE. To im je omogućilo saradnju sa...

Projekat INCREASE – fotonaponski elementi na zgradama Glavnog grada

IPA tim Glavnog grada predstavio je benefite projekta INCREASE, predstavnicima domaćih privrednih društava zainteresovanim za inovativna tehnološka rješenja navedenog projekta. Projekat Increase finansira se iz...

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore

Osamnaesti sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između EU i Crne Gore, održaće se u ponedjeljak, 7. jula 2025, u Briselu, u...

ZA SLABOVIDE