Naslovnica Info Press info Održan okrugli sto "Ljudska prava i zaštita od diskriminacije kroz proces EU...

Održan okrugli sto “Ljudska prava i zaštita od diskriminacije kroz proces EU integracija”

O samom značaju članstva u Evropskoj uniji kao i unapređenju ljudskih prava sloboda u integracionom procesu, diskutovalo se danas na okruglom stolu koji je Ministartsvo za ljudska i manjinska prava organizovalo na temu “Ljudska prava i zaštita od diskriminacije kroz proces EU integracija”, a u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova i evropskih integracija, odnosno Kancelarijom glavnog pregovarača.

U Briselu, 29. juna 2012. godine, na održanoj Međuvladinoj konferenciji između Crne Gore i EU formalno su počeli pregovori o pristupanju. Otvaranjem Poglavlja 23 i 24, Crna Gora je ušla u vrlo zahtjevnu fazu koja podrazumijeva kontinuiran rad kao i efikasnu koordinaciju aktivnosti u oblasti vladavine prava, poručeno je danas sa prvog Panela. Na Panelu su govorile Blanka Radošević Marović ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava i Svetlana Rajković ispred Ministarstva pravde i u svojstvu pregovarača za ova dva poglavlja.

Drugi Panel bio je u znaku predstavnika/ca civilnog sektora, gdje su u ime pripadnika/ca ranjivih društvenih grupa govorili Nataša Borović, Savez udruženja paraplegičara Crne Gore, Fana Delija, Centar za romske inicijative, Biljana Zeković, SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica i Stevan Milivojević, LGBT Forum Progres.

os ljudska prava

Auditorijum današnjeg skupa činili su đaci gimnazije “Slobodan Škerović” i građevinsko-geodetske škole “Marko Radević” iz Podgorice.

Crna Gora veoma ozbiljno shvata svoju ulogu u stvaranju tolerantnijeg okruženja za sve ljude koji žive unutar njenih granica. Poštovanje ljudskih prava je nezaobilazni kriterijum za prijem u članstvo Evropske unije, ali prevashodno je to dužnost i obaveza svakog čovjeka, rekao je ministar u svom obraćanju. Crna Gora je krenula svojim putem ka Evropskoj uniji i o dinamici njenog kretanja i značajnom broju zahtjevnih zadartaka koje je dužna da pritom ispuni, a prevashodno u vezi sa vladavinom prava, bilo je riječi na prvom Panelu.

Gospođa Radošević Marović je naglasila značaj ljudskih prava koja pripadaju svakom jednako po rođenju. Ona je govorila o ulozi i značaju institucija u zaštiti i unapređenju ljudskih prava i mehanizmima borbe protiv diskriminacije.

Gospođa Svetlana Rajković je približila slušaocima/teljkama pregovaračku strukturu i proces pregovora, ali i odgovorila na velik broj pitanja o kojima se živo raspravljalo u nastavku.

Na drugom Panelu, u svom uvodnom izlaganju, gospođa Nataša Borović, osvrnula se na Predlog Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom koji se nalazi u Skupštini Crne Gore po skraćenom postupku, i u vezi sa tim istakla da bi ovom Zakonu trebalo dati više vremena za analizu predloženih rješenja koja, po mišljenju civilnog sektora nisu u dovoljnoj mjeri obuhvatila sve oblasti zaštite prava lica sa invaliditetom.

Ispred SOS Telefona za žene i djecu žrtve nasilja, gospođa Biljana Zeković govorila je o problemima sa kojima se suočava žena diskriminisana na ovaj način kao i o značaju rodne ravnopravnosti u našem društvu.

Da su pripadnici/e lgbt populacije izloženi značajnom riziku da postanu žrtve zločina iz mržnje ili pak incidenata motivisanih mržnjom, Stevan Milivojević je kroz analizu položaja lgbt zajednice u Crnoj Gori iznio stav da je neophodno raditi na edukaciji i informisanosti javnosti u cilju poštovanja različitosti i stvaranja tolerantnog okruženja.

Fana Delija je u svom izlaganju akcentovala problem prisilnih maloljetnih brakova i diskriminaciju Romkinja i Egipćanki koje trpe dvostuku diskriminaciju. Ona je naglasila da u crnogorskom društvu po pitanju ove zajednica, postoje pomaci, koje i sama može potvrditi svojim primjerom, ali da je oblast integracija ove populacije još daleko od pojma inkluzije.

Sa skupa je poručeno da su pristupni pregovori jedan mehaniozam koji će nas pripremiti za pravila koja važe unutar Evropske unije. U naredne dvije godine, nastaviće se sa reformama koje za cilj imaju dalju političku i demokratsku stabilnost, a u cilju unapređenja ekonomskog rasta i razvoja u pravcu poboljšanja životnog standard naših građana/ki.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava/ Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...