Naslovnica Info Press info Održan šesti sastanak Pododbora za inovacije, ljudske resurse, informatičko društvo i socijalnu...

Održan šesti sastanak Pododbora za inovacije, ljudske resurse, informatičko društvo i socijalnu politiku

U Podgorici je 6. i 7. jula 2016. održan šesti sastanak Pododbora za inovacije, ljudske resurse, informatičko društvo i socijalnu politiku. Sastanak su otvorili državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović i zamjenik šefa jedinice za Crnu Goru u Generalnoj direkciji EK za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Tomas Haglajtner. Na sastanku su učestvovali predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, Ministarstva prosvjete, Ministarstva nauke, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Ministarstva za informatičko društvo i medije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva kulture, Uprave za mlade i sport, Agencije za elektronske medije i poštansku djelatnost, Agencije za elektronske medije, Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, itd.

Na sastanku je razmotren razvoj ljudskih resursa, reforma douniverzitetskog i visokog obrazovanja, politika obrazovanja, iskustva i planovi u dijelu programa Erasmus+, platforma Zapadnog Balkana za obrazovanje i obuku, zatim obrazovanje i proces desegregacije pripadnika romske populacije, kulturna saradnja i politika mladih. Takođe, diskutovalo se o socijalnoj saradnji i dijalogu, politici zapošljavanja, socijalnoj zaštiti i inkluziji, jednakosti među polovima u kontekstu zapošljavanja i socijalne politike i kretanju radnika. Razmotrene su teme iz oblasti istraživačke i inovacione politike i informatičkog društva i medija.

Predstavnici crnogorskih institucija predstavili su napredak ostvaren u ovim oblastima od prethodnog sastanka koji je održan 9. novembra 2015. U svim oblastima, akcenat je bio na daljem usklađivanju domaćeg zakonodavstva s evropskim propisima, njegovom sprovođenju, kao i na postojećim administrativnim kapacitetima.

Otvarajući sastanak, ambasador Pejović je istakao da je od prošlogodišnjeg pododbora ostvaren značajan napredak u oblastima obrazovanja, nauke, kulture, informatičkog društva i medija, slobode kretanja radnika, socijalne politike i zapošljavanja. On je poručio da je ovaj sastanak dobra prilika da se kolegama iz Evropske komisije predstave ostvareni pomaci i zajedno razmotre dalji planovi i obaveze u navedenim oblastima.

On je podsjetio da je tokom prethodnog perioda, u oblasti obrazovanja usvojena Strategija ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Crnoj Gori 2016-2020, dok su u oblasti kulture donijeti Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2016. i Program razvoja kulture 2016-2020. Na polju slobode kretanja radnika su donijeti i stupili na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima i Zakon o zdravstvenom osiguranju kojim je prepoznata evropska kartica zdravstvenog osiguranja. Značajni pomaci su napravljeni i u oblasti socijalne politike i zapošljavanja gdje su usvojeni Nacionalna strategija zapošljavanja i razvoja ljudskih resursa 2016-2020, Strategija za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2016-2020 i Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Takođe, na polju informatičkog društva i medija je utvrđen Nacrt Strategije razvoja informacionog društva do 2020.

Glavni pregovarač je iznio očekivanje da će, na temelju dobrih rezultata, Crna Gora u narednom periodu biti u prilici da, osim poglavlja 25 i 26, privremeno zatvori i 10. poglavlje – Informatičko društvo i mediji. Istakao je da osim unutrašnje spremnosti za dalje otvaranje i privremeno zatvaranje pojedinih poglavlja, Crna Gora ima i jasnu podršku EU i država članica koja je potvrđena i na Samitu u Parizu.

Zamjenik šefa jedinice za Crnu Goru u Generalnoj direkciji EK za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Tomas Haglajtner je rekao da su pitanja o kojima smo razgovarali na današnjem pododboru važna za budućnost Crne Gore i njene omladine. Na primjer, unapređenje kvaliteta obrazovanja, kao sredstva za povećanje zaposlenosti, istaknuto je kao jedan od prioriteta na ovonedjeljnom Samitu u Parizu, istakao je Haglajtner.

Predstavnici Evropske komisije su konstatovali da je Crna Gora u periodu između dva sastanka ostvarila napredak u prenošenju pravne tekovine EU u crnogorsko zakonodavstvo, te da u narednom periodu fokus treba da bude na njegovom kvalitetnom sprovođenju.

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...