NaslovnicaPress infoPress IPAOdržana radionica za opštinske i savjetodavne službe

Održana radionica za opštinske i savjetodavne službe

Nakon što je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja uspješno realizovalo kampanju za projekat IPARD-like kojim je fokus stavljen na širenje zasada i povećanje stočnog fonda, u cilju što bolje pripreme poljoprivrednih proizvođača za naredne programe koji se, prije svega, odnose na razvoj prerađivačkih kapaciteta, predstavnicima opštinskih sekretarijata i savjetodavnih službi predstavljen je Predlog programa razvoja poljoprivrede i ruralnih područja IPARD 2014-2020.

Predstavljanje programa realizuje se u okviru Twinning projekta pod nazivom: Jačanje programa ruralnog razvoja u okviru IPARD programa u Crnoj Gori.

Na radionici su predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja predstavili cio program, pojedinačne mjere i proceduru implementacije programa i pojedinih mjera. Posebno je istaknuta uloga koju će savjetodavne službe imati u ovom procesu. Ana Čabarkapa, savjetnik u Direktoratu za ruralni razvoj, posebno je naglasila važnost inicijative koju treba da imaju savjetodavne službe.

IPARD like1

“Posebno insistiramo na direktnom kontaktu i edukaciji poljoprivrednih proizvođača kroz seminare, radionice i predavanja, jer prema svim istraživanjima koje smo sproveli, ovakve aktivnosti daju najbolje rezultate”, kazala je Čabarkapa.

Eksperti iz Holandije i Estonije, Piet van Vugt, bivši zamjenik direktora Agencije za plaćanje Holandije i  Andrus Rahnu, šef Odsjeka za direktna plaćanja i ruralni razvoj u Agenciji za plaćanje Estonije, ukazali su na ulogu i značaj koje savjetodavne službe imaju u njihovim zemljama. Navodeći primjere konkretnih aktivnosti koje savjetodavne službe koriste u komunikaciji sa poljoprivrednim proizvođačima, dati su praktično upotrebljivi primjeri koji mogu biti od koristi savjetodavcima. Predstavnike savjetodavnih službi najviše je interesovao način na koji su organizovane slične službe u drugim zemljama, način njihovog funkcionisanja i uloga u sprovođenju programa ruralnog razvoja.

Da je timski rad najbitniji u samom procesu integracija, saglasni su svi učesnici radionice. Takođe, preduslov uspješne implementacije svih programa predstavlja tačna i jasna informacija koja se daje potencijalnim korisnicima, tako da je konstantna informisanost i edukacija svih uključenih u proces integracija od velike važnosti.

Radionici je prisustvovalo 28 predstavnika opštinskih i savjetodavnih službi iz centralnih i južnih opština Crne Gore. Naredna radionica biće organizovana 07. maja 2015. godine, u Bijelom Polju, u sali Opštine, sa početkom u 10 časova.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Usvojen Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende Crne Gore za period 2024–2027

Vlada Crne Gore je, na današnjoj sjednici, usvojila Drugi polugodišnji izvještaj o sprovođenju Reformske agende u okviru Instrumenta EU za reforme i rast za...

Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa

Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada...

CG nastavlja sa sprovođenjem reformi u oblastima koje obuhvata Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze

U Briselu je održan sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i poreze između Crne Gore i Evropske unije, u hibridnom formatu. Tokom sastanka predstavljeni...

ZA SLABOVIDE