Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović, sa saradnicima, boravio je u radnoj posjeti Herceg Novom.
U sklopu posjete, ambasador Pejović je posjetio Srednju mješovitu školu Ivan Goran Kovačić gdje je održao predavanje na temu: “Crna Gora i EU: put naprijed” i imao učešće na javnom skupu: “Prezentacija programa prekogranične saradnje IPA II”.
Prilikom posjete Srednjoj školi Ivan Goran Kovačić, ambasador Pejović je razgovarao s učenicima o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, njihovim očekivanjima od budućeg članstva i prednostima koje život u EU donosi mladim ljudima.
Učenici su, posebno, iskazali interesovanje za promjene koje će članstvo u EU donijeti u pogledu daljeg obrazovanja i zaposlenja.
U okviru posjete Herceg Novom, organizovan je javni skup „Prezentacija programa prekogranične saradnje IPA II”, na kojem su predstavljene mogućnosti koje stoje na raspolaganju Crnoj Gori u okviru finansijske perspektive 2014-2020.
Na skupu su predstavljene mogućnosti koje stoje na raspolaganju opštinama, javnim institucijama i organizacijama civilnog društva u okviru programa bilateralne i trilateralne prekogranične saradnje, kao i programa transnacionalne saradnje.
Učesnici skupa su predstavili vlastita iskustva iz sprovođenja projekata u periodu 2007-2013. i razmijenili mišljenje o glavnim izazovima i daljim planovima u pogledu korištenja sredstava koja su na raspolaganju u periodu 2014-2020.
Ambasador Pejović je podsjetio na uspješnost realizacije projekata u prethodnom sedmogodišnjem periodu, te istakao da je Crna Gora sprovela najveći broj prekograničnih projekata u odnosu na zemlje regiona, i to 204 projekta ukupne vrijednosti 35 miliona eura.
Istakao je da je ozbiljno i odgovorno korištenje bespovratne podrške EU tokom prethodnog perioda, opravdalo povjerenje Unije u kapacitete crnogorske administracije i rezultiralo da u novoj finansijskoj perspektivi Crna Gora dobije uvećanje od 10 odsto, odnosno 270, 5 milina eura bespovratne podrške iz Ipe.
Naglasio je da opštine imaju posebno značajnu ulogu u korišćenju sredstava pretpristupne podrške, kako kroz direktnu pripremu i sprovođenje projekata u svojstvu korisnika, tako i indirektno, kroz realizaciju projekata drugih korisnika sredstava Ipe na njihovim teritorijama.
U tom kontekstu, istakao je važnost dalje izgradnje kapaciteta, kroz usvajanje znanja i vještina za planiranje i sprovođenje projekata, kako bi se sredstva koja su nam na raspolaganju iskoristila u najvećem procentu i na najbolji način.
„U tom smislu potrebno je dalje raditi na unapređenju strateškog razvojnog planiranja opština, boljoj koordinaciji aktivnosti između nacionalnih institucija i lokalnih samouprava, boljoj informisanosti o IPA projektima, zapošljavanju lica koja će se baviti projektima podrške EU, ali i uspostavljanju održivog sistema obezbjeđivanja sredstava za predfinansiranje i kofinansiranje projekata, uz istovremenu stalnu izgradnju kapaciteta za pripremu i sprovođenje projekata“, istakao je ambasador Pejović.
MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA I EVROPSKIH INTEGRACIJA