Vlada je realizovala 93 odsto obaveza iz programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za treći kvartal ove godine, saopštio je glavni pregovarač sa Unijom Aleksandar Andrija Pejović.
On je kazao da je usvojen izvještaj o realizaciji programa rada Vlade za treći kvartal ove godine, kao i za treći kvartalni izvještaj o realizaciji obaveza iz programa pristupanja Crne Gore EU od 2015 – 2018. godine.
Vlada je ocijenila uspješnim ta dva strategijska dokumenta.
“Realizacija u oba dokumenta prelazi 93 odsto kad se gleda generalno način na koje su obaveze izvršene, koje su zacrtane strategijskim dokumentima”, kazao je Pejović nakon sjednice Vlade.
On je objasnio da je većina preostalih dokumenata na usaglašavanju sa Evropskom komisijom.
“Vjerujemo da ćemo u preostalih dva i po mjeseca, kada budemo usvajali godišnji izvještaj po oba strategijska dokumenta, imati mnogo bolju realizaciju i približiti se stopostotnom cilju koji smo sebi zadali”, poručio je Pejović.
On je kazao da je, kada je u pitanju izvještaj o realizaciji programa rada Vlade za ovaj kvartal, planirana 41 tema od čega je, kako je precizirao Pejović, 14 iz nadležnosti Komisije za politički sistem, a 27 su teme za ekonomsku politiku i finansijski sistem.
On je precizirao da je realizovano 11 iz Komisije za politički sistem i 25 iz nadležnosti Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem.
“To čini ukupno 87,8 odsto realizacije u trećem kvartalu”, naveo je Pejović na konferenciji za novinare.
Kada se sagledaju sva tri kvartala, kako je kazao, realizacija je 93,7 odsto.
On je rekao da su obaveze u potpunosti ispunili ministarstva finansija, vanjskih i evropskih integracija, nauke, poljoprivrede i ruralnog razvoja, saobraćaja i pomorstva, prosvjete, rada i socijalnog staranja, informatičkog društva i telekomunikacija, održivog razvoja i turizma, ljudskih i manjinskih prava.
Upitan o tome koja su ministarstva podbacila sa radom, Pejović je objasnio da u oba programa to zavisi od toga koliko je aktivnosti planirano.
“Neki resori, kao što su su na primjer finansije, imaju dodatne aktivnosti u ovom periodu, jer kasne sa realizacijom, kao i Ministarstvo zdravlja, ali postoje i pojedini resori gdje imamo jedan ili dva akta kašnjenja”, naveo je on.
Upitan o tome koji resori su imali najviše zadataka, Pejović je rekao da su to ministarstva unutrašnjih poslova, zdravlja, ekonomije i poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Izvor: Agencija Mina