U podgoričkom naselju Konik danas je postavljen kamen temeljac za izgradnju 120 stanova za najugroženije interno raseljene porodice koje su odlučile da žive u Crnoj Gori, a projekat je vrijedan više od sedam miliona eura.
Ministarka rada i socijalnog staranja, Zorica Kovačević kazala je da se projekat organizuje u okviru Regionalnog stambenog programa (RSP) čija je vrijednost sedam miliona i 170 hiljada eura od čega su šest miliona i 120 hiljada donatorska sredstva.
Prema njenim riječima, Vlada i ministarstvo su ponosni koliko je urađeno u prethodnoj godini.
„Završavamo zgradu u Nikšiću, počinjemo zgradu od 120 stanova u Podgorici, uskoro ćemo početi izgradnju doma za stare u Pljevljima, a sve je spremno i za raspisivanje tendera za izgradnju stanova u Beranama“, objasnila je Kovačević.
Ona očekuje da će u prvoj polovini 2017. godine radovi biti završeni i uručeni ključevi za stanovnike kampa Konik II.
„Uspjeh RSP je uspjeh svih država u regionu i naših donatorskih zajednica koje nam pomažu da ovakav jedan projekat realizujemo“, rekla je Kovačević.
Potpredsjednik Vlade, Vujica Lazović kazao je da projekat predstvalja još jedan dokaz da je Vlada maksimalno posvećena integraciji raseljenih lica u sve društvene tokove.
„To nije nimalo lak i jednostavan zadatak s obzirom na stepen razvoja u kojem se Crna Gora nalazi ali ovaj čin potvrđuje maksimalnu spremnost Vlade da razvija moderno, humano i civilizovano društvo“, rekao je Lazović.
Šef delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Mitja Drobnič kazao je da RSP, u koji je uloženo skoro 28 miliona EUR, donosi rezultate.
„Meni je drago da EU ima takve projekte koji su vidljivi i gdje u praksi dokazuje da ulaže značajna sredstva u projekte koji pomažu raseljenim licima da stvore bolju budućnost“, rekao je Drobnič.
On je istakao da će EU finansirati i projekat socijalne inkluzije za stanovnike kampa Konik, koji ima za cilj da poboljša pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i zaposlenju za mnoge porodice.
Ambasadorka Sjedinjenih američkih država u Crnoj Gori, Margaret En Uehara kazala je da ta država podržava ciljeve RSP-a da se osobama koje žive u privremenom smještaju pruže trajna stambena rješenja.
Kako je navela, ove godine se očekuje završetak 62 stana u Nikšiću, koji mnogim porodicama omogućiti stabilan život.
„Radujem se danu kada će svaka porodica u kampu Konik imati stalni dom“, rekla je Uehara.
Ambasadorka Njemačke u Crnoj Gori, Gudrun Elizabet Štajnaker navela je da ta država podržava integraciju izbjeglica u obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenom sistemu.
„Veoma je važno da izbjeglice jedan stan mogu nazvati svojim domom“, kazala je Štajaneker i izrazila zahvalnost crnogorskoj Vladi i Glavnom gradu za podršku u rješavanju te problematike.
Šef kancelarije UNHCR-a u Crnoj Gori, Mustafa Server Čajlan rekao je da će projekat na Koniku brojnim porodicama obezbijediti pristojan smještaj i omogućiti im da se u potpunosti integriše u društvu.
“Siguran sam da će do kraja 2017. godine, ako ne i ranije, ljudima koji više od 16 godina žive u ovim barakam biti obezbijeđeni sigurni, topli i pristojni domovi”, poručio je Čajlan.
Kako je naveo, UNHCR će nastaviti da podržava crnogorsku Vladu u pronalaženju trajnih rješenja za ljude koji su odavno pobjegli iz svojih domova i izabrali da ostanu da žive u Crnoj Gori.
“Početak gradnje pokazuje da ovaj značajan program zaista služi ljudima kojima je i namijenjen”, kazao je predstavnik OEBS-a.
Prema njegovim riječima, misija OEBS-a u Crnoj Gori vjeruje da će uspješan završetak programa doprinijeti zatvaranju poglavlja koje se tiče razmještenih lica u regionu kao i stvaranju bolje budućnosti za brojne porodice.
Izvor: Agenicija MINA