{loadposition rg21}
Radna grupa je formirana u aprilu 2013. Pregovaračica za ovo poglavlje je Angelina Živković, državna sekretarka u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, šef radne grupe je Milan Banković, generalni direktor Direktorata za željeznički saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva. Kontakt osoba za radnu grupu je Nikolina Goranović iz Kancelarije za evropske integracije.
Radnu grupu čini 10 članova (8 iz državnih institucija i 2 iz civilnog sektora).
Poglavlje Trans-evropske mreže ima za cilj postizanje bolje međupovezanosti i interoperabilnosti saobraćajnih i energetskih sistema u okviru EU s mogućnošću uključivanja trećih zemalja. Primjenom pravne tekovine iz ovog poglavlja države članice obezbjeđuju finansijsku podršku iz kohezionih i strukturnih fondova EU, u svrhu izgradnje i unapređenja trans-evropskih saobraćajnih i energetskih mreža.
Uspostavljanje trans-evropskih saobraćajnih mreža doprinosi boljoj povezanosti glavnih gradova i ekonomskih centara s udaljenim i izolovanim regijama širom EU. Programi trans-evropske energetske mreže identifikuju nedostajuće veze i uska grla na energetskoj mreži s ciljem njihovog unapređenja i postizanja sigurnije snabdjevenosti energentima i rasta interkonektivnosti.
Pravni okvir ovog poglavlja čine smjernice za razvoj i finansiranje trans-evropskih mreža koje su u primjeni od januara 2014. Saradnja EU sa zemljama ZB u oblasti saobraćajne infrastrukture započeta je kroz SEETO Memorandum, a poseban napredak postignut je uvrštavanjem Sveobuhvatne mreže SEETO u indikativno proširenje trans-evropskih saobraćajnih mreža na zemlje ZB kroz Regulativu 1315/2013. Na osnovu SEETO koridora definisaće se saobraćajni pravci koji će biti dijelovi trans-evropske mreže na teritoriji Crne Gore na koje će se, danom pristupanja EU, primjenjivati nova pravna tekovina.