Naslovnica Info Press info Političke partije u Crnoj Gori treba da pronađu način da prevaziđu političke...

Političke partije u Crnoj Gori treba da pronađu način da prevaziđu političke podjele

Moram da istaknem da su nedavni događaji u Crnoj Gori otežali razgovore i planiranje procesa evropskih integracija, jer se čini da je ogroman fokus u zemlji na domaća pitanja, rekla je Anika Ben David

Ambasadorka Švedske (zemlje koja će predsjedavati EU u prvoj polovini 2023.) u Crnoj Gori Anika Ben David rekla je u intervjuu za Eurokaz da političke partije treba da pronađu način da prevaziđu političke podjele i fokusiraju se na zajednički prevashodni cilj – a zatim preduzmu konkretne korake da do toga dođu. Anika Ben David je kazala da je opšti pravac Švedske snažan fokus na ruski rat protiv Ukrajine, pružanje bezbjednosti građanima EU i jačanje uloge EU u svijetu, zaustavljanje organizovanog kriminala, ubrzavanje klimatske tranzicije i očuvanje osnovnih vrijednosti EU.

  • Proširenje Evropske unije na zemlje Zapadnog Balkana će vjerovatno biti visoko na agendi predsjedavanja Vaše zemlje EU. U tom kontekstu, kako vidite poziciju Crne Gore?

-Pa, prije svega, željela bih da istaknem da prema našem mišljenju – mi smo kao država tradicionalno bili za proširenje. A cijeli Zapadni Balkan i Crnu Goru vidimo kao prirodne buduće članice Evropske unije. Međutim, moram da istaknem da su nedavni događaji u Crnoj Gori otežali razgovore i planiranje procesa evropskih integracija, jer se čini da je ogroman fokus u zemlji na domaća pitanja. Iz perspektive našeg predsjedavanja EU, prilično je teško predvidjeti šta se može dogoditi u Crnoj Gori tokom “naših” 6 mjeseci. Biću iskrena i reći da nismo očekivali ovakav razvoj događaja ranije ove godine, a čini se da situacija postaje sve komplikovanija. Zato ćemo morati da sačekamo i vidimo kako će se sve odigrati prije nego što se preduzmu bilo kakvi značajniji koraci.

Takođe, u ovom trenutku moram da istaknem činjenicu da odnedavno imamo novu vladu u Švedskoj. Očekujemo da ćemo kasnije ovog mjeseca dobiti prioritete predsjedavanja EU. Međutim, opšti pravac je snažan fokus na ruski rat protiv Ukrajine, pružanje bezbjednosti građanima EU i jačanje uloge EU u svijetu, zaustavljanje organizovanog kriminala, ubrzavanje klimatske tranzicije i očuvanje osnovnih vrijednosti EU.

  • Kako ocjenjujete napredak Crne Gore na evropskom putu i na šta moramo da se fokusiramo tokom švedskog predsjedavanja?

-Mislim da je pošteno reći da je Crna Gora imala veliku prednost u tom procesu u odnosu na svoje susjede, ali sve je to znatno usporilo posljednjih godina. U suštini, političke partije u Crnoj Gori treba da pronađu način da prevaziđu političke podjele i fokusiraju se na zajednički prevashodni cilj – a zatim preduzmu konkretne korake da do toga dođu.

Trenutno se zemlja nalazi u ćorsokaku. EU je izrazila našu duboku zabrinutost zbog novog Zakona o predsjedniku. Svi zakonodavni akti treba da budu u skladu sa Ustavom. Svi politički akteri treba da se uzdrže od bilo kakvog djelovanja koje bi moglo dodatno produbiti institucionalnu krizu i potkopati crnogorske demokratske institucije.

Ono što je sada hitno potrebno su izbor sudija Ustavnog suda, povećan fokus na reforme i izgradnja istinskog političkog dijaloga u parlamentu.

Politička kriza kojoj svjedočimo je u velikoj mjeri sama izazvana i nadamo se da će Crna Gora uspjeti da se iz nje izvuče prije nego kasnije. Naravno da ćemo mi, države članice i EU, pomoći, ali na crnogorskim političarima je da državu izvedu iz krize na odgovoran način. Pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji je strateški izbor velike većine crnogorskih građana i javno izrečeni cilj velike većine crnogorskih političkih aktera. Crna Gora je prednjačila među zemljama kandidatima za EU. Kontinuirani napredak u pristupanju EU zahtijeva od svih političkih aktera da podrže funkcionalnost demokratskih institucija zemlje i ojačaju vladavinu prava.

  • Iz Vaše perspektive, kakav će biti dalji evropski put regiona, posebno Crne Gore, u svjetlu svih aktuelnih dešavanja u EU i očekivanja koja EU ima od zemalja regiona?

-Kao posljedica brutalnog i ničim izazvanog ruskog rata u Ukrajini, vjerujem da smo svjedoci prelomnog trenutka u svijetu. Tok ovog rata je možda faktor koji će oblikovati naše prioritete, akcije i naše zajedničke ciljeve više od bilo koje druge krize u novijoj istoriji.

Nivo solidarnosti i jedinstva u Evropi u cjelini je bez presedana, sa rijetkim izuzecima. Crna Gora se uskladila sa EU po pitanju Zajedničke spoljne i bezbjednosne politike i uvela sankcije Rusiji. Ovo je veoma cijenjeno, ali i normalno, imajući u vidu šta se dešava.

Rekla bih da je rat stvorio povećan osjećaj hitnosti pristupanja Zapadnog Balkana u EU, što je potvrđeno u Tirani – ali se u isto vrijeme čini da razvoj događaja u različitim zemljama regiona ide u neželjenom pravcu. Više od bilo čega drugog biće potrebna posvećenost zemalja Zapadnog Balkana kako bi konkretno dokazale da su spremne da se pridruže EU.

  • Očekujete li da će EU nastaviti da snažno podržava reforme u oblasti vladavine prava u Crnoj Gori?

– Apsolutno da.

  • Vaša ocjena bilateralnih odnosa Švedske i Crne Gore?

-Imamo odlične bilateralne odnose i verujem da će u budućnosti biti još bolji. Crna Gora je sve popularnija destinacija za švedske turiste i već imamo dobro integrisanu crnogorsku dijasporu u Švedskoj. Broj bilateralnih posjeta se postepeno povećava i vjerujem da i naši trgovinski brojevi pokazuju pozitivne znake. Crna Gora je brzo primila i podržala našu kandidaturu za članstvo u NATO-u.

Nadam se da ćemo uskoro, obje zemlje, biti članice NATO-a, a ja sa nestrpljenjem čekam dan kada će Crna Gora postati članica EU.

EUROKAZ

Autor: Marko Vešović, novinar Portala RTCG

 

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...